Finalizare casa la rosu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sososs
    Incepator
    • 07.ian.2010
    • 54

    Finalizare casa la rosu

    am nevoie sa ma ajutati cu sfaturi ce ii de facut mai departe .....

    am cumparat recent o casa in rosu (p + etaj, poroterm, cu acoperis, fara geamuri, usi); vreau sa incep in primavara finisarea si nu stiu exact care sunt pasii.

    ptr inceput vreau sa aduc o firma sa faca urmatoarele lucrari:
    - sa sape langa fundatie sa vada daca este de minim 80 cm
    - sa faca niste pereti interiori despartitori
    - sa faca fundatia gardului

    mai departe, cat stiu eu ar trebui:
    - sa comand usile si geamurile (trebuie montate si usile acuma ?)
    - instalatiile termice si electrice (centrala, calorifere, fire electrice)
    - izolat jos cu poliester extrudat si peste sapa
    - tencuti / gletuiti / lavabil peretii interiori
    - gresie / faianta
    - izolat mansarda (cu vata minerala + ceva folie ?)
    - izolat exterorir - poliester 10 cm

    orice sfat este mai mult decat binevenit .......
  • stefanev
    Membru Marcant
    • 05.iul.2007
    • 435

    #2
    pai in mare stii ce ai de facut spor la treaba numai sa stai cu ochii pe muncitori ca sa faca treaba de calitate.

    Nu m-ai lamurit in privinta peretilor despartitori. Nu sunt facuti? sau doresti o compartimentare suplimentara ?

    Comentariu

    • sososs
      Incepator
      • 07.ian.2010
      • 54

      #3
      da, nu este compartimentat total .....
      deci primul pas va fi sa comand geamurile si usile ?

      azi de exemplu am citit ca trebuie izolata si placa (poliester si peste sapa) ...

      de asemenea am mai citit ceva ref la hidroizolatia fundatiei ???

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        - sa sape langa fundatie sa vada daca este de minim 80 cm ????

        De ce ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • sososs
          Incepator
          • 07.ian.2010
          • 54

          #5
          vreau sa fiu sigur ca fundatia are minim 80 cm .....

          intr-adevar in proiect este trecuta, dar nu am siguranta ca intr-adevar constructorii au facut-o cum scrie in proiect .....

          de asemenea ma gandesc ptr moment sa pun doar geamurile ....
          la usi s-ar putea sa am probleme .... poate ar trebui initial pus poliesterul pe jos si dupa sapa .... si abia apoi sa instalez usile (daca le montez acuma va trebui sa tin cont de vreo 3 cm poliesterul + vreo 3 cm sapa + 1 cm parchetul) ..... si s-ar putea sa am surprize la final ......

          Comentariu

          • stefanev
            Membru Marcant
            • 05.iul.2007
            • 435

            #6
            ca sa nu ai surprize, toarna atunci sapa prima oara si apoi montezi usile. Geamurile si instalatia electrica le poti face de acum, insa pt sapa trebuie sa astepti sa se incalzeasca vremea.

            Comentariu

            • tomp_florin
              Incepator
              • 25.oct.2009
              • 25

              #7
              Si daca nu ai fundatia de min. 80 cm ce o sa faci?

              Comentariu

              • AutoCorect
                Membru
                • 20.sep.2007
                • 285

                #8
                Poate face subzidire. Ideea este sa stie cum sta, apoi vede ce solutii ii da inginerul structurist.

                Comentariu

                • sososs
                  Incepator
                  • 07.ian.2010
                  • 54

                  #9
                  intr-adevar va trebui sa vorbesc cu proiectantul sa vad ce imi recomanda sa consolidez fundatia ....

                  ideea ii ca mi-a recomandat primul lucru sa vad cat este fundatia (zicea sa fie minim 80 cm) ptr a nu avea surprize ulterior ...


                  aveti idee cam la ce bani ma pot astepta ptr finisare ???
                  suprafata 320 mp utili, finisaje medii (de exemplu la parchet cu 700 - 1 mln mp)

                  din calculele mele initiale am zis 50.000 ptr finisat (geamuri, usi, izolat exterior, finisat interior, instalatie electrica si termica), fara mobila si obiecte sanitare !

                  Comentariu

                  • oif_nelu_1970
                    Membru
                    • 05.nov.2008
                    • 189

                    #10
                    Pentru o casa la rosu de 320mp utili,asta inseamna aproximativ 380mp suprafata desfasurata construita s-ar putea sa nu ajunga cei 50000 chiar daca sunt Euro.

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1152

                      #11
                      Postat în original de sososs
                      intr-adevar va trebui sa vorbesc cu proiectantul sa vad ce imi recomanda sa consolidez fundatia ....

                      ideea ii ca mi-a recomandat primul lucru sa vad cat este fundatia (zicea sa fie minim 80 cm) ptr a nu avea surprize ulterior ...


                      aveti idee cam la ce bani ma pot astepta ptr finisare ???
                      suprafata 320 mp utili, finisaje medii (de exemplu la parchet cu 700 - 1 mln mp)

                      din calculele mele initiale am zis 50.000 ptr finisat (geamuri, usi, izolat exterior, finisat interior, instalatie electrica si termica), fara mobila si obiecte sanitare !
                      Parerea mea este ca daca tineati asa de mult sa stiti cat de adanca este fundatia trebuia sa faceti asta inainte de a cumpara casa, acum este prea tarziu. Sant curios si eu ce solutie va da proiectantul in cazul in care fundatia nu este in regula(ceea ce nu va doresc). In legatura cu finisarea casei, si eu sant cu una dintre case in acest stadiu, si pot sa va spun ca suma necesara este ceva care nu se poate calcula, difera de la caz la caz. Fiecare face finisarea diferit, ori ca nu cunoaste, ori ca este mai fixist si cumpara materialele care crede el, nu care ar trebui, ori se pacaleste la pretul platit firmei care executa lucrarile si asa mai departe. Apucati-va de treaba usurel, cumpaniti bine fiecare ban pe ce il dati, fiecare lucru care trebuie cumparat si tot ce trebuie platit, si daca santeti curios treceti pe un caiet fiecare cheltuiala facuta si faceti calculul la urma. Daca ati stii de la inceput suma totala ce trebuie cheltuita, va piere cheful de a face lucrarile.
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • sososs
                        Incepator
                        • 07.ian.2010
                        • 54

                        #12
                        s-ar putea sa nu ajunga ...... desi din calculele mele cam pe acolo ar fi ...... (ma bazez si pe preturile ceva mai mici acuma ptr geamuri, usi , instalatii)

                        nu am decat o idee aproximativa ce ar insemna manopera la finisaje ....
                        izolat pe exterior - manopera 10.000 RON am primit oferta ....
                        prin deductie ma gandesc ca finisatul pe interior ar fi cel putin dublu ....

                        la instalatii stiu .....

                        Comentariu

                        • AutoCorect
                          Membru
                          • 20.sep.2007
                          • 285

                          #13
                          Pretul pentru finisaj este minim costul constructiei la rosu. In functie de finisaje mai calitative sacului trebuie sa fie mai lung, pentru a nu ajunge repede la fundul lui.

                          Succese.

                          Comentariu

                          • Dan_Daniel
                            Living Legend
                            • 20.nov.2009
                            • 1152

                            #14
                            Postat în original de AutoCorect
                            In functie de finisaje mai calitative, sacul trebuie sa fie mai lung, pentru a nu ajunge repede la fundul lui.
                            Una din doua, ori sa fie sacul lung dar si plin, ori sa fie pe jumatate dar sa existe posibilitatea ca sa ramana tot timpul asa.
                            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                            Comentariu

                            • AutoCorect
                              Membru
                              • 20.sep.2007
                              • 285

                              #15
                              Daca vrei sa faci finisaje de calitate sacul trebuie sa fie lung si plin. Sau cel mai bine ar fi un corn al abundentei.

                              Comentariu

                              Procesare...