Sapa autonivelanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Georgeta Stan
    Incepator
    • 05.oct.2006
    • 10

    #61
    Am mai gasit (tot pe site): "Sapa autonivelanta pe baza de ciment, din clasa de rezistenta C15/F5, cu posibilitate de turnare intr-un strat cu grosimea de 1 - 10 mm. Combinata cu nisip cuartos, pana la 20 mm.".
    Ramane insa valabila intrebarea daca exista sape incompatibile si daca sunt riscuri majore in cazul folosirii acestora. Daca da, ar fi posibil ca mortarul sa fie aditivat la locul constructiei? Constructorul insista sa foloseasca o sapa din ciment-nisip (nu cuartos!) si nu mortar uscat (care are nume aditivi si un anume agregat). Ca pret ma avantajaeza, dar nu as vrea sa periclitez instalatia electrica.
    Multumesc si scuze pentru insistente!
    Cuca Macaii de Sus

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      #62
      Postat în original de Georgeta Stan
      Am mai gasit (tot pe site): "Sapa autonivelanta pe baza de ciment, din clasa de rezistenta C15/F5, cu posibilitate de turnare intr-un strat cu grosimea de 1 - 10 mm. Combinata cu nisip cuartos, pana la 20 mm.".
      Ramane insa valabila intrebarea daca exista sape incompatibile si daca sunt riscuri majore in cazul folosirii acestora. Daca da, ar fi posibil ca mortarul sa fie aditivat la locul constructiei? Constructorul insista sa foloseasca o sapa din ciment-nisip (nu cuartos!) si nu mortar uscat (care are nume aditivi si un anume agregat). Ca pret ma avantajaeza, dar nu as vrea sa periclitez instalatia electrica.
      Multumesc si scuze pentru insistente!
      Prin folosirea simpla a sapei exista riscul ca sapa sa se crape, neavand un aditiv care sa-l faca elastic.
      Un aditiv special pentru incalzirea prin pardoseala este Ceresit CN 96.
      Cu stima.

      Comentariu

      • u_x_u
        Incepator
        • 25.sep.2006
        • 15

        #63
        Sapa autonivelanta

        Salut!

        Am amenajat vara asta un apartament cumparat "la rosu" si, cu bune si rele (ce bun ar fi fost forum-ul acesta daca-l descopeream acum 4-5 luni...), am ajuns la un capitol mai sensibil: sapa autonivelanta. Au trecut deja aprox. 6 saptamani de cand am turnat sapa de nivelare, asa ca as zice ca e uscata; au fost geamurile deschise o luna intreaga si nu a plouat. . La atingere pare ok.
        Problema cu sapa autonivelanta este ca nu stiu ce sa folosesc. Nu prea am gasit materiale din cele mentionate pe acest forum.
        Daca stie cineva unde se gasesc sape autonivelante Ceresit/Tomsit/alta marca pe care ati utilizat-o cu succes in Cluj, va rog sa-mi ziceti si mie. Eu pe la depozitele unde am fost am gasit ceva produse "no-name" in care nu as avea incredere. Eventual daca aveti experiente pozitive cu anumite linii de produse (sapa + amorsa). Nici rola de dezaerat n-am gasit.

        Va multumesc pt ajutor
        Cristi

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #64
          La orice magazin PRAKTIKER gasesti atat sapa THOMSIT cat si altele.

          Parca este prin Cluj!
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • u_x_u
            Incepator
            • 25.sep.2006
            • 15

            #65
            Cand am fost eu nu era; am intrebat si era numai ceva "Baumit" parca, sau "Bautech", care scria pe sac ca grosimea stratului trebuie sa fie 4-10mm. Eu vreau ceva intre 2-5mm...
            Intr-adevar, am vazut la Praktiker in vara Thomsit; insa amorsa nu am gasit. Si nici dezaerator. Sau nu au stiut oamenii de-acolo ca au ...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #66
              Intre 2 si 5 mm?

              Eu am fost ieri si era atat Thomsit cat si baumit. Adica ceea ce iti trebuie tie. Informativ sacul de 25 kg este ~650.000 lei.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #67
                Chiar atata de mica este diferenta de nivel 2-5 mm ?

                Sub ce suprafata doriti sa turnati sapa autonivelanta ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • u_x_u
                  Incepator
                  • 25.sep.2006
                  • 15

                  #68
                  Postat în original de MaistrulMax
                  Chiar atata de mica este diferenta de nivel 2-5 mm ?

                  Sub ce suprafata doriti sa turnati sapa autonivelanta ?
                  Sapa de nivelare este destul de bine turnata; am fost de fata si am ajutat la lucrare -- nu a putut actiona factorul de delasare. Suprafata e de 98mp in 4 incaperi, masuratorile pt sapa au fost facute cu furtun de nivel si respectate. Ramane necesara doar umplerea porilor, micilor fisuri si a urmelor aparute inerent in urma nivelarii. Si nu vreau sa se simta nisip macinat din sapa sub parchet.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #69
                    Daca turnati un strat mai gros sa zicem de 1 cm are ceva ?

                    Mie mi-se pare subtire un stat de 2-5 mm, mai ales ca in nr. 8/2006 Misiunea Casa se indica ca inainte de turnarea sapei autonivelante, cand se amorseaza cu al doilea strat de amorsa, sa se presare nisip cuartos pentru o buna priza a sapei.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • u_x_u
                      Incepator
                      • 25.sep.2006
                      • 15

                      #70
                      Postat în original de MaistrulMax
                      Daca turnati un strat mai gros sa zicem de 1 cm are ceva ?

                      Mie mi-se pare subtire un stat de 2-5 mm, mai ales ca in nr. 8/2006 Misiunea Casa se indica ca inainte de turnarea sapei autonivelante, cand se amorseaza cu al doilea strat de amorsa, sa se presare nisip cuartos pentru o buna priza a sapei.
                      Pai.. intra mai multa sapa, si dupa ce pun parchetul depasesc cu cativa mm nivelul gresiei din bai.
                      In principiu eu as pune cat de subtire iese pelicula, la o compozitie recomandata (aia de pe sac ). Granulele de nisip cuartos nu cred ca au mai mult de 1mm diametru.. a propos, nisip cuartos gasesc la Praktiker?
                      Banuiesc ca va trebui sa ma buchisesc eu tot ce scrie pe saci/cutii printre rafturi, ca daca intreb probabil iar n-o sa fie...

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6886

                        #71
                        Inteleg.

                        In cazul acesta, puteti folosi Ceresit CN72, CN74, Thomsit DX MAX. Datele tehnice si modul de utilizare gasiti aici : http://www.bicau.ro/index.php?_w=cer...i=1&i=302&di=4
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • expertparchet
                          Living Legend
                          • 16.iun.2006
                          • 1269

                          #72
                          u_x_u ce tip de parchet montezi?? Daca intentionezi sa montezi parchet masiv in adeziv nu mai turna sapa autonivelanta pt. ca nu este bine la parchet masiv. Faci un tratament cu Primer poliuretanic in 2-3 straturi acesta are rol de a intari sapa si a opri transferul de umiditate din sapa spre parchet,practic este ca un izolant intre sapa si parchet.apoi montezi parchetul cu adeziv PU (poliuretanic sau epoxipoliuretanic). Dar daca montezi laminat da-i bataie si trage autonivelanta. Uita-te si tu in Pagini Aurii ca gasesti reprezentantii: Thomsit,Ceresit,Mapei,Baumit, Ital-kol care au sape bune si sisteme de amorse .

                          Comentariu

                          • u_x_u
                            Incepator
                            • 25.sep.2006
                            • 15

                            #73
                            Postat în original de expertparchet
                            u_x_u ce tip de parchet montezi?? Daca intentionezi sa montezi parchet masiv in adeziv nu mai turna sapa autonivelanta pt. ca nu este bine la parchet masiv.
                            Parchet de lemn triplustratificat. Placi mari; din cate am inteles e necesara autonivelanta. A propos, vreo recomandare de folie sub parchet? La Praktiker am vazut 3 tipuri:
                            - cea clasica, alba, la sul;
                            - ceva care seamana la textura cu un covoras de baie, tot la sul
                            - niste placute subtiri de 3mm, tari, rigide; astea nu se indoaie -- mie mi-a placut cum arata dar nu stiu cat sunt de practice

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6886

                              #74
                              Cereti de la Praktiker : folie speciala pentru parchet, se numeste : folie PEE.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • u_x_u
                                Incepator
                                • 25.sep.2006
                                • 15

                                #75
                                Multumesc pt sfaturi si lamuriri, maine dim. imi iau Thomsit; daca nu gasesc la Praktiker ma plimb pana gasesc undeva.

                                Comentariu

                                Procesare...