Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• adezivul este un bicomponet are o gama larga de utilizari placari pe suporturi lemn,plastic fainta deja existentaetc,se va utiliza un fier dintat tip pt mozaic(cu dinti mici) dezavantajul acestui material este un pic cam piperat ca pret.recomandarea mea este sa dati vechea fainata jos utilizand adezivi in caz.
    in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

Comentariu

• si daca as face cu ciocanul niste gauri in cea veche ,ar fi mai bine?

Comentariu

• Se poate placa cu placi ceramice peste o placare existenta doar daca vechile placi ceramice nu sunt portelanate si daca nu suna a gol. Fixarea noilor placi ceramice se face prin aplicarea:
        -unui strat de amorsa speciala Ceresit CN94 sau Thomsit R766
        -fixarea placilor noi de ceramica se realizeaza cu un adeziv flexibil gen Ceresit CM12 ori CM16
        -chituirea se va face cu chitul de rosturi Ceresit CE40 ori CE43.

Mai exista varianta in care peste placarea existenta cu placi ceramice sa se aplice anterior cu 24 ore un strat subtire de adeziv Ceresit CM12 ori CM16, lasat sa se usuce si verificat aderenta. Daca adezivul a aderat corespunzator se poate aplica noua placare cu placi ceramice utilizand acelasi adeziv.

Comentariu

• cum CM12 si CM16 sunt un pic mai scump, nu imi ramane decat sa dau faianta jos.

Comentariu

• dand gauri veti slabi faianta veche,de ce nu indepartati faianta veche?

Comentariu

• Am văzut că înainte de tencuire s-au fixat niște profile pe pereți. Bănuiesc că sunt pentru ghidare. Cum se numesc, unde se găsesc, cum se procedează?
              Ce recomandați în cazul țevilor PPR? Înglobate în tencuială, aparente?

Comentariu

• Daca va referiti la baie , tevile se monteaza izolate si ingropate . La baterie si la chiuveta , folosita piese speciale de racord . http://www.eradiatoare.ro/racorduri-...1-2-p2077.html sau http://www.prompt-service.ro/produs/...-2--p1882.html ( cot cu suport , fixat cu dibluri si suruburi )
                Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• [QUOTE=bogdan2011;508445]Am văzut că înainte de tencuire s-au fixat niște profile pe pereți. Bănuiesc că sunt pentru ghidare. Cum se numesc, unde se găsesc, cum se procedează?

se gasesc la bricostore daca nu gresesc se numesc sine ghidaj sunt din pvc sau metalice ,cu un dreptar cu bula de 2 metri se inglobeaza intro fasie de mortar dupa 1 ora se poate tencui peretele.

Comentariu

• Răspuns la: Renovare baie

Cum a fost in final lucrarea?Ai reusit sa o transformi asa cum ti-ai dorit?

Comentariu

Buna ziua,
                      Mi-am montat tamplarie PVC. Intre perete si geam nu este loc sa montez polistiren. M-am gandit sa decupez putin din perete ca sa pot monta polistiren. Daca aceasta idee nu este buna, va rog sa ma indrumati ce sa fac sa termoizolez geamul. Multumesc.

Comentariu

Intre perete si tocul tamplariei termopan utilizati spuma poliuretanica.

Comentariu

Da este spuma. Poate nu m-am facut inteles. Am scris gresit, vrea sa termoizolez PERETELE, nu geamul. Atasez si o poza. Linia neagra reprezinta zona care as vrea sa o decupez.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	46,8 KB 
ID:	603242

Comentariu

Ati avea destul spatiu sa montati prin lipire directa polistiren extrudat de 1-2 cm grosime.

Comentariu

Nu este loc.

Comentariu

Din imagine se vede ca este loc sa montati polistiren extrudat chiar daca incalecati tocul cu 1 cm.

Comentariu

Procesare...
                                X