Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sapa pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sub placa de pardoseala nu s-a pus termoizolatie, efectiv placa sta pe pamant si folie pvc. Doresc sa torn sapa de egalizare (5cm) armata cu plasa subtire, este ok sa pun polistiren extrudat 5cm sub sapa?
    Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

Comentariu

• Postat în original de ecko72t Vezi post
      Sub placa de pardoseala nu s-a pus termoizolatie, efectiv placa sta pe pamant si folie pvc. Doresc sa torn sapa de egalizare (5cm) armata cu plasa subtire, este ok sa pun polistiren extrudat 5cm sub sapa?
      Da, deoarece mariti confortul termic reducand pierderile de caldura.

Comentariu

• Multumesc de info. Teoretic sapa, mortarul nu prea adera la acest timp de polistiren, deci va sta doar din greutatea proprie a sapei. La tasari mari in timp nu prea este cazul, avand o rezistenta ridicata la compresiune (polistirenul). Recomandati folia pvc intre polistiren si sapa?
        Ultima editare de ecko72t; 04.sep.2020, 18:07.
        Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

Comentariu

• Buna ziua ,
          Stau intr-un apartament de 4 camere, cu parchet vechi , care scartaie ( scrisesem despre asta intr-un topic nou cu izolare fonica parchet - pe aceasta cale rog adminul sa stearga topicul respectiv , scriu aici ) . Am primit si vizita unui vecin pe care l-am deranjat cu tropaitul unui nepot pe la 11 noaptea, asa ca azi am scos o parte din parchetul de pe hol.

Initial am crezut ca e nisip, apoi sapa , si cand colo e ceva gen placa aglomerata de 3 cm sau ceva de genul . Atasez si pozele .
          Am citit in topicul acesta depre solutii , dar nu am gasit pe nimeni care sa nu scoata placile astea si sa toarne sapa sau sa puna polistiren si apoi OSB .
          Bugetul era undeva la 50 -60 de ron pe m2, dar am reusit sa il depasesc dintr-un foc cu parchetul de 14 mm melaminat.

Ma intereseaza daca pot repara sau carpi cu mortar crapaturile de la pardoseala si daca e cazul acolo unde s-a mai lasat o placa cu cativa mm sa fac o planeitate tot cu mortar far sa adauga mai mult de 2-3mm grosime . Daca reusesc sa aduc la aceiasi cota peste tot , urmeaza sa pun un strat de polistiren extrudat de 5mm si apoi inca un strat de fibra de lemn de 5mm (am citit ca astea izoleaza fonic 21-22 db la zgomit de impact , fibra de lemn izoleaza si acustic ), peste urmand sa pun parchetul .

Se poate face ceva in sensul asta fara sa trebuiasca sa scot placile alea ? Apartamentul e foarte calduros , si uscat . Nu am gasit mucegai , igrasie sau alti gandaci .

Ma puteti ajuta cu o solutie ?

Comentariu

• Postat în original de Ovidiu B Vezi post
            Buna ziua ,
            Stau intr-un apartament de 4 camere, cu parchet vechi , care scartaie ( scrisesem despre asta intr-un topic nou cu izolare fonica parchet - pe aceasta cale rog adminul sa stearga topicul respectiv , scriu aici ) . Am primit si vizita unui vecin pe care l-am deranjat cu tropaitul unui nepot pe la 11 noaptea, asa ca azi am scos o parte din parchetul de pe hol.

Initial am crezut ca e nisip, apoi sapa , si cand colo e ceva gen placa aglomerata de 3 cm sau ceva de genul . Atasez si pozele .
            Am citit in topicul acesta depre solutii , dar nu am gasit pe nimeni care sa nu scoata placile astea si sa toarne sapa sau sa puna polistiren si apoi OSB .
            Bugetul era undeva la 50 -60 de ron pe m2, dar am reusit sa il depasesc dintr-un foc cu parchetul de 14 mm melaminat.

Ma intereseaza daca pot repara sau carpi cu mortar crapaturile de la pardoseala si daca e cazul acolo unde s-a mai lasat o placa cu cativa mm sa fac o planeitate tot cu mortar far sa adauga mai mult de 2-3mm grosime . Daca reusesc sa aduc la aceiasi cota peste tot , urmeaza sa pun un strat de polistiren extrudat de 5mm si apoi inca un strat de fibra de lemn de 5mm (am citit ca astea izoleaza fonic 21-22 db la zgomit de impact , fibra de lemn izoleaza si acustic ), peste urmand sa pun parchetul .

Se poate face ceva in sensul asta fara sa trebuiasca sa scot placile alea ? Apartamentul e foarte calduros , si uscat . Nu am gasit mucegai , igrasie sau alti gandaci .

Salut,

Eu am scos toate plăcile alea și am obvservat că sunt extrem de fărâmicioase. Dacă și la tine sunt la fel, ți-aș recomanda măcar cu o amorsă să le dai pe toată suprafața (ca să mai fixeze praful pe ele), dacă nu să le acoperi complet.

Comentariu

• Am bagat o lama de cutit printre ele si a intrat 10cm ....am mai bagat intr-un loc si tot 10 cm
              Nu stiu daca a ajuns pana la placa de beton. .........dar la cota finala de 12 cm ....pot alege sa pastrez nisipul , il batatoresc bine daca e cazul , pun o folie de plastic peste el , apoi polistiren extrudat de 3-5 cm , peste care lipesc 2 placi de osb 3 de 10 mm deci peste nisip asa avea inca 5-7 cm de constructie flotanta (presupun ca stratul de nisip sau ce e sub dalele astea are 4 cm ) . Pe perete pun banda din aia de se pune la sapa flotanta ca sa permita dilatarea si sa nu atinga peretele (cred ca are 6-7 mm grosime ). Peste inca un polistiren extrudat de 3-5 mm si apoi parchetul de 14 . E fezabil asa ?

Comentariu

Am bagat o lama de cutit printre ele si a intrat 10cm ....am mai bagat intr-un loc si tot 10 cm
                Nu stiu daca a ajuns pana la placa de beton. .........dar la cota finala de 12 cm ....pot alege sa pastrez nisipul , il batatoresc bine daca e cazul , pun o folie de plastic peste el , apoi polistiren extrudat de 3-5 cm , peste care lipesc 2 placi de osb 3 de 10 mm deci peste nisip asa avea inca 5-7 cm de constructie flotanta (presupun ca stratul de nisip sau ce e sub dalele astea are 4 cm ) . Pe perete pun banda din aia de se pune la sapa flotanta ca sa permita dilatarea si sa nu atinga peretele (cred ca are 6-7 mm grosime ). Peste inca un polistiren extrudat de 3-5 mm si apoi parchetul de 14 . E fezabil asa ?
                Eu am folosit nisipul pentru a realiza o șapă de egalizare. Totuși cred că ar fi ok să se umple golurile dintre acele plăci, apoi pusă o șapă autonivelantă peste, dar depășește bugetul.

Comentariu

• o sa incerc sa scot o placa fara sa o distrug, sa vad ce e sub ea ....sapa nu am de gand sa pun ...holul are 1.14 m x 3.20m ...@Bogey tu mai stii daca era un rand de placi aglomerate sau 2 ? Daca ar fi 2 randuri , as putea sa scot unul ,cosmetizez celalat rand peste pun polistiren extrudat de 1-2cm cm, placa osb de 18 sau 2 de 10mm si apoi ce am mai zis .. pana la parchet .......lipesc astea cu adeziv de polistiren care are expandare minima
                  . Teoretic as avea placa de beton, nisip, placi vechi de aglomerat , lipite de ele polistiren , apoi lipit osb ...si asta ar fi podeaua .
                  OSB 3 de 10 am vazut ca e 13 lei mp x 2 straturi + polistiren extrudat de 2cm (9 ron /mp) + adeziv polistiren = 100-110 ron /mp

Comentariu

o sa incerc sa scot o placa fara sa o distrug, sa vad ce e sub ea ....sapa nu am de gand sa pun ...holul are 1.14 m x 3.20m ...@Bogey tu mai stii daca era un rand de placi aglomerate sau 2 ? Daca ar fi 2 randuri , as putea sa scot unul ,cosmetizez celalat rand peste pun polistiren extrudat de 1-2cm cm, placa osb de 18 sau 2 de 10mm si apoi ce am mai zis .. pana la parchet .......lipesc astea cu adeziv de polistiren care are expandare minima
                    . Teoretic as avea placa de beton, nisip, placi vechi de aglomerat , lipite de ele polistiren , apoi lipit osb ...si asta ar fi podeaua .
                    OSB 3 de 10 am vazut ca e 13 lei mp x 2 straturi + polistiren extrudat de 2cm (9 ron /mp) + adeziv polistiren = 100-110 ron /mp
                    Dacă pui polistiren și OSB peste plăcile alea, apoi parchet melaminat, te înalți față de restul casei. Cred că ai putea lipi OSB direct de acele plăci, fără polistiren. Așteaptă și sfatul meseriașului.

Comentariu

• Ideea era sa raman la acelasi nivel pe care il am acum cu placile alea de aglomerat . Oricum veau sa pun si banda perimetrala ca sa nu atinga pardoseala de perete sa transmita zgomotul de impact . Acum , peste placile alea am pus , polistiren extrudat de 5 , apoi fibra de lemn de 5 mm si un covor si se simte bine la pasit pe ele (solutie temporara pana rezolv problema )

Comentariu

• am scos azi o placa , am masurat pana la planseu de beton si am asa - nivel final 10 -10.5 cm din care 2.2 cm parchet , placi aglomerate 3 cm , nisip 5 cm ...ce solutie pot sa aplic ?

Comentariu

Ar merge sa faceti in felul urmator:
                          -aduceti dalele existente la acelai nivel
                          -peste dale intindeti o folie de polietilena mai groasa si o folie pentru parchet de 3 mm grosime
                          -montati placi OSB3 de 10 mm grosime
                          -veniti cu inca un strat de folie pentru parchet de 3 mm grosime
                          -montati parchetul laminat
                          Asa ar fi cel mai ieftin.

Comentariu

Procesare...
                          X