Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Cat de utila ar fi hidroizolarea intre soclu si zidarie prin metoda subzidirii ?

pardoseala e uda. am spart insa in cautarea tevilor de scurgere pe care vreau sa le schimb si am gasit nisip umed sub vreo 5-10 cm de ciment.

sa sparg toata podeaua ?

later edit:
    exista pe forum vreun ghid pas-cu-pas despre cum se face o subzidire ?

mersi

Comentariu

Parerea mea . Incepeti cu exteriorul , Refaceti hidroizolatia , traseele de scurgere a apei " din deal " , burlanele sa fie dirijate la scurgere .....in fine . tot ce inseamna indepartarea apei de fundatie si ziduri .
      In interior dati jos toata tencuiala , scoateti si ce este turnat pe jos ...
      Verificati si refaceti canalizarea , inlocuiti toata instalatia sanitara si apoi treceti la finisaje ...
      Luati lucrarea pe etape si cu rabdare ....
      Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

Astazi surpriza:
        A incept sa ploua destul de tare afara, si m-am dus sa vad cum arata baia.

Am constatat ca prin fisura din mijlocul zidului se scurge apa. Debitul e destul de mare, adica daca pui degetul sub fisura incepe sa-ti curga pe mana apa...

Am pus pelerina de ploaie si am iesit afara.
        In spatele casei am izolat anul trecut santul din jurul casei care e si scurgere. Am curatat, desprafuit, am dat in toate fisurile cu hydrostop, doua straturi.
        Singura bucata pe care nu am lucrat a fost sub o treapta peste santul de scurgere. Acum am scos treapta si am gasit cel putin o gaura pe unde apa de ploaie se infiltra.. ingrijorator de mult..

Sa ma apuc sa sparg si pe dinafara ?

Si as mai dori sa stiu daca pot folosi la interior ceresit CR 65 sau fratii lui cr 90 cr 166.
        Fișiere atașate

Comentariu

Ce spuneam eu mai sus ???
          Incepe treaba metodic de afara ! Rezolva infiltratiile prima oara . Eventual pune niste poze mai de la distanta , sa se vada zidurile de pe linga baie . Poate mai primesti ceva indicatii .
          Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

mai fac maine pe lumina ceva poze si pe afara, si poate mai sparg, tot pe afara..

Comentariu

Am cumparat ciocan rotopercutor.
              M-am apucat sa sparg in afara baii canalul prin care se scurge apa pluviala, fix in dreptul unei gaurici pe unde am observat eu ca se infiltra apa...

am gasit o galerie sub stratul de ciment, sa sparg tot cimentul, si sa scot la iveala galeria? sa sparg pana la soclul casei ? sau sa torn ceva in gaura si gata ?

Cred ca intreaga constructie s-a facut peste alta constructie care exista acolo, pentru ca cimentul pare diferit. soculul casei nu pare sa fie in contact cu canalul de scurgere.

Pe langa zidul de caramida, se duce in jos un strat negru de ceva smoala cred...
              Fișiere atașate

Comentariu

Arata destul deurat tot exteriorul.
                Ai de lucru si nu incepe interiorul pana nu termini exteriorul.
                Vad ca si tencuiala e terminata.
                VYS Blog - 100 % D I Y
                Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

Cand va cumparati ciocan rotopercutor dinala jmecher cu dalti sa va luati si casti pentru ca mie imi piuie urechile. Acum mi-am pus niste dopuri de vata si e mai bine.

Da intr-adevar tencuiala e praf. Ma gandesc sa bag niste mortar M50 intre caramizi si poate chiar sa tencuiesc cu el. Ma gandesc la M50 pentru se gaseste deja amestecat, pui doar apa. Dupa aia as pune niste polistiren, dar nu stiu de care, extrudat sau expandat ? Oricum asta e mai incolo, deocamdata mai am de spart.

Am descoperit ca smoala de langa caramizi se duce in jos cam 5 cm, dupa care face o curba si vine iar in sus... practic in sectiune e un U ... deci nu am hidroizolatie pe langa perete in jos.

Asa ca am spart tot cimentul ala, si am sapat in pamant pana la nivelul fisurii de pe interior. Pe exterior nu gasesc fisura, dar mai caut. Deocamdata pauza de masa.
                  Fișiere atașate

Comentariu

Va sfatuiesc sa indepartati tot pentru a avea acces la peretele care o sa fie baia. dupa ce indepartati toate straturile o sa trebuiasca sa faceti o hidroizolare pe exterior a fundatiei .

Ati dirijat apa pluviala in alta parte ?

Comentariu

deci trebuie sa sap mai mult? e cam greu treaba asta cu sapatul...

mi-e eu ma gandeam sa hidroizolez pana la fisura asta, sa pun polistiren si nisip si sa las o teava de-aia de dren pe langa casa...
                      evident si dupa aia sa refac canalul asta de scurgere, poate chiar sa-l plachez cu ceva gresie...

nu am redirectionat altundeva apa pluviala, sper sa nu ploua.

Comentariu

Acuma aveti ocazia sa faceti o lucrare care sa reziste in timp.

Comentariu

casa este ingropata pe toata partea de nord, 15.56 metri.
                          baia este cea mai putin ingropata, cam 1,5metri, in partea opusa fiind ingropata cam la 2.5 metri.
                          Practic ar trebui sapat pe langa toata casa, spart, izolat, ca sa fie ceva 'ca la carte'. M-as apuca si de asta, insa trebuie tinut cumva atat pamant, ca sa nu o ia la vale, plus ca pentru a sapa mai adanc de atat trebuie sa fie si lat santul sa poti intra acolo.
                          Practic mi-ar trebui doar niste parapeti, si un excavator...

Comentariu

am mai sapat, am curatat, am dat cu apla hydrostop in 2 straturi, unul diluat 50% cu apa unul diluat cu 10% apa. intre straturi am asteptat mai bine de 20 ore, iar dupa ce ultimul strat a stat la uscat cam 30 ore a inceput sa ploua.
                            intentionat am lasat sa curga apa in gaura, langa fundatia casei sa vad daca mai vine apa prin fisura din perete.
                            In momentul in care apa ajunge peste nivelul fisurii, incepe sa ajunga pe partea celalta in casa. Nu mai curge ca la inceput, se pateaza practic peretele, dar sunt sigur ca apa isi va sapa alte canale daca tot ajunge aici.

ce as mai putea adauga izolatiei pe afara ca sa astup complet fisura asta ?

ma gandesc la folie bituminoasa... se poate aplica la rece ? ce produs ar trebui sa caut ?
                            Sau daca trebuie musai la cald, se poate lipi cu feonul ala industrial? sau doar cu lampa cu gaz ?

sa prepar un mortar din ciment+nisip+aplahydrostop si sa-l dau peste zid pe dinafara ?

Sa umplu fisura de pe interior cu ceresit aqua block ?

Va rog sa aveti in vedere ca la final vreau sa pun o teava de dren in groapa asta, ca sa ia posibilele infiltratii. cred ca o sa gauresc eu una din pvc pentru ca cele gofrate se vand doar la rola de 50m si mie imi trebuie doar 6m.

Si peste teava de dren si peste nisip voi reface trotuarul care are si rol de canal de scurgere pe care vreau sa-l izolez calumea cu hydrostop...

Multumesc

Comentariu

Trebuie sa aplicat o hidroizolatie din membrana bituminoasa Ceresit BT21 si o protectie a hidroizolatiei din membrana cu crampoane.

Pasta aplicata nu constituie o hidroizolare.

Comentariu

unde gasesc asa ceva in Campina/prahova ?

mersi

Comentariu

Procesare...
                                X