Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sapa autonivelanta

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Admin.MC
    a răspuns
    Postat în original de robiser
    Parerea mea este ca sunt cei mai tari in sape de orice fel si adezivi din Romania Bafta
    Ai incercat toate sapele si adezivii existenti pe piata din Romania?

Lasă un comentariu:

• robiser
    a răspuns
    Au si TOPCEM care se prepara cu nisip si f. putina apa si merge pana la 10cm fara armare.Are o uscare pt trafic de 24 ore si in maxim 5 zile umiditaea este sub 2,5%. La un sac de TOPCEM se pune cam 120kg nisip si vreo 2 litri de apa numai.Este un fel de sapa uscata.Dar merge pana la 10 cm fara sa crape folosind bineanteles si o amorsa de-a lor pt asa ceva.. Un sac este in jur de 40-45 RON. Intrati pe www.mapei.it Parerea mea este ca sunt cei mai tari in sape de orice fel si adezivi din Romania Bafta

Lasă un comentariu:

• VYS
    a răspuns
    Robiser, colegul spune ca vrea o grosime peste 3cm, pentru ca sub 3cm gasim si la Ceresit o sapa.

Lasă un comentariu:

• robiser
    a răspuns
    Exista in Cluj spre exemplu o firma care distribuie produse MAPEI si ei au o sapa autonivelanta se numeste ULTRAPLAN MAXI si se poate trage pana la 30mm fara armare.Costa in jur de 65 RON sacul.Are si uscare rapida in 6 zile se paote monta parchet peste sapa. Dar trebuie aplicata de un profesionist. O zi buna

Lasă un comentariu:

• VYS
    a răspuns
    Nu cred! Insa daca exista totusi cateva astfel de produse probabil costul este monstruos si pentru astfel de grosimi cred ca se poate merge pe sapa clasica.

Lasă un comentariu:

• Ucenicul
    a răspuns
    Sapa autonivelanta

Vreau sa stiu daca exista o sapa autonivelanta care poate fi turnata in strat mai gros(>3cm).Ma intereseaza ce firme produc acest tip de sapa.

Lasă un comentariu:

• Oana Padure
    a răspuns
    Multumesc, o sa merg la casa si o sa masor diferentele si apoi ma hotarasc ce fac. Multumesc la toti pentru raspunsuri!

Lasă un comentariu:

• robiser
    a răspuns
    Doamna Oana eu am si sistemul de slefuit beton dar din pacate am mult prea mult de lucru in domeniul meu(parchet) si nu am timp de slefuit sape . Saftul meu sa vede-ti cu o scandura dreapta lunga pe care sa pune-ti bolobocul ce diferente sunt. Daca nu sunt mai mari de 5-8mm pune-ti asa laminatul.Razaliti bine cu un razalau manual de sape,apoi maturati si aspirati sapa bine.Dupa ce pune-ti mobila o sa se aseze sub greutatea mobilei. Nu sapa il distruge cat apa daca il spalti cu mopul cu apa. Laminatul nu se spala cu apa!!! Daca va faceti sape o sa contactati oricum pe cineva care va face ieftin si planeitate nu o sa va faca "pana-i lumea".Meseriasi lucra scump si nu prea au timp. Daca va ganditi la tras sape este bine sa le face-ti cu un meserias (recomandat) nu cu oricine pt. ca riscati sa cheltuiti si sa nu va iasa bine. Daca il ingrijiti laminatul si pe sape proaste va tine ........

Lasă un comentariu:

• idg
    a răspuns
    da, cam asa se face, scandura sa fie cat mai lunga si cat mai dreapta si sa incerci sa masori si pe diagonala...

Lasă un comentariu:

• Oana Padure
    a răspuns
    Dar cu ce masor ca sa vad diferentele? Nu sunt deloc, deloc in domeniu, dar ma gandesc sa pun o scandura pe sapa si sa pun bolobocul pe ea, si asa voi vedea daca e mai mult de 1cm. E bine?

Lasă un comentariu:

• Oana Padure
    a răspuns
    Multumesc, idg!

Lasă un comentariu:

• idg
    a răspuns
    solutia: sapa normala care sa-ti aduca denivelarile la cca 1cm, apoi autonivelanta ( e scump, dar asta e, iese plan garantat)

Lasă un comentariu:

• Oana Padure
    a răspuns
    sapa autonivelanta

Ei, chiar de la un clujean de-al meu ma asteptam la alt raspuns. Ati fost ironic putin , dar as vrea, totusi, sa stiu care e cea ma ieftina solutie. Multumesc, oricum...

Lasă un comentariu:

• robiser
    a răspuns
    Pai daca sapa este prea scumpa cauta-ti pe cineva care are o masina de slefuit sape de beton.Dar tot va costa scump!! Am 10 lei si vreau sa cumpar 2 kg mere care costa 15 lei kg. Pai ce fac? Nu mai cumpar daca nu am bani si iau corcoduse dupa care comentez ca nu-s bune?! Puneti-l asa laminatul ca tot cam atat va tine..........

Lasă un comentariu:

• Oana Padure
    a răspuns
    sapa autonivelanta

Avem o sapa din ciment, dar "mesterul" care a turnat-o cred ca nu vedea bine, ca este cu multe denivelari. Acum vrem sa punem parchet laminat, insa, daca il punem peste sapa aceasta cred ca in cel mai scurt timp va crapa(parchetul). Ce sa facem? Vrem noi sa facem ceva, dar ceva cat mai simplu, ca noi nu suntem de meserie... si mai ieftin... Am inteles ca este sapa autonivelanta, dar suprafata este de... aprox 50 mp, asa, ca ar fi cam scump.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X