Totul despre placarea cu gresie si faianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    daca bugetul permite, cel mai bine este faianta pe tot peretele...

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      O problema cu care te poti confrunta cand aplici faianta pana la tavan este aceea ca daca tavanul nu este drept sau este inclinat apar rosturi inegale intre ultimul rand de placi si acesta. Eu zic ca este mai estetic sa ai faianta pana la tavan, iar in caz ca ai probleme cu planeitatea tavanului, un meserias bun ar stii sa rezolve problema. Pentru aceasta trebuie sa faca masuratorile de la inceput.
      Mult succes!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        Pentru baie sunt adeptul variantei cu faianta FULL cu exceptia grinzilor in cazul in care exista.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mari@n
          Incepator
          • 17.aug.2006
          • 11

          Randul de jos de faianta se monteaza inainte de a monta gresia sau dupa ce s-a montat gresia?
          Gletiera de 5mm este ok pentru faianta si gresie ?
          Stratul de adeziv de sub gresie la ce grosime este optim sa ramana?






          Va multumesc anticipat!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            Randul de jos de faianta se monteaza inainte de a monta gresia sau dupa ce s-a montat gresia?
            Gletiera de 5mm este ok pentru faianta si gresie ?
            Stratul de adeziv de sub gresie la ce grosime este optim sa ramana?
            De regula acest rand se monteaza dupa montarea gresiei.
            Este prea putin 5mm vand in vedere ca probabilperetii nu sunt perfecti. Eu zic ca cel mai bine este cu gletiera cu dinti de 10mm.

            Nu stiu daca exista un optim pentru stratul de adeziv de sub gresie dar daca ai gletiera de 10mm, acest strat de adeziv va fi probabil de circa 3-4mm.

            Eu am pus in baie gresia si faianta cu gletiera de 10 si pentru mai multa siguranta am pus si pe placi adeziv (un strat subtire cu spaclul).
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • justy
              Incepator
              • 23.aug.2006
              • 1

              Vreau sa ma apuc sa imi montez singur in demisol gresie si faianta, am eu ambitia asta. imi plac astfel de provocari si prind si repede.
              Poate sa ma ajute cineva si sa imi spuna care sunt pasii si ce scule imi trebuiesc? Va multumesc!

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 959

                justy, iti recomand un drum intr-un praktiker, unde vei gasi un DVD scos de Misiunea Casa (video), care iti va raspunde la extrem de multe intrebari, si e cu exemple practice. Si are un pret rezonabil (vreo 25 RON)
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • gicudar
                  Incepator
                  • 26.aug.2006
                  • 3

                  inlocuire faianta veche

                  buna ziua! as avea nevoie de un sfat: am dat jos faianta din baie cu o masina electrica cu percutie si cu ajutorul unei daltite. in urma indepartarii vechii faiante peretii au ramas in multe locuri crestati/denivelati de la indepartarea faiantei. pentru montarea unei faiante noi este necesara o reparare suplimentara a peretilor ? va multumesc anticipat

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    Este necesara o reparatie a peretilor in functie de marimea denivelarilor.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • gicudar
                      Incepator
                      • 26.aug.2006
                      • 3

                      inlocuire faianta veche

                      multumesc de sfat, ca material ce m-ati sfatui sa folosesc in indreptarea denivelarilor. oare ar merge ceresitul CM16 care se foloseste si la montarea placilor ceramice ? caci nu e vorba de denivelari prea mari . va multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        Poti corecta eventualele denivelari tot cu adezivul de montaj al ceramicei (CM 16 in cazul tau) cu 24 ore inaintea placarii dar in limita a 5 mm.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • gicudar
                          Incepator
                          • 26.aug.2006
                          • 3

                          adevarul e ca sunt citeva protiune unde trebuie prelucrat peretele caci a cazut mult din tencuiala, ce m-ar interesa ar fi ce material imi recomandati sa folosesc pentru retencuire avind in vedere o umiditate mai ridicata prezenta din baie care a generat si un usor mucegai. credeti ca e recomdanta in acest caz o smirgheluire pentru indepartarea izului de mucegai ? va multumesc pentru ajutor

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6886

                            Pentru mucegai exita o solutie antimucegai Ceresit CT99
                            Pentru retencuire se poate folosi mortar ciment-var MT-E35 de la Adeplast
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • adirotaru
                              Incepator
                              • 30.aug.2006
                              • 1

                              montare faianta si gresie

                              Salutare !

                              Doresc si eu sa fac mici imbunatatiri apartamentului pe care-l am si mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi.

                              Vreau sa pun gresie si faianta in bucatarie si baie.

                              Mai am deja un strat de faianta mai veche montat pe jos iar pe pereti am vopsea.

                              Pentru montarea faiantei pe pereti trebuie data toata vopseaua jos sau se poate face si in alt fel ?
                              Cum este recomandat ?

                              In ceea ce priveste montarea faiantei: aceasta se pune pana la o anumita inaltime si numai pe peretele cu mobila de bucatarie ?
                              (de mentionat ca bucataria este foarte mica)
                              Se procedeaza intr-un anumit fel, se poarta un anumit fel de decorare cu faianta ? (ma refer la montare pana sus in baie pe pereti sau se aplica faianta numai pana la o anumita inaltime ) ?

                              Sunt sigur ca un meserias bun stie si treburile acestea, dar mi-ar prinde bine si mie (macar pentru cultura generala) sa le stiu.

                              Orice alte sfaturi sunt binevenite.

                              Va multumesc.

                              Comentariu

                              • pemilio
                                Incepator
                                • 29.aug.2006
                                • 35

                                gresia veche trebuie scoasa dupa care o mentezi pe cea noua.la faianta ar fi bine sa cureti vopseaua daca este in ulei daca este lavabil nu trebuie.mai poti sa zgirii vopseaua in ulei sub forma de "tabla de sah" (2-3 cm intre linii) dar cel mai indicat este sa o dai jos.la ce inaltime pui faianta si unde depinde de tine

                                Comentariu

                                Procesare...