Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Atunci da, erau... acum mai rar, probabil doar la modele de lux si pe la gresie pt piscina.
    DIY

Comentariu

• tavan inclinat

buna ziua,

am renovat o baie si am ajuns in situatia din poza atasata. Faianta este montata drept, dar tavanul este in panta. Ce mai pot face acum? Daca as monta perete fals din rigips, m-as lasa in jos destul de mult si ultima placa de faianta nu ar mai fi intreaga.
      Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de VYS
        Sa repet.
        Plachezi pe o parte de perete cu faianta, normal, pana la fata cealalta a peretelui fara a depasi coltul.
        Profilul va calca pe buza faiantei perfect.
        Latura cealalta a profilului este mai lunga pentru a permite reglarea si prinderea in adeziv sub faianta.

Vezi foto.
        Ce spui este valabil daca profilul de plastic se monteaza sub adeziv! Ori din cate am vazut eu profilele astea se monteaza imediat sub faianta, adica deasupra adezivului. Gresesc eu si exista si de astea, care se pun sub adeziv ?
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

Comentariu

• Gresesti, nu este decat un tip de profil, asta din poza.
          VYS Blog - 100 % D I Y
          Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• Re: tavan inclinat

Postat în original de kozmo
            buna ziua,

am renovat o baie si am ajuns in situatia din poza atasata. Faianta este montata drept, dar tavanul este in panta. Ce mai pot face acum? Daca as monta perete fals din rigips, m-as lasa in jos destul de mult si ultima placa de faianta nu ar mai fi intreaga.
            Las-o asa ca nu sughite.
            Gletuieste zona, si apoi aplica lavabila alba pe tavan si pe zona respectiva.
            Daca vrei sa schimbi ceva vopseste zona respectiva cu o lavabila nuantata in culoarea faiantei sau aplica un profil decorativ sau o banda decorativa.
            VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• voi aplica o bagheta de polistiren.
              multumesc pentru raspuns!

Comentariu

• Postat în original de VYS
                Gresesti, nu este decat un tip de profil, asta din poza.
                In poza pare ca e SUB adeziv !
                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

Comentariu

• In poza nu e figurat adezivul.
                  In zona profilului nu o sa fie prea mult adeziv, vor fi umplute gaurile din profil si ceva sub profil ce ramane de la presare.
                  VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• Ei vezi, de-asta disper, ca nu pot sa nu iau in calcul adezivul ! Are si el o grosime acolo, minim 5 mm, din cate am inteles. Ori daca pe suprafata "normala " e situatia asta, nu vad cum as face altfel la coltul exterior. Dupa teoria mea, placa ce nu are sub ea coltarul ar trebui montata cu aia 5mm din care se scade grosimea profilului de plastic, spre afara, ca sa acopere stratul de adeziv. iar dupa aia montarea placii cu coltar e simpla : sa vina marginea coltarului la marginea placii fara.

Comentariu

• Mama ce stres ai!

Hai sa ne intelegem altfel.

Se placheaza prima data latura unde va calca partea mica a profilului, cea care are doar buza de 1-2mm. Faianta de pe acest perete va fi la fata cu partea neplacata a coltului.
                      Se intinde adezivul si pe partea neplacata dar se are grija sa nu fie adeziv din belsug pe muchie, oricum va iesi afara si mai rau incurca la rostul dintre profil si faianta.
                      Se incepe placarea pe al doilea perete, partea mai lata a profilului va permite intrarea faiantei sub buza (cea mare).

Asta e toata filosofia.
                      VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• m/am apucat si eu sa renovez baia..toate bune si frumoase..sapa turnata instalatiile facute peretii placati cu regips insa s/a ivit o problema..TAVANUL.placa de beton izolata cu b.c.a.si tencuit cu var si ciment+nisip,ce sa fac cu el deoarece e foarte denivelat iar sa pun regips pe profile as cobori foarte mult si nu imi permit din cauza inaltimii si asa scazute. exista posibilitatea de a lipi regips pe acest tavan ? ce garantie prezinta?un sfat daca se poate multumesc!
                        Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de vasile m
                          ....TAVANUL.placa de beton izolata cu b.c.a.si tencuit cu var si ciment+nisip,ce sa fac cu el deoarece e foarte denivelat iar sa pun regips pe profile as cobori foarte mult si nu imi permit din cauza inaltimii si asa scazute. exista posibilitatea de a lipi regips pe acest tavan ? ce garantie prezinta?un sfat daca se poate multumesc!
                          In nici un caz nu se admite lipirea placilor de gipscarton direct pe tavan.

Aveti optiunea de a repara suprafata tavanului fie prin tencuire + gletuire fie sa fixati placile de gipscarton de o structura metalica.

P.S. Ati lasat distanta prea mare intre profilele verticale, trebuia ca distanta dintre profile sa fie de cel mult 400 mm.

Comentariu

• Da, aveti dreptate, acel perete intr-adevar are distanta un pic mai mare intre profile.
                            Cred ca am sa gletuiesc tavanul.
                            Daca puteti sa-mi spuneti ce material trebuie sa folosesc.
                            Alte doua probleme ar fi urmatoarele: cu ce dau gaura in faianta si ce culoare de chit sa folosesc pentru pereti?
                            Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de vasile m
                              Da, aveti dreptate, acel perete intr-adevar are distanta un pic mai mare intre profile.
                              Cred ca am sa gletuiesc tavanul.
                              Daca puteti sa-mi spuneti ce material trebuie sa folosesc.
                              Alte doua probleme ar fi urmatoarele: cu ce dau gaura in faianta si ce culoare de chit sa folosesc pentru pereti?
                              Acum am modificat eu, dar pe viitor va rog sa tineti cont de acest anunt!

Comentariu

• din cauza oboselii..
                                imi cer scuze .

Comentariu

Procesare...
                                X