Adeziv placare soba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • beatrisa
    Incepator
    • 30.mai.2010
    • 1

    Adeziv placare soba

    AM FACUT O SOBA RUSTICA DIN CARAMIDA SI VREAU SA O PLACHEZ CU FAIANTA SAU PIATRA DECORATIVA...CE ADEZIV SAU CIMENT AR TREBUI SA FOLOSESC CA SA REZISTE LA TEMPERATURI TERMICE RIDICATE FARA SA-MI CADA FAIANTA , ATUNCI CAND SE INCALZESTE EXTERIORUL ? (ESTE DESTUL DE FIERBINTE).MULTUMESC PENTRU SFATURI.
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1302

    #2
    mortar refractar vezi aici un exemplu http://www.bizoo.ro/firma/ccppr/vanz...rtar-refractar
    mai bine intreaba daca nu cunosti

    Comentariu

    • ciobanuvali
      Incepator
      • 12.apr.2009
      • 9

      #3
      Răspuns la: Adeziv placare soba

      Postat în original de Shaq
      mortar refractar vezi aici un exemplu http://www.bizoo.ro/firma/ccppr/vanz...rtar-refractar
      Gresit f gresit.
      home made!

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Adeziv placare soba

        Postat în original de ciobanuvali
        Gresit f gresit.
        Gresit, gresit, dar sa stim si noi de ce ?!!

        Comentariu

        • ciobanuvali
          Incepator
          • 12.apr.2009
          • 9

          #5
          Pai in primul rand mortarul refractar se foloseste in zone unde temp este destul de mare incat el sa faca legaturam adica peste cateva sute de grade.
          Am prieteni care l-au folosit la zidirea unor sobe de caramida si nu s-a intarit decat in zona focarului unde temp ajung si la aproape o mie de grade,,,
          Deci si din datele tehnice si din practica nu se poate folosi in zone asa zise reci, de max o suta de grade.

          Cu stima

          SI date tehnice


          Descriere
          Mortar refractar pentru zidirea caramizilor cu proprietati refractare si samote. Temperatura de lucru intre 700o si 1250o C. Nu se recomanda folosirea acestui produs ca mortar pentru zidarie normala. Instructiuni de utilizare : Mortarul se amesteca cu apa pana se obtine o pasta de consistent normala. Pentru o lucrabilitate mai buna, este recomandat sa se lucreze la o temperatura minima de 15 grade Celsius sau sa se utilizeze apa calda la amestec(recomandat in special pentru sezonul rece).Pentru a mari puterea de legare se poate adauga 2-5% Silicat de sodiu (apa de sticla).Cu acest liant mortarul leaga si fara incalzirea prealabila , apa de sticla reduce insa refractaritatea. Se recomanda folosirea in strat de 1-5 mm in functie de tipul de mortar utilizat (fin sau uzual) . Intrucat este un liant ceramic , intarirea si finalizarea capacitatii de legare se desavarseste doar sub efect termic ( dupa ce are loc temperarea corecta si intrarea in regim termic a utilajului unde s-a folosit).

          Cu stima
          home made!

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 573

            #6
            Răspuns la: Adeziv placare soba

            mortrul refractar nu este un adeziv pentru placat cu faianta/piatra decorativa, mai degraba cred ca este bun un adeziv flexibil pentru asa ceva

            Comentariu

            • FilipT
              Membru Marcant
              • 15.feb.2009
              • 695

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Adeziv placare soba

              Eu am vazut la cativa vecini ca au placat soba din bucatarie si au folosit adeziv normal, si se prezinta bine dupa 5-6 ani de cand s-a efectuat lucrarea. Desi nu stiu daca e chiar indicat.

              Comentariu

              Procesare...