Placare trepte cu lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Yo
    a răspuns
    Postat în original de hanscelnegru
    Mersi de raspuns.
    Ce intelegi prin montaj de-a gata?
    ?
    de-a gata inseamna ca pui plinta pentru treapta 1 si 2 pe perete dupa care pui treapta si contratreapta , nu pui toate plintele dupaia toate treptele , etc... nu e bine asa.

    Postat în original de horia16
    @ yo.
    De curiozitate cit tine o treapta de lemn prinsa cu spuma poliuretanica,
    bineinteles, la presiunea pe care o exercita o persoana de 150kg sau mai mult?
    Cum poti sa lipesti o scara care are un ritm de trafic destul de ridicat si asupra ei exercita anumite forte cu spuma poliuretanica cind acea spuma se rupe, preseaza, descompune cu forta unei singure maini?
    Pana nu demult lipeam si eu cu adeziv insa am vazut si eu la cineva care zice ca practica demult asa, si m-am luat si eu dupa el si mi se pare ok.

    Traficul nu este mare, sus sunt dormitoare, iar persoanele care urca si coboara nu sunt grele, 85 Kg cel mai mult, si chiar gazta a venit cu ideea de a lipi treptele cu spuma, iar grosimea materialului este de 35 mm ceea ce da o rezistenta treptei, iar betonul treptelor este foarte bine executat.

    Daca se pune spuma pe o suprafata de 80-90% din suprafata crezi ca vor fi probleme? As vrea sa vad cum arata o treapta daca se dezlipeste.

    Lasă un comentariu:


  • horia16
    a răspuns
    @ yo.
    De curiozitate cit tine o treapta de lemn prinsa cu spuma poliuretanica,
    bineinteles, la presiunea pe care o exercita o persoana de 150kg sau mai mult?
    Cum poti sa lipesti o scara care are un ritm de trafic destul de ridicat si asupra ei exercita anumite forte cu spuma poliuretanica cind acea spuma se rupe, preseaza, descompune cu forta unei singure maini?

    Lasă un comentariu:


  • hanscelnegru
    a răspuns
    Mersi de raspuns.
    Ce intelegi prin montaj de-a gata?
    Plinta se pune in lateralul treptei si a contratreptei nu (pe peretele din dreapta in imaginea ta)?

    Lasă un comentariu:


  • Yo
    a răspuns
    Re: Placare trepte cu lemn

    Postat în original de hanscelnegru
    Salut.
    Cum se placheaza o trapta de beton cu lemn ? Este asa greu? Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi ?
    Salut.
    eu lucrez acum la scara din imaginea atasata , maine lacuisc treptele , contra treptele si plinta.
    Eu de obicei le lipesc cu spuma poliuretanica ,aia care se foloseste la montatul geamurilor si lucrez cu pistol de spuma pentru ca am un control mai bun, dar poti sa folosesti si adeziv montage kit insa o sa iesi mai scump.
    Cu spuma nu am avut niciodata probleme si este foarte rezistent.
    Montajul va fi urmatorul : plinta ,treapta , contra treapta . Atentie , se merege dea gata , pentru un montaj cat mai perfect.

    Lasă un comentariu:


  • hanscelnegru
    a creat un topic Placare trepte cu lemn

    Placare trepte cu lemn

    Salut.

    Dupa ce am reusit cu chiu cu vai sa termin o casa acum ma lovesc de alta problema: vreau sa plachez scara interioara cu lemn.
    Am gasit la magazinele de profil ceva trepte care nu mi s-au parut scumpe.
    Am incercat sa gasesc si ceva oferte pe net dar manopera mi se pare foarte mare: in jur de 40 lei/treapta.
    Cum se placheaza o trapta de beton cu lemn? Este asa greu? Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?
Procesare...