Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Doar o parere referitoare la montarea faiantei .
    In cazul ca se monteaza faianta in " sah " sau alte modele " aleatorii " , ori se monteaza " briu " si sahul incepe de la el in sus , ori nu se mai monteaza si sahul se face pe tot peretele .
    In situatia dvs , acel briu , si-a pierdut logica si utilitatea iar dupa chituire vor apare tot felul de linii intrerupte si ciudate , deranjante vizual .
    Fișiere atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Postat în original de vasile m
      Cred ca am sa gletuiesc tavanul.
      Daca puteti sa-mi spuneti ce material trebuie sa folosesc.
      Alte doua probleme ar fi urmatoarele: cu ce dau gaura in faianta si ce culoare de chit sa folosesc pentru pereti?
      -In baie puteti utiliza gletul pe baza de ciment alb Ceresit CT127.

-Ca sa nu mai achizitionati o carota diamantata puteti sa dati cu grija gauri alaturate pe circumferinta cercului cu un burghiu cu cap vidia.
      Inainte de a da gaurile marcati cu un punctator locul gaurilor.

Comentariu

• Depinde de diametrul gaurii. Exista in piata niste carote low cost cu vidia, functioneaza ireprosabil, dau gaura curata. Nu cred ca te costa mai mult de 50 RON setul. Ideala pentru gauri de baterie, etc.
        DIY

Comentariu

• da multumesc pentru sfaturi .
          gaura am facut/o in felul urmator am dat gauri cu burghiu cap vidia dupa sfatul dv. dupa care am finisat cu un polizor tip freza prins la masina de gaurit am sa revin cu o imagine
          gaura de 110 nu am gasit carota de o asa dimensiune.

Comentariu

• baia e aproape de gata insa m/am lovit iarasi de unele probleme
            1. bateria pe care am cumparat/o pentru cada de la D... picura ..pic pic
            pic si iarasi pic..ce sa fac?
            2.cada pe care o avem in imagini odata cu achizitionare am primit si
            niste cleme pe care habar nu am unde ar trebui folosite
            3. blatul de la chiuveta nu/mi dau seama cum vine prins de dulapul
            achizitionat
            4. la coltul dintre tavan si peretii de faianta as dori sa pun niste bagheta
            cu ce se lipeste de faianta pentru /ca am mai pus bagheta de
            poliestiren intr/o camera si incet incet am cules/o toata de pe jos
            dupa un an de zile fiind lipita cu silicon sanitar peretii cit si tavanul
            fiind de regips (verde)
            Fișiere atașate

Comentariu

1. bateria pe care am cumparat/o pentru cada de la D... picura ..pic pic
              pic si iarasi pic..ce sa fac?
              Daca l-ai cumparat recent, reclama-l la magazin, daca nu, desfa-l si schimba-i mecanismul.

Comentariu

• 1. Schimbati bateria la magazin deoarece are un defect din fabricatie.

2. Atasati o imagine a clemelor.

3. Puteti fixa blatul de dulap cu ajutorul unor mici coltare metalice montate pe intradosul blatului.

4. Puteti utiliza adezivul Moment profi fix PL60.

Comentariu

• cu bateria am sa ma prezint la magazin pentru/ca intradevar nu functioneaza cum trebuie am mai achizitionat si una de ghiuveta si aceia functioneaza perfect cit despre clemele de la cada le am atasate la imaginile de jos.
                  iar coltarele de care ati pomenit cum le prind de blatul de marmura?
                  Fișiere atașate

Comentariu

blatul de la chiuveta nu/mi dau seama cum vine prins de dulapul achizitionat
                    Daca-i de marmura se lipeste cu silicon.

Comentariu

cu bateria am sa ma prezint la magazin pentru/ca intradevar nu functioneaza cum trebuie am mai achizitionat si una de ghiuveta si aceia functioneaza perfect cit despre clemele de la cada le am atasate la imaginile de jos.
                      iar coltarele de care ati pomenit cum le prind de blatul de marmura?
                      -Cred ca sunt clemele cu care se fixeaza masca laterala pentru cada.

-Cu un adeziv chimic.

Comentariu

da multumesc pentru sfaturi .
                        gaura am facut/o in felul urmator am dat gauri cu burghiu cap vidia dupa sfatul dv. dupa care am finisat cu un polizor tip freza prins la masina de gaurit am sa revin cu o imagine
                        gaura de 110 nu am gasit carota de o asa dimensiune.
                        Exista carote diamantate de diferite dimensiuni , se da o gaura de centrare si treaba se rexolva in 2-3 min
                        De exemplu la Rems exista carote de 112 si 125 mm , eu folosesc de 125 mm pentru ca in interior bag un tub de fi 110 PVC si in comert se gasesc ornamente pentru aceasta dimensiune
                        Cu freza cu dinti vidia e mai dificil si risti sa crapi placa , in plus stratul caramic se va ciobi , de obicei la un diametru asa mare se gasesc cu prindere SDS max , iar la rotopercutoarele cu SDS max functia de gurire sinpla fara percutie gasesti doar la Hilti
                        Varianta dumneavoastra e cea mai ieftina , varianta cu carota diamantata e mai scumpa dar mai estetica
                        Gaura pentru aerisire se putea executa prin carotare chiar dupa ce era faianta pusa

Comentariu

• Dupa ce era faianta pusa nu mai puteam face gaura, asa cum am procedat eu nici in 24 de ore...

Comentariu

• Clemele albe sunt pt fixarea mastii de la cada si se pun pe gresie.
                            Clemele negre se prind pe dedesubtul cazii aproape de margine pt a fixa impreuna cu "buza" cazii masca.
                            O parere in plus nu strica niciodata !

Comentariu

• Postat în original de massy
                              Clemele albe sunt pt fixarea mastii de la cada si se pun pe gresie.
                              Clemele negre se prind pe dedesubtul cazii aproape de margine pt a fixa impreuna cu "buza" cazii masca.
                              clemele albe vin prinse de picioarele de la cada chiar azi am fost sa ma interesez pe unde vin puse acele negre intradevar vin ca niste distantiere prinse de cada

Comentariu

• Buna ziua,
                                Urmaresc acest forum de cateva zile si acum m-am si inscris, pentru a afla de la voi raspunsuri la cateva dintre nedumeririle/intrebarile mele, a obtine niste sfaturi din partea voastra si pentru a va felicita pentru amabilitatea cu care raspundeti tuturor.

In aceasta primavara vrem sa ne renovam baia (bloc din 1986,faianta si gresie din 1997). In acest moment faianta este pusa pana la aprox.2 cm de tavan, avem un ochi de geam (termopan) de 40*40 cm si avem tavanul negru de mucegai.

Am tot spalat cu clor, cu solutii antimucegai, insa dupa catva timp, mucegaiul reapare. In forum am citit ca nu trebuie dat cu clor, ci cu solutie de bicarbonat de sodiu-voi incerca si asta.

Totutsi, vrem sa schimbam fianta si gresia si de aceasta data nu vreau sa mai pun faianta decat pe 2 pereti (cel cu lavoarul si vasul de wc si pe cel cu cada.

Baia mea este mica (140*270 cm) si am vazut ca voi recomandati ca la bai mici sa se puna faianta pe toti peretii, pana sus. Acest lucru nu l-am inteles, ma gandesc ca nemaifiind atata faianta, nu se va mai face atata condens si peretii dati cu lavabila (sau poate cu var), ar putea astfel sa respire.

Voi ce ziceti ? Ar fi bine asa ?

Tot acum, vreau sa va rog sa-mi dati niste sfaturi/idei despre cum pot sa o reamenajez. Pe unul dintre peretii de 270 cm am acum vasul de wc, lavoarul si cada (150 cm).

As vrea ca scot acea cada, sa cumpar o cada mai mica cu usi/paravan, si sa o montez pe peretele de 140 cm (cel cu gemuletul care da afara).
                                Puteti, va rog, sa-mi dati cateva idei, exemplificari cum as putea sa amenajez o astfel de baie, astfel incat sa para mai spatioasa.

Multumesc anticipat pentru sfaturile, explicatiile voastre.

Comentariu

Procesare...
                                X