Amenajare garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #16
    Daca nu se poate acceptul proiectantului atunci trebuie un proiect cu interventia respectiva.

    Costul igienizarii este discutabil, depinde ce materiale folosesti si in ce stare este garsoniera.

    Ziceai de usi, ferestre.
    O usa metalica pleaca de la 500 RON+ montaj 50-10 RON. La ferestre este mai delicat dar in principiu daca sunt doua undeva la 300-400 EURO (depinde de marime si nu numai).

    Zugraveala? Daca este vorba doar de dat cu lavabila poti sa o faci si tu.

    700 EURO doar manopera sau si materialele?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • jays
      Incepator
      • 17.iul.2006
      • 13

      #17
      Imi cer scuze pt neprecizare - usa metalica si geamurile au fost deja comandate - urmeaza montajul saptamana viitoare

      Garsoniera nu arata rau - este zugravita in martie - aprilie - cu lavabil

      Igienizarea respectiva se referea la re-zugravit etc - un fel de improspatare a spatiului respeciv. Parchetul este tip vechi - cam scartaie dar momentan as face o raschetare + paluxare.
      Ma interesa faza cu peretele deoarece autorizatie observ ca se obtine foarte greu - si sincer nu ma "pasioneaza" - pur si simplu sa il dau jos - bineinteles sa nu fie de rezistenta - nu stiu unde apare lucrul asta- am o schita a cadastrului - sunt 2 pereti ingrosati asa - acolo am inteles ca sunt tevile de apa etc.

      PS 700 euro manopera cu materiale incluse

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #18
        Caramida este portanta si probabil nu este indicat sa spargi ceva fara sa fi sigur.

        Parchetul cred ca nu mai merita sa fie raschetat si lacuit pentru ca daca acum scartaie, la fel o sa faca si dupa. Ori il scoti (daca mai este bun) si il remontezi ori pui altul (poate laminat ca inteleg ca nu vrei sa bagi multi bani).

        Dai pe reconditionare parchet undeva in jur de 200-250 RON iar cu banii astia cumperi 10mp de laminat.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • jays
          Incepator
          • 17.iul.2006
          • 13

          #19
          Aici aveti dreptate - cu parchetul. Pot pune peste acesta din cate am citi pe aici pe forum. Sa inteleg ca la parchet (aplicat peste) costurile pentru 21mp ar fi de aprox 500 Ron (cu montaj cu tot)?

          Comentariu

          • lGp
            Incepator
            • 14.apr.2005
            • 85

            #20
            Postat în original de viorel.stanculescu

            din septembrie intra in vigoare o noua legislatie privind constructiile si din cate am inteles, pentru a efectua o modificare trebuie sa ai acceptul proiectantului initial sau daca nu trebuie sa faci un proiect tehnic si toate celelalte acorduri si avize. Ti se elibereaza o autorizatie de constructie de la primarie. Probabil toate hartiile astea te duc pe la 1000-1500 RON.
            pentru orice interventie asupra unei cladiri existente trebuie acceptul proiectantului initial, si o expertiza tehnica intocmita de un expert tehnic autorizat MLPTL (MLPAT)

            acordul proiectantului initial nu se refera la acordul persoanei care a fost proiectantul, ci la acordul firmei sau institutiei elaboratoare a proiectului. cum toate blocurile executate inainte de 1989 erau proiectate de Institutul de Proiectare ... oras X ..., acest acord se cere la acel institut. in zilele noastre, se pot numi altfel: Institut proiect Alba, institutul de Proiectare Cluj, etc. aceasta firma da acordul scris asupra interventiei.
            pe de alta parte, expertiza se face de catre un expert tehnic autorizat MLPTL, care va preciza daca se da dreptul interventiei dorite de dvs., sau nu, si cu ce conditii. abia apoi se demareaza avizele propriu zise.

            problema mare nu sunt aceste acorduri. problema mare este ca Inspectoratul de Stat in Constructii cere o expertiza tehnica nu numai asupra peretelui pe care dvs. vreti sa il daramati (2mp plan), sau asupra apartamentului dvs. (37mp), ci pretinde o expertiza tehnica ce va evidentia impactul demolarii asupra a tot blocul, ceea ce inseamna cateva sute de metri patrati de studiu.

            exemplu:
            4 apartamente/etaj = 4X37mp = 148mp
            4 etaje=parter : 5X148mp = 740mp
            25.000 RON/mp expertiza: 740X25.000=18.500.000 RON

            deci 18.500.000 RON expertiza doar. asta in exemplul fericit in care sunt 4 garsoniere pe etaj, 5 etaje pe scara. daca blocul are 2 scari: 2*18.500.000

            asadar, o masura destul de abuziva dintr-un punct de vedere, pe de alta parte, daca darami un perete, nu inseamna ca nu afectezi blocul deloc, decat in acel loc specific.

            ramane de discutat
            ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1681

              #21
              Legea 10 /1995, privind calitatea în construcþii, modificatã de legea 587/2002, spune:
              CAP. 4
              Sanctiuni
              ART. 31
              Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 5 la 10 ani si interzicerea unor drepturi proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei constructii ori executarea de modificari a acesteia, fara respectarea reglementarilor tehnice privind stabilitatea si rezistenta, daca acestea ar putea produce una sau mai multe dintre urmatoarele consecinte : pierderi de vieti omenesti, vatamare grava a integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, distrugerea totala sau partiala a constructiei, distrugerea ori degradarea unor instalatii sau utilaje importante, ori alte consecinte deosebit de grave.
              Fapta prevazuta in alineatul precedent se pedepseste cu inchisoare de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi, in cazul in care a avut drept urmare distrugerea totala sau partiala a constructiei, moartea sau vatamarea grava a integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, distrugerea ori degradarea unor instalatii sau utilaje importante, ori alte consecinte deosebit de grave.


              Doar ca nu se respecta de toti cei care fac modificari si au vecini buni care nu-i reclama!
              Eu am construit un zid, am montat o usa si am avut nevoie de proiect. Parerea mea e ca si Dvs. aveti nevoie de un proiect. Modificarea proiectului trebuie, asa cum s-a aratat aici aprobata de proiectantul initial, care trebuie sa fie asa cum s-a aratat mai sus, ofirma (gen Proiect S.A. ....) care înaite de '89 proiecta tot ce apartinea de judet.
              Eu, ptr a elimina acest acord pe care îl cere primaria ptr a va da autorizatia de constructie, m-am adresat ptr modificarile necesare (deci ptr proiect) firmei de judet, care o data cu proiectul a facut si o valoare estimativa de investitii. Am platit vreo 8 mil ptr ca am inclus în proiect si inchiderea balconului(desi era executat de 3 ani). Apoi a fost nevoie de aprobarea unui arhitect autorizat si agreat de primarie(mi l-a indicat proiectantul) care a pus o stampila si mi-a luat 1,5mil.
              Nu s-a pomenit aici de taxa de 0.7%+0,1%(art25 din L453/2001 + art.40 din L10/1995) din valoarea de investitie estimata si apoi reala (la declararea închiderii lucrarii), taxa pe care trebuie sa o platiti la Inspectoratul judetean în constructii.
              E posibil ca, dupa ce aveti proiectul, în timp ce-l executati, sa va abateti de la el, iar la încheierea lucrarilor, când vin inspectorii de la primarie sa va oblige sa va modificati proiectul conform ececutiei, sau invers.
              Deci, ori construiesti ditamai casa, ori faci o simpla modificare, ,,furcile caudine" privind autorizarile sunt aceleasi.
              Cu deosebita stma,..
              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • bigjoe
                Membru Marcant
                • 19.mai.2006
                • 481

                #22
                da

                Maaaaiiii ce garsoniera!!! Bravo!!!

                De unde ai mai nimerit asa ceva de mare??


                Eu as scoate totul!! Patul l-as face suspendat adica din perete..si economisesc spatiu numai niste rafturi restul masa rabatabila din perete, pat rabatabil, scaune rabatabile! Dus in loc de cada, (imi place spatiul) .


                Cat despre perete trebuie sa te duci la Primaria de sector unde ai planurile le iei le xeroxezi autorizat, de duci la Avocat apoi la un arhitect si el spune: DA ori BA

                Si gata!

                Daca DA iti da cu semnatura autorizata si gata!!
                ai grija ..

                Comentariu

                • jays
                  Incepator
                  • 17.iul.2006
                  • 13

                  #23
                  Multumesc de sfaturi!

                  Eu din ce am observat pana astazi, mai mult de 2/3 din cei care au operat modificari in cadrul apartamentelor sunt fara autorizatii.
                  Sunt de acord ca este ilegal, ca se poate pune viata cuiva in pericol etc., insa in cazul in care presupune prea multe "aranjamente" - mi se pare ciudat .. de - Romania.

                  BigJoe - )))) Tu zici sa suspend totul )) O sa ajung sa stau pe tavan )

                  Ideea e ca am vazut destul de multe garsoniere unde se mergea pe ideea de spatiu - o canapea extensibila, o biblioteca si 2 fotolii cu o masuta. Acum sincer - strange canapeaua - desfa canapeaua etc. - nu e o chestiune pe care sa stau sa o fac zilnic - si nici cei ce aveau asa ceva in casa nu prea mai erau de acord.
                  Spatiu intr-o garsoniera ..hmm... e pana la urma o camera - cea mai mare pe care am vazut-o era una dubla de 30 mp - si tot mica mi se parea
                  Atasez totodata si cateva poze cu mobila pe care ma gandesc sa o achizitionez

                  Bibiloteca Mobexpert (doar bibilioteca, fara etajera) - 1100 RON
                  Canapea RICO (cu 2 fotolii) - 2000 RON
                  Dormitoare dragute si ieftine (rau!) - vis-a-vis de Ghencea ~ 1500 RON

                  Astept si parerile voastre!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • jays
                    Incepator
                    • 17.iul.2006
                    • 13

                    #24
                    sau asta ????

                    Comentariu

                    • jays
                      Incepator
                      • 17.iul.2006
                      • 13

                      #25
                      aha - erau peste 100k

                      biblioteca 1 ~1100 RON

                      biblioteca2 ~ 1750 RON

                      Care si cu ce voteaza ?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • jays
                        Incepator
                        • 17.iul.2006
                        • 13

                        #26
                        Si inca o intrebare - supa indelungi cautari, in privinta geamurilor am mers pe Far-Est - termopan Trocal cu 5 camere - imi poate spune cineva la ce trebuie sa fiu atent la montaj si care este diferenta sesizabila intre cele cu 3 si cele cu 5 camere ? Stiu - dar search-ul nu m-a lamurit exact

                        Va multumesc !

                        Comentariu

                        • Mina
                          Living Legend
                          • 24.iun.2006
                          • 1108

                          #27
                          Mie imi place biblioteca nr.2 (de fapt prima postata), mai aerisita, mai lejera. Canapeaua de care spuneati e frumoasa, dar cred ca mie mi-ar place asa ceva (merge mai bine cu stilul mobilierului)
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • carmen9
                            Incepator
                            • 23.oct.2005
                            • 82

                            #28
                            eu pana la urma am ales o camera de zi de la magazinile sortem.cine intrea pe site e camera de zi tip asa se cheama .acum m-am linistiyt si astept sa imi faca livrarea pt ca dureaza o luna .dar pt ca e gustul meu o sa am rabdare.am sa atasez mai tarziu poza.

                            Comentariu

                            • Mina
                              Living Legend
                              • 24.iun.2006
                              • 1108

                              #29
                              Cred ca despre asta este vorba. Eu,insa, am o parere foarte proasta despre mobilierul de provenienta poloneza. Sper ca ati vazut si in realitate produsul finit, inainte de a-l comanda!
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • carmen9
                                Incepator
                                • 23.oct.2005
                                • 82

                                #30
                                da mina am vazut cum arata si e mai buna decat ce am eu in iasi,poza ai nimerit-o,pt ca eu ma chinuiam acum sa inacrca dar numai gaseam situl respectiv daca poti sa imi spui tu cum se scrie corect eu nu am reusit sa dau de el.ce m-a frapat a fost ca ce imi placea mai mult din pliant la fata locului nu a mai fost asa.

                                Comentariu

                                Procesare...