Sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • u_x_u
    Incepator
    • 25.sep.2006
    • 16

    #76
    Postat în original de expertparchet
    u_x_u ce tip de parchet montezi?? Daca intentionezi sa montezi parchet masiv in adeziv nu mai turna sapa autonivelanta pt. ca nu este bine la parchet masiv.
    Parchet de lemn triplustratificat. Placi mari; din cate am inteles e necesara autonivelanta. A propos, vreo recomandare de folie sub parchet? La Praktiker am vazut 3 tipuri:
    - cea clasica, alba, la sul;
    - ceva care seamana la textura cu un covoras de baie, tot la sul
    - niste placute subtiri de 3mm, tari, rigide; astea nu se indoaie -- mie mi-a placut cum arata dar nu stiu cat sunt de practice

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #77
      Cereti de la Praktiker : folie speciala pentru parchet, se numeste : folie PEE.
      Cu stima.

      Comentariu

      • u_x_u
        Incepator
        • 25.sep.2006
        • 16

        #78
        Multumesc pt sfaturi si lamuriri, maine dim. imi iau Thomsit; daca nu gasesc la Praktiker ma plimb pana gasesc undeva.

        Comentariu

        • expertparchet
          Living Legend
          • 16.iun.2006
          • 1272

          #79
          u_x_u ce triplustrat este?De unde l-ai cump din CJ? Cum ti-au recomandat cei de la care l-ai luat sa-l montezi??

          Comentariu

          • tzile
            Incepator
            • 29.sep.2006
            • 47

            #80
            sapa autonivelanta

            care ar fi cea mai buna sapa autonivelanta si unde as putea-o gasi in suceava?
            care ar fi temperatura adecvata pentru sapa auto......(temperatura minima)?
            cat timp are nevoie ca sa se usuce?

            MULTUMESC ANTICIPAT!

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #81
              Re: sapa autonivelanta

              Postat în original de tzile
              care ar fi cea mai buna sapa autonivelanta si unde as putea-o gasi in suceava?
              care ar fi temperatura adecvata pentru sapa auto......(temperatura minima)?
              cat timp are nevoie ca sa se usuce?

              MULTUMESC ANTICIPAT!
              -Cele de firma, recomandarea ar fi optarea pentru o sapa autonivelanta marca Henkel.

              -Nivelarea pardoselilor se va efectua la o temperatura de peste +15C a suportului si de peste +18C a atmosferei

              -Depinde pentru ce tip de pardoseala turnati sapa autonivelanta. General este circulabil dupa 3 ore, se poate acoperi dupa 24-48 ore.
              Cu stima.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #82
                niste placute subtiri de 3mm, tari, rigide; astea nu se indoaie -- mie mi-a placut cum arata dar nu stiu cat sunt de practice
                Cred ca acesta este raspunsul.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • u_x_u
                  Incepator
                  • 25.sep.2006
                  • 16

                  #83
                  Postat în original de expertparchet
                  u_x_u ce triplustrat este?De unde l-ai cump din CJ? Cum ti-au recomandat cei de la care l-ai luat sa-l montezi??
                  Parchetul l-am luat de la Woodcote; mi-a placut ca are o grosime respectabila si arata bine facut. Nu am primit foarte multe recomandari de la ei; au pe site un ghid de cum se monteaza din care intentionez sa ma inspir.
                  O intrebare as avea in privinta asta, desi nu o sa ma apuc de el pana nu e gata sapa: e click, dar mie mi s-ar parea util sa pun adeziv pe click-ul ala -- in cazul in care se varsa accidental vreun lichid, sa stu ca nu intra la imbinari... Mai ales in camera de zi.

                  In alta ordine de idei, am fost azi la cumparaturi. Am gasit sapa Thomsit DA (nu si DX), si in mod surprinzator era foarte scumpa (am gasit cu peste 20% mai ieftina...). Mi-au fost oferite de asemenea adezivi, chituri si izolatori marca Ardex, despre care nu am auzit pana acum nimic, dar vin foarte bine recomandate. Nu imi trebuie urgent, dar ca o intrebare, stie cineva daca sunt atat de bune pe cat sunt de laudate?

                  Comentariu

                  • Daniel Andrei
                    Incepator
                    • 25.nov.2006
                    • 6

                    #84
                    Buna ziua, care este cea mai buna sapa autonivelanta? Cat acopera un sac (nu este scris - sau nu am gasit eu). Am nevoie de indreptat o suprafata de aprox 25mp cu diferente de nivel cuprinse intre 0 si 15mm. Este indicat numai sapa autonivelanta sau si o alta pregatire in prealabil.
                    Va multumesc!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #85
                      Postat în original de Daniel Andrei
                      Buna ziua, care este cea mai buna sapa autonivelanta? Cat acopera un sac (nu este scris - sau nu am gasit eu). Am nevoie de indreptat o suprafata de aprox 25mp cu diferente de nivel cuprinse intre 0 si 15mm. Este indicat numai sapa autonivelanta sau si o alta pregatire in prealabil.
                      Va multumesc!
                      Suprafata suport se trateaza cu o amorsa specifica.
                      Pentru grosimea mentionata o varianta este sapa Thomsit DH Maxi (max. 30mm) si amorsa Thomsit R777.

                      Pretul informativ (depinde de locatie) este:
                      -Sapa - sac 25 kg - ~70 RON/ sac
                      -amorsa - bidon 10 kg - ~ 80 RON/bidon
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #86
                        Consumul specific pentru Thomsit DH Max = 1,75 kg praf/m2/mm.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Daniel Andrei
                          Incepator
                          • 25.nov.2006
                          • 6

                          #87
                          Va multumesc pentru raspunsuri.

                          Comentariu

                          • Roxana_D
                            Incepator
                            • 31.aug.2006
                            • 75

                            #88
                            sapa autonivelanta

                            pentru montare gresie si parchet laminat este nevoie de sapa autonivelanta (in conditiile in care sapa actuala are denivelari)?
                            Ce sapa recomandati(marca)? Cam cat costa si de ce cantitate este nevoie pentru 20mp?

                            Multumesc!

                            Comentariu

                            • mutilaila
                              Membru marcant
                              • 11.oct.2006
                              • 911

                              #89
                              este nevoie.thomsit sapa.depinde de denivelari.cat de mari sunt denivelarile?

                              Comentariu

                              • Roxana_D
                                Incepator
                                • 31.aug.2006
                                • 75

                                #90
                                Postat în original de mutilaila
                                este nevoie.thomsit sapa.depinde de denivelari.cat de mari sunt denivelarile?
                                sunt denivelari de la gresia care a fost scoasa ...deci mai sunt gropite de max 1cm ...altele mai mici

                                Comentariu

                                Procesare...