Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Renovare baie

Scuze, am citit aiurea insa problema de aderenta ramane valabila. Sunt destule variabile (grosime strat adeziv, tip gresie, mod de preparare etc.) care pot duce la dezlipire si doar una legata de calitatea adezivului. Evident ca este cel mai usor sa spunem ca adezivul este cauza insa nu ne ajuta.
    In fine, diferenta intre un silicon sanitar si adezivii este cel putin una ce tine de principiu, un silicon este un sigilant de rosturi iar un adeziv chiar lipeste doua suprafete.
    In cazul tau, pardoseala nu are nevoie de un produs de 7 lei pentru ca inevitabil se va repeta desprinderea si de aceasta data este foarte posibil sa ti se sparga si placile.
    Daca nu doresti un aedziv de montaj, care sa realizeze o lipire solida, poti utiliza alt adeziv pe baza de ciment, repetand operatiune pe acele zone unde ai gresia dezlipita. Cu siguranta ca un sac de adeziv mai bun pentru aplicatia ta va costa mai mult de 15 lei cat este CM9.
    Spor la lucru.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

Multumesc, am luat pana la urma adeziv de montaj DenBraven (15 lei) (mie personal DenBeaven-ul mi se pare mai bun ca Ceresit-ul sau alte firme) iar in locurie unde am vazut ca placa se prindea in cateva puncte am spart cat am putut din adezivul vechi si am pus un CM11. Deasemena pentru rosturi am luat un chit de rosturi flexibil aquastatic. Din ce am vazut la montaj se pare ca ce am facut eu acum a fost mai de calitate decat au facut mesterul (prins ca lumea cu adeziv, indreptat placile, rostuire mai buna). Chesta asta imi confirma ce am citit in mai multe locuri si mi-am zis si eu de mai multe ori: sa nu mai vad picior de meserias in curte!

NB - Mai bine fac eu cat ma pricep de bine decat sa platesc un meserias sa faca prost!

Comentariu

Asta e.. omul cat traieste invata, fie sa munceasca, fie sa aprecieze munca unora si asa mai departe.
        Cam asta e cu omul si mesterii, cati oameni, atatia mesteri, mai priceputi sau mai putin priceputi.
        Daca ar fi unul sa le stie pe toate, nu ar mai fi viata relativa.
        E bine ca ai rezolvat problema.
        VYS Blog - 100 % D I Y
        Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Renovare baie

Postat în original de johnnybegoode Vezi post
          .....am luat pana la urma adeziv de montaj DenBraven (15 lei)....
          Diferenta dintre cele doua produse consta in faptul ca ce ati achizitionat este un adeziv de montaj simplu, fara caracteristici mai speciale, pe cand adezivul indicat era un adeziv flexibil special foarte rezistent. La dumneavoastra trebuia utilizat un adeziv flexibil, este foarte posibil ca in timp placile de gresie sa se desprinda iar.

Comentariu

Am observat ca unii, vorbesc la modul general, spun ca meseriasul e de vina ca s-a crapat peretele- cand le spui de consolidarea locuintei spun costa prea mult, la mine nu sunt probleme asa mari...etc., pui gresie,glet sau altceva si le ceri materiale de calitate ,neexpirate sau mai stiu eu cum se scarpina in cap si cand se strica meseriasul e de vina,daca trebuie sa astepti timpii de uscare -nu pot sa stea cu casa intoarsa sau ei se grabesc, pai domnilor din c...t nu poti face zbici si sa si puste.

Comentariu

Si asta e adevarat. Dar eu personal am experientele mele proprii si stiu eu ce spun (in cazul meu). Nu zic, am vazut si ceva meseriasi adevarati, care stiu sa faca treaba ca lumea si mai si gandesc si se sfatuiesc cu tine sa iasa treaba buna, nu genul "da-i ba ca merge si asa", dar din pacate, prea putini. Numai eu stiu cate a trebuit sa repar/refac dupa ce mi-am facut casa. Si asta dupa ce m-au asigurat ca e OK, sefu si chestii de astea. In fine, cred ca s-a deviat destul de la subiectul acestei discutii, in cazu meu clar nu trebuia folosit Ceresit CM9 ci un Ceresit CM 12 sau Ceresit CM 17, pardoseala fiind practic din lemn.

Comentariu

Bună ziua. Ştiu că am mai pus această întrebare, dar între timp lucrurile s-au mai schimbat. Ce chit pentru rosturi faianţă şi gresie să cumpăr, rezistent la umezeală, baie şi bucătărie. Mulţumesc.

Comentariu

Postat în original de magdaa Vezi post
                  Bună ziua. Ştiu că am mai pus această întrebare, dar între timp lucrurile s-au mai schimbat. Ce chit pentru rosturi faianţă şi gresie să cumpăr, rezistent la umezeală, baie şi bucătărie. Mulţumesc.
                  Pentru rosturi de sub 8 mm utilizati chitul de rosturi aquastatic Ceresit CE40 iar pentru rosturi mai mari de 8 mm utilizati chitul de rosturi aquastatic Ceresit CE43

Comentariu

Revenind la subiectul renovare baie voi posta cateva poze cu o baie mica de circa 2,5m x 1,5m
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC06713.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	175,1 KB 
ID:	611347Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC06714.jpg 
Mărime:	199,9 KB 
ID:	611348

Iar dupa renovare arata cam asa

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC06790.jpg 
Mărime:	137,9 KB 
ID:	611349Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC06983.jpg 
Mărime:	164,6 KB 
ID:	611350Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC06991.jpg 
Mărime:	161,4 KB 
ID:	611351Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07087.jpg 
Mărime:	180,2 KB 
ID:	611352Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07097.jpg 
Mărime:	155,7 KB 
ID:	611353
                    un lucru bine facut iti ia o unitate de timp , iar un lucru facut prost iti ia dublu.

Comentariu

Foarte frumos intradevar, peretii i-ati varuit si ati pus faianata doar la cabina de dus?

Comentariu

Postat în original de johnnybegoode Vezi post
                        Foarte frumos intradevar, peretii i-ati varuit si ati pus faianata doar la cabina de dus?
                        da gresie pe jos si faianta doar cat tina spatiul de dus .
                        din punctul meu de vedere o baie incarcata cu faianta e doar cheltuiala in plus la fel si pentru bucatarii . mie personal imi place faianta doar intre blatul de lucru si corpurile suspendate Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC07153.jpg 
Mărime:	170,0 KB 
ID:	611363
                        un lucru bine facut iti ia o unitate de timp , iar un lucru facut prost iti ia dublu.

Comentariu

Si asta e adevarat

Comentariu

In afara gustului fiecaruia eu cred ca trebuie tinut cont si de gradul de utilizare a bucatariei, atunci cand o "utilezi" !
                            Una este cand o folosesti "mai la usor"...alta cand se face mancare la greu , se mai intra si in salopeta pentru a servi masa repede, etc...atunci faianta pana in tavan ajuta la o intretinere mai usoara si mai rapida...parerea mea !
                            Numai de bine !

Comentariu

Postat în original de spik1 Vezi post
                              In afara gustului fiecaruia eu cred ca trebuie tinut cont si de gradul de utilizare a bucatariei, atunci cand o "utilezi" !
                              Una este cand o folosesti "mai la usor"...alta cand se face mancare la greu , se mai intra si in salopeta pentru a servi masa repede, etc...atunci faianta pana in tavan ajuta la o intretinere mai usoara si mai rapida...parerea mea !
                              Numai de bine !
                              spike1, scuza-mi ironia dar eu inainte de a ma pune la masa ,ma schimb, ma spal , si numai dupa aceea ma asez la masa, iar pe de alta parte sotia mea face mancare pe blatul de lucru nu pe , pereti, eventual si numai accidental mai stropeste pe faianta dintre blat si corpurile suspendate iar mancarea se aseaza pe masa nu se trinteste pentru a evita eventualele stropiri accidentale pe virgula peretii invecinati mesei de servire. dar asta sunt eu si sotia mea . nu putem fi toti la fel motiv pentru care-mi cer scuze daca am suparat pe cineva cu aceste vorbe. Probabil ai dreptate, tine de gusturi si cateodata de .....utilitate.

Comentariu

Adevarul este la mijloc ! Ori pui faianta la greu , si trebuie ca mereu sa te cateri si sa o speli , ca invariabil se afuma , ori zugravesti partea neimportanta , cu convingerea ca la maxim 2-3 ani rezugravesti .
                                La viitoarea amenajare eu voi pune faianta doar la blat , restul va fi zugraveala sau alte decoratiuni . Investitia este mai mica si din cind in cind prin zugraveala , improspatezi casa .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

Procesare...
                                X