Sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    Reclama pentru nestiutori, insa cei care stiu citesc recomandarile din fisa tehnica unde zice ca "caracteristicile tehnice finale se ating dupa maturarea sapei. Inainte de montarea parchetului este indicat sa controlati umiditatea reziduala cu un higrometru...".
    Asa ca adio 24 ore, corect este 24 h x 28 zile. Asta ca sa fim corecti pana la capat.
    Cu stima.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      @ Maistrul Max: Multumesc pentru raspuns, dar nu asteptam unul! Am pus emoticon-ul .
      Daca asteptam un raspuns, ori nu puneam nimic, ori puneam .
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        Postat în original de raduca
        @ Maistrul Max: Multumesc pentru raspuns, dar nu asteptam unul! Am pus emoticon-ul .
        Daca asteptam un raspuns, ori nu puneam nimic, ori puneam .
        E vorba de o neintelegere Raduca deoarece eu am raspuns la mesajul domnului Dan Daniel nu la mesajul tau.
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          @ Maistrul Max: Imi cer scuze!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            no problem.
            Cu stima.

            Comentariu

            • crisghi
              Incepator
              • 23.sep.2007
              • 9

              sapa autonivelanta

              Care este diferenta dintre polistirenul expandat si cel extrudat?
              Nu se poate folosi si polistiren expandat?
              Hidroizolatia cum o pot realiza?
              De ce trebuie sapa udata 1/saptamana (oricum nu are cine s-o ude deoarece in timpul saptamanii nu se duce nimeni acolo).

              Comentariu

              • feliciacri
                Incepator
                • 28.iun.2006
                • 3

                sapa autonivelanta

                Postat în original de Gemini
                Utilizati un polistiren extrudat tip nut si feder.

                Asezati polistirenul pe placa, montati o banda perimetrala din polistiren expandat cu o grosime de minimum 4 mm, apoi turnati o sapa de egalizare cu o grosime de minimum 45mm.

                Ulterior, taiati banda perimetrala la nivelul sapei.

                Sapa se va uda cel putin 1 saptamana, se vor pastra geamurile inchise, aerisind numai periodic.

                In cazul parterului, daca nu aveti hidroizolatie sub placa de beton, este recomandata aplicarea unei hidroizolatii inainte de aplicarea polistirenului extrudat.
                Nu se poate pune peste polistirenul extrudat direct sapa autonivelanta?
                Nu ofera suficienta rezistenta?

                Comentariu

                • Dan Daniel
                  Incepator
                  • 14.ian.2007
                  • 15

                  Postat în original de Maistrul Max
                  Reclama pentru nestiutori, insa cei care stiu citesc recomandarile din fisa tehnica unde zice ca "caracteristicile tehnice finale se ating dupa maturarea sapei. Inainte de montarea parchetului este indicat sa controlati umiditatea reziduala cu un higrometru...".
                  Asa ca adio 24 ore, corect este 24 h x 28 zile. Asta ca sa fim corecti pana la capat.
                  cred ca va dau dreptate,am citit instructiunile din fisa tehnica si intadevar inainte de montarea parchetului scrie ca este indicat sa se controleze umiditatea cu higrometru sau mai bine cu carbura de calciu pt ca primul furnizeaza val. relative ! nu inteleg de ce nu se spune clar si pe intelesul tuturor?clar si fara dubii NU SE MONTEAZA PARCHET PESTE SAPA AUT. DECAT DUPA 28 DE ZILE!!!!
                  Multumesc pt atentionare Maistrule Max! Am sa fiu mult mai atent de ac. incolo!
                  dodu

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Re: sapa autonivelanta

                    Postat în original de crisghi
                    Care este diferenta dintre polistirenul expandat si cel extrudat? Nu se poate folosi si polistiren expandat? Hidroizolatia cum o pot realiza? De ce trebuie sapa udata 1 saptamana .
                    Sunt diferente importante intre cele doua materiale, ca de exemplu:
                    -densitate diferita, influenteaza rezistenta la compresie adica p eun polistiren extrudat puteti calca fara a se deteriora pe cand la cel expandat va rezulta deteriorarea / ruperea structurii materialului
                    -coeficient de transfer termic diferit - extrudatl izoleaza mai bine
                    -capacitate de difuzie diferita, extrudatul nu permite transferul vaporilor prin masa sa si este rezistent la umiditate

                    Hidroizolatia se poate realiza cu membrane bituminoase, materiale hidroizolante usoare - solutii bituminoase aplicare la rece, mortare hidroizolante etc. Sub placa de beton nu este prevazut nici macar folia de polietilena? O hidroizolatie mai buna se poate face daca exista probleme cu umiditatea solului in zona dvs.

                    Sapa de egalizare necesita udare pe o perioada de cateva zile pentru a preintampina evaporarea rapida a apei din compozitia sa. Acest fenomen poate duce la compromiterea rezistentei si stabilitatii sapei.
                    Totul depinde si de temperatura ambientala care se inregistreaza la locul "faptei"

                    (oricum nu are cine s-o ude deoarece in timpul saptamanii nu se duce nimeni acolo)
                    Noi incercam sa va indrumam catre o solutie corecta insa aveti libertatea de a hotari ceea ce este mai bine pentru dvs.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      sapa autonivelanta

                      Nu se poate pune peste polistiren extrudat direct sapa autonivelanta? Nu ofera suficienta rezistenta?
                      NU va recomand aceasta solutie.
                      Sapa autonivelanta se toarna numai pe suprafete continue, fara fisuri si care ofera o buna aderenta si rezistenta.
                      Stratul de spacluire are rolul de a asigura aceasta suprafata si in plus poate prelua dilatarile datorita stratului de armare cu plasa de fibra.

                      Comentariu

                      • crisghi
                        Incepator
                        • 23.sep.2007
                        • 9

                        sapa autonivelanta

                        Sub placa de beton s-a pus folia de polietilena.
                        In cazul acesta mai trebuie sa hidroizolez?
                        Nu am o umiditate excesiva in zona.

                        Comentariu

                        • crisghi
                          Incepator
                          • 23.sep.2007
                          • 9

                          sapa autonivelanta

                          Sa inteleg ca nu merge pus polistiren expandat si apoi turnata sapa autonivelanta peste el?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            In nici un caz nu se va folosi polistirenul expandat utilizat pentru termoizolarea fatadelor.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              Re: sapa autonivelanta

                              Postat în original de crisghi
                              Sa inteleg ca nu merge pus polistiren expandat si apoi turnata sapa autonivelanta peste el?
                              Polistirenul expandat nefind elastic in timp se taseaza datorita greutatii care apasa pe suprafata si datorita vibratiilor. Din aceasta cauza nu se recomanda a fi utilizat pentru pardoseala.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • alinescoo
                                Membru
                                • 18.ian.2008
                                • 212

                                Sfat privind sapa autonivelanta

                                Ziua buna,
                                As vrea sa va cer parerea intr-o privinta. Am 2 camere intr-un apartament cu o suprafata totala de aproximativ 20 metri patrari. Pe podea (pe betonul de pe podea) a fost lipit linoleum pe care l-am scos; acum pe podea exista unele denivelari (mai ales gropi cu o adancime de maxim 3-4 mm). Vreau ca in aceste
                                camere sa pun parchet laminat de 8mm. Deoarece nu pot pune polistiren expandat decat sub 1,5 cm (din cauza usilor deja montate)
                                m-am gandit sa pun sapa autonivelanta pentru a rezolva denivelarile podelei. V-as ruga sa imi dati sfaturi in privinta turnarii acestei sape autonivelante precum si cantitatea necesara estimata avand in vedere cele prezentate anterior (Pana acum am cumparat 2 saci a 25 de kg fiecare). Din cate am vazut pe forum trebuie si amorsa data inainte, nu ? Care ar fi timpul optim necesar uscarii acestei sape, in camera fiind o temperatura medie de 25 grade ?
                                In conditiile date, daca aveti alte sugestii cum as putea rezolva aceasta problema, v-as fi recunoscator. Orice parere e binevenita.

                                Comentariu

                                Procesare...