Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce tip de teava de Cupru ati utilizat ?

Comentariu

• teava de 15 x 0.7mm, 'pentru alimentare cu apa rece si calda' cum scria pe eticheta. cupru 99.99% carbon free. cel putin asa scrie pe ea. e cea mai ieftina din Praktiker.
      Si as vrea sa mai intreb, daca golurile din zidarie de la fostele tevi, merg umplute cu mortar sau cu ipsos. Unul dintre goluri este chiar sub marginea buiandrugului...

mersi
      Fișiere atașate

Comentariu

• -Este OK daca ati montat tevi tip carbon free.

-Fixati cu pasta de ipsos din loc in loc tevile dupa care tencuiti cu mortar.

Comentariu

• dada carbon free, dar este tot meritul forumului deoarece aici am citit ca trebuie sa fie asa pentru alimentarea cu apa.
          cat despre vechile canale de la vechile tevi, le pot umple cu ipsos ? sau tot cu mortar ? unul e si dispus aiurea sub buiandrug...

mersi, si o sa mai bag si poze cu lucrarea, sper.

Comentariu

• Ideal ar fi sa tencuiti direct cu mortar

Comentariu

• am o nelamurire privitoare la reteta de mortar.
              pe sacul de var am o reteta de genul (nu am sacul la indemana acum):
              1mc de M25T:
              ciment 166kg
              var 123kg
              nisip 0-3 1650Kg
              apa 190litri

e buna reteta asta ? Exista un 'retetar' pentru mortarele astea ? Varul se cantareste uscat inainte de a il lasa in apa 24h sau cand e umed ?

Eu am folosit pana acum doar mortar predozat (nisip, var, ciment) si puneam doar apa, dar vreau sa incerc... ceva nou.

mersi

Comentariu

• incearca cu multibat+nisip+apa e mai simplu ,dozaju scrie pe sac nu trebuie var e super rezistent

Comentariu

• Postat în original de sorinake
                  am o nelamurire privitoare la reteta de mortar.
                  pe sacul de var am o reteta de genul (nu am sacul la indemana acum):
                  1mc de M25T:
                  ciment 166kg
                  var 123kg
                  nisip 0-3 1650Kg
                  apa 190litri
                  e buna reteta asta ? Exista un 'retetar' pentru mortarele astea ? Varul se cantareste uscat inainte de a il lasa in apa 24h sau cand e umed ?
                  Eu am folosit pana acum doar mortar predozat (nisip, var, ciment) si puneam doar apa, dar vreau sa incerc... ceva nou.
                  mersi
                  Varul nu se foloseste sub forma de praf ci de pasta. Rehidratati varul praf din saci cu cel putin 24 ore inainte de utilizare ca sa obtineti var pasta.

Reteta pentru 1 mc de mortar M25T este:
                  -ciment=180 kg
                  -var pasta = 0,20 mc (aprox. 260 kg var pasta)
                  -nisip = 1,20 mc (aprox. 1500 kg)
                  -apa = in functie de consistenta dorita si de umiditatea nisipului.

Comentariu

• atasez poza cu indicatiile de pe sac.

o sa incerc si cu multibat sa vedem diferenta...

mersi de sfaturi.
                    Fișiere atașate

Comentariu

• si o ultima intrebare, ca sa fiu sigur: varul se pune in varnita si se toarna apa peste el, se lasa 24h. asta inseamna sa-l hidratez.. corect?

mersi

Comentariu

• Da.
                        If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

Comentariu

• Postat în original de sorinake
                          si o ultima intrebare, ca sa fiu sigur: varul se pune in varnita si se toarna apa peste el, se lasa 24h. asta inseamna sa-l hidratez.. corect?

mersi
                          Turnati intr-un recipient cu apa varul praf amestecand continuu.

Comentariu

• foarte frumos se lipeste multibatul... pacat ca nu am nisip asa fin ca cel din sacii predozati...

vroiam sa mai intreb ceva.
                            la imbinarea tencuielii de pe pereti cu cea de pe tavan, in toata casa, este un model curbat de imbinare.
                            aveti idee cum se face modelul ?
                            mi se pare ca as putea lua cu canciocul cumva, dar nu imi dau seama precis cum...
                            Fișiere atașate

Comentariu

• Incearca cu o sticla de 0,5 sau 1l,dupa ce mortarul dat "trage "un pic.
                              Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

Comentariu

• sau cu un tub de pvc de 50,in legatura cu finetea nisipului nu conteaza ,daca pui faianta il lasi asa, daca nu dai peste tencuiala cu tinci

Comentariu

Procesare...
                                X