Sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • robiser
    Incepator
    • 02.apr.2006
    • 73

    #31
    Doamna Oana eu am si sistemul de slefuit beton dar din pacate am mult prea mult de lucru in domeniul meu(parchet) si nu am timp de slefuit sape . Saftul meu sa vede-ti cu o scandura dreapta lunga pe care sa pune-ti bolobocul ce diferente sunt. Daca nu sunt mai mari de 5-8mm pune-ti asa laminatul.Razaliti bine cu un razalau manual de sape,apoi maturati si aspirati sapa bine.Dupa ce pune-ti mobila o sa se aseze sub greutatea mobilei. Nu sapa il distruge cat apa daca il spalti cu mopul cu apa. Laminatul nu se spala cu apa!!! Daca va faceti sape o sa contactati oricum pe cineva care va face ieftin si planeitate nu o sa va faca "pana-i lumea".Meseriasi lucra scump si nu prea au timp. Daca va ganditi la tras sape este bine sa le face-ti cu un meserias (recomandat) nu cu oricine pt. ca riscati sa cheltuiti si sa nu va iasa bine. Daca il ingrijiti laminatul si pe sape proaste va tine ........

    Comentariu

    • Oana Padure
      Incepator
      • 13.apr.2006
      • 7

      #32
      Multumesc, o sa merg la casa si o sa masor diferentele si apoi ma hotarasc ce fac. Multumesc la toti pentru raspunsuri!

      Comentariu

      • Ucenicul
        Incepator
        • 28.apr.2006
        • 4

        #33
        Sapa autonivelanta

        Vreau sa stiu daca exista o sapa autonivelanta care poate fi turnata in strat mai gros(>3cm).Ma intereseaza ce firme produc acest tip de sapa.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          Nu cred! Insa daca exista totusi cateva astfel de produse probabil costul este monstruos si pentru astfel de grosimi cred ca se poate merge pe sapa clasica.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • robiser
            Incepator
            • 02.apr.2006
            • 73

            #35
            Exista in Cluj spre exemplu o firma care distribuie produse MAPEI si ei au o sapa autonivelanta se numeste ULTRAPLAN MAXI si se poate trage pana la 30mm fara armare.Costa in jur de 65 RON sacul.Are si uscare rapida in 6 zile se paote monta parchet peste sapa. Dar trebuie aplicata de un profesionist. O zi buna

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Robiser, colegul spune ca vrea o grosime peste 3cm, pentru ca sub 3cm gasim si la Ceresit o sapa.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • robiser
                Incepator
                • 02.apr.2006
                • 73

                #37
                Au si TOPCEM care se prepara cu nisip si f. putina apa si merge pana la 10cm fara armare.Are o uscare pt trafic de 24 ore si in maxim 5 zile umiditaea este sub 2,5%. La un sac de TOPCEM se pune cam 120kg nisip si vreo 2 litri de apa numai.Este un fel de sapa uscata.Dar merge pana la 10 cm fara sa crape folosind bineanteles si o amorsa de-a lor pt asa ceva.. Un sac este in jur de 40-45 RON. Intrati pe www.mapei.it Parerea mea este ca sunt cei mai tari in sape de orice fel si adezivi din Romania Bafta

                Comentariu

                • Admin.MC
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2005
                  • 974

                  #38
                  Postat în original de robiser
                  Parerea mea este ca sunt cei mai tari in sape de orice fel si adezivi din Romania Bafta
                  Ai incercat toate sapele si adezivii existenti pe piata din Romania?

                  Comentariu

                  • robiser
                    Incepator
                    • 02.apr.2006
                    • 73

                    #39
                    Dupa parerea mea Henkel si
                    Ceresit nu sunt....

                    - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

                    Comentariu

                    • Ucenicul
                      Incepator
                      • 28.apr.2006
                      • 4

                      #40
                      Sapa autonivelanta

                      Multumesc pt raspunsuri

                      Comentariu

                      • Admin.MC
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2005
                        • 974

                        #41
                        Postat în original de robiser
                        Dupa parerea mea Henkel si
                        Ceresit nu sunt....

                        - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -
                        Robiser, intrebarea era alta, dar se vede treaba ca tu ai ceva impotriva celor doi producatori de mai sus. Sincer, nici nu ma asteptam la un raspuns pe subiect si cu atat mai mult obiectiv!
                        Din pacate, chiar daca, eu cel putin, te-am considerat un meserias care ar putea ajuta membrii forumului prin oferirea unor raspunsuri avizate, tu mi-ai dovedit, mesaj cu mesaj ca esti interesat doar sa impui niste reguli, adevaruri general valabile (sau cum vrei tu sa le numesti) toate presarate cu putina reclama. Prin urmare, eu iti dau un ultim avertisment... te rog sa-l iei in serios!

                        ps: de acum inainte nu vreau sa mai vad in mesajele tale numere de telefon, adrese si link-uri catre site-ul tau

                        Comentariu

                        • CDin1
                          Incepator
                          • 27.apr.2006
                          • 17

                          #42
                          Sapa autonivelanta

                          Buna ziua!
                          Am igrasie in apartament. Locuiesc la parterul unui bloc, care are boxe la subsol.
                          Doresc sa fac izolarea podelei cu polistiren extrudat, sapa etc.
                          Care este grosimea sapei autonivelante (polistirenul extrudat va fi de 3 cm).
                          Va multumesc pt. raspuns.
                          Cristina D
                          Cu multumiri

                          Comentariu

                          • idg
                            Membru marcant
                            • 18.iun.2004
                            • 321

                            #43
                            ordinea corecta este urmatoarea:
                            -sapa autonivelanta (grosime max 1 cm, daca denivelarile sunt mai mari, intai finisezi aproximativ cu sapa obisnuita)
                            - adeziv polistiren
                            - polistiren extrudat
                            - adeziv+plasa
                            - sapa autonivelanta (max 0,5 cm)
                            - finisaj

                            ...sau, ca sa reduci din cheltuieli, poti placa tavanele boxelor, cu adeziv+ polistiren expandat de min 5cm, si nu mai ai nici deranj in casa...

                            Comentariu

                            • i96nds
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2006
                              • 427

                              #44
                              Foarte buna observatia lui idg.
                              E mult mai ieftin asa pentru ca nu trebuie sa iasa super-frumos. Doar sa prinzi bine cu dibluri polistirenul in boxe.

                              Iar ca sa iesi mai ieftin poti inlocui CT85 cu CM11 - ca doar nu ingheata in boxe, nu? Nici macar plasa de fibra de sticla nu mai trebuie.

                              Iti trebuie doar CM11, polistiren, dibluri. O faci si singur, sa stii.

                              Cu extrudat si sapa e mult mai scump.

                              Acelasi lucru e valabil pentru cei care stau la etajul 1 deasupra ghenei de gunoi sau deasupra uscatorului / casei scarii. Ei totusi trebuie sa tencuiasca apoi mai frumos. Dar oricum ramane mai ieftin.
                              Stefan

                              Comentariu

                              • CDin1
                                Incepator
                                • 27.apr.2006
                                • 17

                                #45
                                Va multumesc pentru raspunsurile rapide, insa nu cred ca voi renunta la lucrarile in interior (sapa, aditiv, polistiren etc) din doua motive:
                                - La subsol sunt conducte foarte aproape de tavan si este foarte greu de lucrat
                                - al doilea motiv si de fapt cel mai important este ca in parchetul existent deja a intrat mucegaiul si trebuie scos.
                                Intrebarea este daca pot renunta la primul strat de sapa si sa pun doar:
                                - aditiv (ce tip ar fi mai economicos)
                                - polistiren extrudat de 3cm
                                - plasa de fibra
                                - sapa de 0,5 cm
                                Va multumesc,
                                Cristina D
                                Cu multumiri

                                Comentariu

                                Procesare...