Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Renovare baie

Postat în original de coby Vezi post
    Intrebarea este : ce rol are teava de canalizare care urca pe perete si intra in zid ?
    Cine a gandit/executat pozitionarea canalizarii ?
    Dupa sensul tevii , aerisire...
    Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Renovare baie

Postat în original de coby Vezi post
      Intrebarea este : ce rol are teava de canalizare care urca pe perete si intra in zid ?
      Cine a gandit/executat pozitionarea canalizarii ?
      Doar prima mufa coboara, restul scurgerii urca, aveti dreptate.
      Cred ca pe acolo este evacuarea vc-ului.

Comentariu

• Răspuns la: Renovare baie

Nu trebuie sa mai răscoliti cuțitul în rană, este vorba de o casă de vacanță construită de tata fără a fi meseriaș.aceea țeavă cik a fost creata în scopul de a nu se crea vid pe canalizare,și mie mi s-a părut ciudată. Însă scopul întrebării mele nu era dezbaterea fiecărei țevi ci de o obține o idee despre cum sa corectez oarecum acel spațiu.

Comentariu

Puteti demonta teava de aerisie, si monta o clapeta de aerisire.
          Puteti confectiona o masca din gips placata cu faianta, iar deasupra ei puteti monta ce doriti.

Comentariu

Parca nu m-aș mai complica cu demontat tovărășia și nici placare cu faianță, este mai mult de lucru în opinia mea.nu știu dacă se observa dar tavanul băii este din lambriu de lemn luat de la dedeman.ma gândeam decât pal cum s-a propus mai sus poate ar fi mai indicat sa fac o masca din lambriu însă nu știu ce profil sa folosesc

Comentariu

Lambriul se prinde foarte bine de lemn.

Comentariu

Există un anumit protocol/proiect sa zic asa de schelet pentru asa ceva expus în vreunul din topicuri?

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Renovare baie

Postat în original de radu_p Vezi post
                  Există un anumit protocol/proiect sa zic asa de schelet pentru asa ceva expus în vreunul din topicuri?
                  Exista in sectiunea Bricolaj un tutorial pentru mascarea coloanelor de scurgere din bai. Chiar daca tutorialul este pentru un schelet metalic placat cu gipscarton puteti sa inlocuiti gipscartonul cu lambriuri din lemn ori plastic. Parerea mea este ca cel mai bine ar fi ca in zona respectiva sa va confectioneze cineva un corp de mobilier, plin in partea inferioara si cu rafturi in partea superioara.

Comentariu

Asa am gândit și eu acel colt,însă nu prind ușor meseriașii. Este mult de migalit, ei nu pot cere o avere pe un modul de colț și preferă să mă tot amâne, de aceea m-am decis sa îl fac singur cu lambriu ulterior putând sa creez un modul cu rafturi deasupra lui
                    Ultima editare de radu_p; 11.mai.2015, 11:05.

Comentariu

Puteti face un caroiaj din lemn (40mm x 40 mm), pe care sa montati lambriul.
                      Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

Comentariu

Parca nu m-aș mai complica cu demontat tovărășia și nici placare cu faianță, este mai mult de lucru în opinia mea.nu știu dacă se observa dar tavanul băii este din lambriu de lemn luat de la dedeman.ma gândeam decât pal cum s-a propus mai sus poate ar fi mai indicat sa fac o masca din lambriu însă nu știu ce profil sa folosesc
                        Teava de aerisire care urca pe perete este foarte inestetica , scoaterea ei si montarea unei clapete de aerisire ( postul #619 ) care costa 35 lei ar simplifica mult constructia unei masti din orice material alegeti . Va complicati cand va ganditi la o constructie din pal cu rafturi superioare etc cand cel mai simplu este o masca de colt care sa ascunda vederii teava de canalizare si tevaraia de langa iar deasupra sa montati un corp de mobilier independent ; doamne fereste daca se intampla ceva va trebui sa demontati tot daca alegeti un singur corp ...
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Nu înțeleg cum ar rezolva o clapeta de aerisire în cazul acesta.m-am decis sa maschez cu lambriu doar partea de canalizare urmând ulterior sa fac sistem de rafturi deasupra. Pentru o structură cat mai rezistenta cum ar trebui sa arate acel caroiaj din lemn.este o schema pe undeva?

Comentariu

Schema se face la fata locului in functie de necesitatile spatiului .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Înțeleg,am crezut ca există o anumita schemă de rezistență care trebuie respectată, multumeac pentru sfaturi și consiliere

Comentariu

Nu înțeleg cum ar rezolva o clapeta de aerisire în cazul acesta.m-am decis sa maschez cu lambriu doar partea de canalizare urmând ulterior sa fac sistem de rafturi deasupra. Pentru o structură cat mai rezistenta cum ar trebui sa arate acel caroiaj din lemn.este o schema pe undeva?
                                Acea teava de aerisire dispare, apare o clapeta de aerisire la cca 20 cm fata de pardoseala.
                                De la cca 25 cm in sus puteti face rafturi.
                                Acesta este aeratorul (clapeta de aerisire).
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aerator.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	10,0 KB 
ID:	621625
                                Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

Comentariu

Procesare...
                                X