Renovare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jericho
    Incepator
    • 15.dec.2010
    • 15

    acopera cu faianta zonele in care se stropeste, restul poti da linistit cu lavabila.. am 6 ani cu o asemenea baie si nu e nici o problema...
    Multumesc, Mihai

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 589

      Eu zic ca tocmai datorita dimensiunilor mai mici (costuri mai mici pentru ca sunt mai putine materiale) se pot utiliza cu succes vopseluri speciale de baie sau chiar panouri (imita intr-un fel faianta) etc in locul clasicelor placi de faianta.

      Comentariu

      • rebreanu
        Incepator
        • 19.apr.2007
        • 12

        Re: renovare baie

        Postat în original de cammy
        Baia e mica:2,10 * 1,55 (L * l )
        Si vom pune cabina de dus,sa castigam spatiu. multumim
        solutiile ieftine sunt cele mai paguboase,daca reusiti sa faceti un calcul al tuturor etapelor, la costuri ma refer, pentru fiecare varianta prezentata veti constata ca nu sunt diferente remarcabile

        Comentariu

        • eraser1
          Membru
          • 22.aug.2010
          • 104

          Re: renovare baie

          Salutare !
          Am si eu o problema."Mesterul" care mi-a montat cada a lasat un spatiu prea mare intre cada si perete . Cum fac sa umplu si eu acest spatiu, sa il izolez(sa nu curga apa intre cada si perete) . Mentionez ca spatiul variaza intre 0,5-2cm intre perete si cada . silicon transparent e prea badaran ca va iesi gros....... unde gasesc banda de etansare sau ceva de genul transparent
          Multumesc
          --

          Comentariu

          • Negulescu Corneliu
            Membru Marcant
            • 27.iun.2004
            • 846

            Exista la magazinele de profil un profil (special zis ! ) special, care se monteaza cu un adeziv (silicon) special.
            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              Am mai vazut si o banda facuta de Bison speciala pt asa ceva. Nu mai necesita silicon.
              DIY

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2237

                Postat în original de apanoiu
                Am mai vazut si o banda facuta de Bison speciala pt asa ceva. Nu mai necesita silicon.
                Cea din foto?
                Cea mai lata are 38mm ceea ce nu va duce la acoperirea rostului mentionat mai sus - 2 cm.

                Acest tip de banda este utilizat pentru a proteja imbinarea la care nu exista rost semnificativ. La cei 2 cm avem o gaura care trebuie umpluta cu un corp cat de cat solid.

                Vedeti si discutia http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=4741&start=0&postdays=0&postorder= asc&highlight=
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	banda_silicon_209.jpg 
Afișări:	389 
Mărime:	17,2 KB 
ID:	594923
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • mesk38
                  Membru
                  • 02.apr.2006
                  • 130

                  In sfarsit am inceput renovarea baii, pe care o voi face singur si cu sprijinul Dvs.
                  Mentionez ca baia are faianta tip vechi doar in jurul cazii.
                  Dimensiunile la baie sunt : 160 cm (peretele spre exterior cu cada) pe 220 lungime....inaltimea 260 cm...o sa postez si poze....

                  Am luata deja gresia si faianta (e un verde inchis) de care nu prea sunt multumit...dar....si am si adezivul ceresit 11 iar cel de rosturi 33 o nuanta mai deschisa de verde...bun...

                  Vreau neaparat sa izolez peretele exterior cu cada prin interior (locuiesc la et VII) pentru asta am cumparat profile UD 30 si CD 60 pe care le prind cu bride izolez cu vata minerala de 5 cm , apoi polietilena si apoi rigips verde....dupa care urmeaza faianta...

                  Prima miscare am dat jps tencuiala cu un ciocan rotopercutor pe peretele cu cada (care o sa fie izolat) insa doar pana la nivelul cazii.....vin intrebarile:

                  1. Nu stiu daca sa dau deoparte cada si sa izolez pana jos..mi-e teama la racordurile cazii si ca e prea grea...dar si daca izolez de sus pana in pozitia actuala imi ramane ,,ingropata;'' acea margine a cazii...

                  2. Stiu ca profilele UD (acele U) se dispun sus si jos pe orizontal iar cd de 60 vin vertical....pot sa fac si invers....sa pun CD orizontal...bineintele cat mai des poate si sub 40 cm.????

                  Mai revin...topic deschis...

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    1. Ca sa izolezi acel perete trebuie sa demontezi cada, cureti tot si faci o dublare a peretelui utilizand structura metalica, izolatie, bariera de vapori si gipscarton verde; as adauga si hidroizolatie partial. Daca aplici faianta realizezi structura cu maxim 40cm intre profilele verticale.

                    2. Profile UD pe pardoseala, tavan si pe laterale stanga dreapta. Profile CD in interiorul structurii, aezate vertical. Nu te ajuta cu nimic asezarea orizontala a profilelor CD.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • pierrepapen
                      Incepator
                      • 13.feb.2011
                      • 25

                      acelasi raspuns ca si vys cu o mica completare... pentru placare cu faianta pe gips carton se foloseste adezivul flexibil cm 16 NU cm 11 (ce ati spus dumneavoastra )si pentru chitul de rosturi as opta pentru ce 40
                      calitatea inainte de toate...

                      Comentariu

                      • mesk38
                        Membru
                        • 02.apr.2006
                        • 130

                        Imi pare rau...dar nu am riscat sa scot cada de la locul ei...e foarte grea si e exact cat peretele...probleme cu evacuari etc....
                        Scheletul metalic l-am facut foarte des...am prins bridele in 3 locuri cu holt si dibluri de 8 mm...foarte rezistent...insa am pus ud de 30 pe vertical si cd 60 pe orizontala...am sa pun si poze....

                        Jos nu stiu ce sa pun la imbinarea cu cada.....

                        Am sa folosesc totusi ce 16 in loc de ce 11 macar pe peretele cu cada.....

                        Astazi izolez cu vata minerala 90/60/5 cm si pun o folie de polietilena....

                        Totul fac singur...un coleg m-a ajutat ieri la gaurile de la bride....

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          Si cu spatiul de sub cada ce faci? Ramane neizolat?

                          In acest caz cred ca ai gresit, efectul obtinut va fi doar pe o parte de perete, mult mai mica decat cea acoperita efectiv cu izolatie.

                          Daca iti va intra apa pe la imbinarea cu cada vei deteriora gipscartonul si izolatia.
                          In acest caz, vei acoperi marginea de la cada cu cei "x" cm ai izolatiei peretelui sau ai tras cada mai in fata?
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • mesk38
                            Membru
                            • 02.apr.2006
                            • 130

                            Postat în original de VYS
                            Si cu spatiul de sub cada ce faci? Ramane neizolat?

                            In acest caz cred ca ai gresit, efectul obtinut va fi doar pe o parte de perete, mult mai mica decat cea acoperita efectiv cu izolatie.

                            Daca iti va intra apa pe la imbinarea cu cada vei deteriora gipscartonul si izolatia.
                            In acest caz, vei acoperi marginea de la cada cu cei "x" cm ai izolatiei peretelui sau ai tras cada mai in fata?
                            Toti facem cate un compromis....nu am tras cada mai in fata si pur si simplu nu o dizloc de la locul ei...e prea periculos

                            Am izolat si cada pe dedesubtul ei prin dispunerea unor bucati de vata minerala pe care le-am introdus prin niste fante facute in peretele cazii...

                            Mai mult am pus si pe podeaua cazii vata minerala...si am bagat burete care expandeaza la imbinare......nu stiu denumirea stiintifica....incepator....

                            TE BE CONTINUE.... urmeaza sa pun polietilena si apoi rigipsul verde...tre sa mai cumpar o placa ca nu-mi ajunge cu circa 0, 50 mp

                            Comentariu

                            • Admin.MC
                              Membru Marcant
                              • 05.dec.2005
                              • 973

                              Mesk32, va rog sa va activati codul BB.
                              Aveti aici un tutorial in acest sens: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31242

                              Va multumesc!

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                Mesk38,

                                Este adevarat ca exista solutii de compromis insa dorinta mea era sa trag un semnal de alarma ca in acest gen de aplicatii compromisul nu trebui aplicat pe elementul principal al lucrarii.
                                Risti sa compromiti intreaga lucrare si ar fi pacat.

                                Nu inteleg cum ai izolat sub cada, direct cu fasii de vata insa nu suna prea bine. Mare atentie, orice cantitate de apa ajunsa pe izolatie va duce la mari probleme legate de umezeala permanenta pe vata, mucegai, miros urat etc.

                                Nu este nimic extraordinar la o cada de fonta ce sta pe niste picioare metalice.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...