Totul despre placarea cu gresie si faianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sly123
    Membru Marcant
    • 24.iun.2010
    • 309

    Faianta+gresie

    Am o intrebare :in cazul in care faianta se poate da jos de pe pereti,se mai poate utiliza ulterior?
    Multumesc.

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      Depinde unde ramane adezivul, daca ramane pe faianta nu prea cred.
      Cu respect.

      Comentariu

      • sly123
        Membru Marcant
        • 24.iun.2010
        • 309

        Teoretic adezivul sa fie dat jos de faianta veche.

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          Daca reusesti sa dai jos adezivul de pe faianta si sa o cureti de chitul de rost, nu te impiedica nimic sa o refolosesti
          Cu respect.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            Asta cu conditia ca faianta sa nu fie atat de veche incat sa fie casanta, cu fisuri in masa etc.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • sly123
              Membru Marcant
              • 24.iun.2010
              • 309

              Multumesc pt.ajutor.O sa vad daca reusesc sa nu sparg faianta cind o dau jos.

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2501

                Cu placere. Sa ne tii la curent.
                Cu respect.

                Comentariu

                • vdingo11
                  Membru Marcant
                  • 07.iul.2006
                  • 620

                  Inlaturare/inlocuire faianta 15x15

                  Buna seara.
                  Acum cateva zile mi-am schimbat geamul de la baie iar la demontare/montare a fost atinsa o placa de faianta alba 15x15. Cand am inlaturat-o s-au dus varfurile la alte doua placi de sub ea. Vazand ca se ingroasa gluma, m-am oprit si apelez la sfatul d-voastra privind modul in care pot elimina cele doua placi fara sa mai stric si altele.
                  Banuiesc ca erau prinse destul de bine in adeziv toate 3 impreuna si din aceasta cauza s-au stricat si celelalte doua.

                  Inca o intrebare pentru cei din Iasi: stiti daca se gaseste in Iasi acest tip de faianta 15x15 alba?

                  Multumesc anticipat.

                  Comentariu

                  • coretweaker
                    Membru Marcant
                    • 16.iul.2010
                    • 890

                    Re: Inlaturare/inlocuire faianta 15x15

                    Postat în original de vdingo11
                    Buna seara.
                    Acum cateva zile mi-am schimbat geamul de la baie iar la demontare/montare a fost atinsa o placa de faianta alba 15x15. Cand am inlaturat-o s-au dus varfurile la alte doua placi de sub ea. Vazand ca se ingroasa gluma, m-am oprit si apelez la sfatul d-voastra privind modul in care pot elimina cele doua placi fara sa mai stric si altele.
                    Banuiesc ca erau prinse destul de bine in adeziv toate 3 impreuna si din aceasta cauza s-au stricat si celelalte doua.
                    Inca o intrebare pentru cei din Iasi: stiti daca se gaseste in Iasi acest tip de faianta 15x15 alba?
                    Multumesc anticipat.
                    Ce fel de faianta este aceea, este cumva cea (standard) comunista?
                    In privinta scosului placilor fara sa fie sparte cele din jur eu va recomand ca mai intai sa racaiti (cat mai adanc) chitul de rosturi din jurul placii pe care vreti s-o scoateti, cu orice scula care zgarie si incape intre placi (un spaclu cu colturile ascutite de exemplu). Dupa aceea, va trebuie o dalta lata de vreo 4 cm si subtire (cam 3 mm) cu care sa dezlipiti placa de fainata. Tineti dalta cat mai aproape de perete si cu capatul ascutit la suprafata de contact dintre placa si adeziv si loviti-o cu ciocanul, nu foarte tare, pana se dezlipeste.
                    Succes!

                    Comentariu

                    • ameninterioaremh
                      Incepator
                      • 15.iul.2010
                      • 23

                      Re: Inlaturare/inlocuire faianta 15x15

                      Postat în original de vdingo11
                      Buna seara.
                      Acum cateva zile mi-am schimbat geamul de la baie iar la demontare/montare a fost atinsa o placa de faianta alba 15x15. Cand am inlaturat-o s-au dus varfurile la alte doua placi de sub ea. Vazand ca se ingroasa gluma, m-am oprit si apelez la sfatul d-voastra privind modul in care pot elimina cele doua placi fara sa mai stric si altele.
                      Banuiesc ca erau prinse destul de bine in adeziv toate 3 impreuna si din aceasta cauza s-au stricat si celelalte doua.

                      Inca o intrebare pentru cei din Iasi: stiti daca se gaseste in Iasi acest tip de faianta 15x15 alba?

                      Multumesc anticipat.
                      Nu prea poti sa dezlipesti o placa de faianta fara sa le strici pe cele din jur, mai ales daca la montaj s-a folosit un adeziv corespunzator placarii. Parerea mea ca trebuie patruns cu flexul (cu piatra de taiat gresie si faianta) pe mijlocul placii care trebuie inlocuita, taiat un canal suficient sa intre o dalta ascutita foarte bine, apoi cu un ciocan batut usor pana se elimina atat faianta cat si adezivul anterior. ATENTIE!! Trebuie sa ai atat ochelari de protectie cand vei taia cu flexul cat si un pulover cu maneci lungi, vor sarii cioburi din faianta atat la taiere cat si la indepartarea placii.
                      Spor la munca!!

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 620

                        Ce fel de faianta este aceea, este cumva cea (standard) comunista? - da este acel tip de faianta, dar arata foarte si nu doresc sa o schimb acum.
                        Este foarte ciudat la mine ca la montare nu s-a folosit distantiere intre placi si sunt foarte apropiate unele de altele. Chit este foarte putin.
                        O sa incerc peste cateva zile cand voi avea putin timp liber si sper sa reusesc.
                        Daca mai aveti si alte idei nu strica.

                        Multumesc foarte mult.

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          Re: Inlaturare/inlocuire faianta 15x15

                          Postat în original de vdingo11
                          ... m-am oprit si apelez la sfatul d-voastra privind modul in care pot elimina cele doua placi fara sa mai stric si altele.
                          le umpli de gauri, fara percutie daca se poate si cu atentie, incepi sa scoti bucatile de la centru spre margini cu o surubelnita ca-i mai ingusta si un ciocan usor

                          Comentariu

                          • ameninterioaremh
                            Incepator
                            • 15.iul.2010
                            • 23

                            rosturile dintre placi obligatoriu trebuie lasate, placile in timp datorita factorilor atmosferici se dilata si se contracta.

                            Comentariu

                            • catsomania
                              Incepator
                              • 13.nov.2005
                              • 34

                              Re: Inlaturare/inlocuire faianta 15x15

                              [/quote]le umpli de gauri, fara percutie daca se poate si cu atentie, incepi sa scoti bucatile de la centru spre margini cu o surubelnita ca-i mai ingusta si un ciocan usor[/quote]

                              Asa scrie si intr-o enciclopedie de bricolaj pe care o am eu, se fac gauri in placa ce se vrea scoasa, se bate usor cu ciocanul sa se sparga, apoi se scot cu o unealta ascutita bucatelele de placa ramase.

                              Comentariu

                              • vdingo11
                                Membru Marcant
                                • 07.iul.2006
                                • 620

                                Multumesc tuturor pentru sfaturile utile.
                                Ideea am prins-o sper sa am si noroc la pus in practica.

                                Toate cele bune.

                                Comentariu

                                Procesare...