Sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • u_x_u
    a răspuns
    Sapa autonivelanta

    Salut!

    Am amenajat vara asta un apartament cumparat "la rosu" si, cu bune si rele (ce bun ar fi fost forum-ul acesta daca-l descopeream acum 4-5 luni...), am ajuns la un capitol mai sensibil: sapa autonivelanta. Au trecut deja aprox. 6 saptamani de cand am turnat sapa de nivelare, asa ca as zice ca e uscata; au fost geamurile deschise o luna intreaga si nu a plouat. . La atingere pare ok.
    Problema cu sapa autonivelanta este ca nu stiu ce sa folosesc. Nu prea am gasit materiale din cele mentionate pe acest forum.
    Daca stie cineva unde se gasesc sape autonivelante Ceresit/Tomsit/alta marca pe care ati utilizat-o cu succes in Cluj, va rog sa-mi ziceti si mie. Eu pe la depozitele unde am fost am gasit ceva produse "no-name" in care nu as avea incredere. Eventual daca aveti experiente pozitive cu anumite linii de produse (sapa + amorsa). Nici rola de dezaerat n-am gasit.

    Va multumesc pt ajutor
    Cristi

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de Georgeta Stan
    Am mai gasit (tot pe site): "Sapa autonivelanta pe baza de ciment, din clasa de rezistenta C15/F5, cu posibilitate de turnare intr-un strat cu grosimea de 1 - 10 mm. Combinata cu nisip cuartos, pana la 20 mm.".
    Ramane insa valabila intrebarea daca exista sape incompatibile si daca sunt riscuri majore in cazul folosirii acestora. Daca da, ar fi posibil ca mortarul sa fie aditivat la locul constructiei? Constructorul insista sa foloseasca o sapa din ciment-nisip (nu cuartos!) si nu mortar uscat (care are nume aditivi si un anume agregat). Ca pret ma avantajaeza, dar nu as vrea sa periclitez instalatia electrica.
    Multumesc si scuze pentru insistente!
    Prin folosirea simpla a sapei exista riscul ca sapa sa se crape, neavand un aditiv care sa-l faca elastic.
    Un aditiv special pentru incalzirea prin pardoseala este Ceresit CN 96.

    Lasă un comentariu:


  • Georgeta Stan
    a răspuns
    Am mai gasit (tot pe site): "Sapa autonivelanta pe baza de ciment, din clasa de rezistenta C15/F5, cu posibilitate de turnare intr-un strat cu grosimea de 1 - 10 mm. Combinata cu nisip cuartos, pana la 20 mm.".
    Ramane insa valabila intrebarea daca exista sape incompatibile si daca sunt riscuri majore in cazul folosirii acestora. Daca da, ar fi posibil ca mortarul sa fie aditivat la locul constructiei? Constructorul insista sa foloseasca o sapa din ciment-nisip (nu cuartos!) si nu mortar uscat (care are nume aditivi si un anume agregat). Ca pret ma avantajaeza, dar nu as vrea sa periclitez instalatia electrica.
    Multumesc si scuze pentru insistente!

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Este corect stimata doamna Georgeta Stan.
    Felicitari pentru perseverenta dumneavoastra.

    Lasă un comentariu:


  • Georgeta Stan
    a răspuns
    sapa autonivelanta pt incalzire electrica prin pardoseala

    As aprecia informatii concrete privid optiunile in materie, sape compatibile cu incalzirea prin parsodeala sau macar nume producatori si/sau site-uri producatori/comercianti in Bucuresti sau Dambovita.
    De asemenea as aprecia comentarii privind riscurile in cazul folosirii unei sape partial sau total incompatibile - daca exista asa ceva.
    Astept, multumesc!

    Am gasit raspunsul dupe ce am cautat mai atent: ... Sunt sape autonivelante, recomandate si in cazul existentei incalzirii prin pardoseala iar una dintre ele este Thomsit DH MAXI, pentru grosimi de maxim 30mm.

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Daca nu vor sapa autonivelanta, atunci sa puna sapa simpla pe care o niveleaza ei, care are un pret mai mic, dar mai greu de aplicat.
    Cea mai buna calitate se obtine prin folosirea materialelor intocmai in scopul pentru care au fost create.
    Fiti sigur ca folosind alte materiale veti obtine o calitate scazuta.
    Concret nu stiu ce se poate intampla la folosirea adezivului la care faceti referire, dar banuiesc ca apar fisuri sub actiunea sarcinii.

    Lasă un comentariu:


  • hanah
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Va multumesc pentru raspunsuri, dar, totusi, ce se poate intampla?
    Asta va intreb ca sa am si argumente sa-i conving ca trebuie sapa autonivelanta neaparat!

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    In nici un caz nu se va folosii adezivul pentru placari ceramice in locul sapei autonivelante.

    Riscul este numai al dumneavoastra.

    Chiar daca ambele sunt pe baza de ciment asta nu inseamna ca se inlocuiesc reciproc.

    Ca o gluma, rugati mesterii respectivi sa va placheze o suprafata cu faianta utilizand pe post de adeziv "sapa autonivelanta".

    Lasand gluma la o parte, va sfatuiesc sa utilizati fiecare material numai pentru scopul pentru care a fost conceput.

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    sapa autonivelanta

    Din punct de vedere al planeitatii mai buna este sapa autonivelanta. Altfel este posibil ca pe viitor daca nu realizeaza o suprafata plana, parchetul sa scartaie sub sarcina pe alocuri. De dragul calitatii, as insista pentru sapa autonivelanta.

    Lasă un comentariu:


  • hanah
    a răspuns
    Sapa autonivelanta

    Am si eu o intrebare: se poate folosi pentru parchetul laminat adeziv de gresie si faianta (Murexim) in loc de sapa autonivelanta?
    Mesterii mi-au zis ca da, si desi mi-au mai spus ca sapa autonivelanta ii scuteste pe ei de munca, prefera prima varianta.

    Voiam niste pareri suplimentare!
    multumesc

    Lasă un comentariu:


  • idg
    a răspuns
    un sac de autonivelanta e intre 400.000 si 600.000 ROL.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Depinde de firma si tipul sapei. Probabil intre 50-100 RON.
    Arunca o privire aici s-ar putea sa fie o sapa operata:www.misiuneacasa.ro/produse

    Lasă un comentariu:


  • claudiu bot
    a răspuns
    salut.am o intrebare la care as vrea sa imi raspundeti daca doriti.cat costa un sac de sapa autonivelanta?multumesc .

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    DA. Este corect ceea ce presupui.

    Lasă un comentariu:


  • idg
    a răspuns
    in principiu ar trebui sa exerciti o presiune oarescare (eu am folosit cutii cu gresie), si da, fiecare pas enuntat se efectueaza dupa uscarea maclavaisului de la pasul anterior...

    Lasă un comentariu:

Procesare...