Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Fereastra nu ai ?Este in golul acela din desen deasupra la cada.
    Caloriferul se poate muta/inlocui cu calorifer port-prosop .
    O parere in plus nu strica niciodata !

Comentariu

fereastra e deaspura la cada. (este golul ala )

Comentariu

Ati mai castiga ceva spatiu daca ati monta o cada pe peretele de 1.40, desfintand cada existenta.

Comentariu

Renovare baie

Doresc sa renovez baia si as aprecia orice sfat venit din partea voastra.

Este vorba despre o baie anexata unei case vechi (pre-1900).
          Baia a fost construita in 1986 cu caramida termoizolanta.
          Este de fapt un corp format dintr-un hol, baie si wc servicu.

Baia este partial ingropata in pamant pe 2 laturi (cele exterioare).

Pe pereti la interior este o tencuiala si dupa aceea este var. Pe alocuri sunt basici (aproximativ 15x15cm in vreo 3 locuri) si in unele locuri suna a gol, doar pe peretele mai lung al baii (cel exterior). Sunt si urme de verzitura pe podea langa wc si pe langa basici.

Podeaua este din ciment, are urme pe unde a fost sparta probabil ca sa puna tevile, si are in mijloc o scurgere-sifon. Jumatate din baie are panta catre scurgere jumatate nu. WC-ul si holul sunt plane.

As vrea sa renovez intreaga baie, dar nu stiu precis care sunt pasii de urmat.

M-am gandit ca primul lucru sa sparg podeaua de ciment si sa inlocuiesc tevile (probabil ca sunt din fonta, ca cele din curte, pana la fosa). Apoi sa pun un strat termoizolant de polistiren 3cm, sapa autonivelanta, adeziv, gresie.

Pentru pereti insa nu stiu daca pot darama tencuiala si sa pun direct peste caramida, (adeziv+faianta) sau trebuie tencuit+adeziv+faianta.

Oricum ca finisare as dori sa nu pun faianta peste tot in baie, ci doar in jurul cazii, in jurul chiuvetei si in jurul wc-ului. In restul suprafetelor, as tencui si as da cu glet+lavabil. Exista lavabil pentru astfel de spatii? Gletul CT 126 / 127 inteleg ca este strict pentru medii uscate, ar face fata in baie?

Ce parere aveti si ce sfaturi mi-ati da?

(nu am mai pus gresie, dar am zugravit 2 camere)
          Fișiere atașate

Comentariu

renovare baie

Va rog sa atasati cateva imagini cu baia.

Comentariu

renovare baie

imagini cu baia
              Fișiere atașate

Comentariu

continuare
                Fișiere atașate

Comentariu

ultima sarja

sa imi spuneti daca ar trebui sa detaliez ceva....
                  Fișiere atașate

Comentariu

Indepartati tencuiala intr-o zona cu umiditate si vedeti daca zidaria prezinta umiditate. Este foarte important sa sondati peretii, mai ales in zona unde aveti umiditate, pentru a verdea daca umiditatea provine din exterior ori din interior.

Comentariu

o sa indepartez tencuiala mai multa sa vad daca este ud pe sub ea.

insa e clar ca daca las geamul deschis 3-4 zile si nu ud cu dusul se usuca foarte bine.

la fel pe hol si in wc de servici (unde nu se uda de la dus) este uscat totul.

Comentariu

Asteptam sa ne precizati daca aveti umiditate in zidarie.

Comentariu

am mai dat jos tencuiala.
                          singura parte umpic uda este langa cada, dar sunt sigur ca e vorba de apa care a ajuns acolo de la dus.

Pe de alta parte, am gasit goluri intre caramizi pe lateral. Printr-un gol se poate vedea lumina, probabil cel care corespunde afara cu locul unde am scos tencuiala (de afara).

Banuiala mea este ca apa a ajuns prin aceste goluri, de afara in interior, si astfel au aparut basicile. Mai sus de randul ala de caramizi, tencuiala arata 'bine' adica nu pica la 5-6 lovituri de ciocan....
                          Fișiere atașate

Comentariu

si poze de pe dinafara...
                            Fișiere atașate

Comentariu

una peste alta zidaria e uscata. am gasit insa in tencuiala zone mai maro, posibil ca pe vremuri sa fi pus muncitorii pamant in tencuiala ? pentru ca am gasit si pietre (cam 2cm diametru, si mai mici) si goluri si zone ca un 'bulgare' unde cadea totul... cu un aspect asa de nisip mai maro.

In afara de zona de langa cada, despre care zic eu s-a udat de la dus, in rest totul este uscat, dealtfel m-am umplut de praf.

ce recomandari aveti ?

Multumesc anticipat.

Comentariu

In primul rand faceti in asa fel incat apa pluviala din exterior sa nu se mai prelinga pe langa pereti (vedeti burlanul din "HPIM4504.JPG").

Ar fi util sa amplasati o hidroizolatie (prin metoda subzidirii) intre soclu si zidarie.

Inlaturati tencuiala si retencuiti pe interior.

Dupa uscarea si maturarea tencuielii puteti sa treceti la montarea placilor ceramice.

Pardoseala prezinta zone de umiditate ?

Comentariu

Procesare...
                                X