Probleme lavabila - pete, fisuri si urme pe stratul de lavabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cr1stache
    Incepator
    • 16.nov.2005
    • 57

    #16
    dai varul jos

    Comentariu

    • cmicec
      Incepator
      • 06.aug.2005
      • 9

      #17
      var lavabil

      Salut!Am varuit tavanul unui apartament cu DUFA SUPERWEIS si nu imi place cum a iesit deoarece se observa din anumite unghiuri niste dare!Am dat 4 straturi cu speranta ca nu vor mai apare aceste dare dar situatia e aceeasi!Ce trebuie sa fac sa dispara aceste urme?Trebuie varuite straturile perpendicular unul pe celelalt sau nu!Am folosit si amorsa DUFA inainte iar stratul de baza este gletul Ceresit 127!

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #18
        Cred ca urmele respective sunt obtinute in urma finisarii gletului CT127 si probabil se simt la trecerea degetelor peste ele. Nu veti reusi sa le corectati din vopsea, indicat ar fi sa slefuiti cu un smirghel fin aplicat pe o suprafata plana, apoi dati cu lavabila.

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 895

          #19
          crapaturi in var lavabil

          Am facut un termosistem in exteriorul unui balcon (partea de jos)..am dat cu grund Alpha iar apoi cu vopsea lavabila de exterior...acum a inceput sa crape vopseaua .Unde am gresit?Va multumesc.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6880

            #20
            Dupa cum pare este vorba despre o necompatibilitate intre grundul folosit si vopseaua lavabila.

            Ca si o indicatie : cand se alege o vopsea lavabila se cumpara si amorsa specifica.


            Este vorba despre acest produs : "ALPHA DISPERSIE GROUND - SIKKENS" ?
            Daca da, este vorba despre o solutie de stabilizare pentru lemn.
            Cu stima.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #21
              O intrebare: se vede o plasa sub lavabila sau ceva ca o plasa, ce este si cum a fost aplicat?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6880

                #22
                Viorel e plasa fibra sticla de la termosistem.
                Cu stima.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #23
                  Postat în original de MaistrulMax
                  Viorel e plasa fibra sticla de la termosistem.
                  Cipri-maxule, o fi plasa de fibra dar nu este normal sa se vada.

                  Sa asteptam raspunsul lui Ciprian.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • valeriu ciprian
                    Membru Marcant
                    • 09.feb.2006
                    • 895

                    #24
                    intradevar este plasa de la termosistem.Cred ca nu este o tragedie daca se vede prin cateva locuri plasa...a fost aplicata cu drisca cu zimti iar apo cu cea fara zimti.Termosistemul in partea de jos a fostfacut sub stricta supravaghere a vecinei de jos care m-a adus la disperare si imi pare rau ca nu i-am scapat un cancioc de adeziv in cap... .Nu mai am cutia cu acel grund dar am sa merg luni sa vad la magazinul de unde am luat si mai vorbim...am crezut ca daca este alpha sunt compatibile nu asa ar fi normal?
                    s-ar parea ca alta este problema deoarece am folosit amorsa care scrie si pe ambalajul cutiei de var...Alpha Exprime.

                    Va multumesc.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6880

                      #25
                      Daca sa asteptat uscarea complecta a stratului de masa de spaclu, daca sa asteptat uscarea primului strat de amorsa, daca sa asteptat uscarea celui de al 2-lea strat de amorsa, cred ca totusi este vorba de incompatibilitate.


                      Neavind la dispozitie mai multe date (atat am reusit sa aflu despre produse) si necunoscand produsul nu pot decat sa presupun.
                      ApE =grund pentru amorsarea suprafetelor exterioare pe baza de solvent.
                      ApC =este o vopsea emulsionata, pe baza de apa, 100% acrilica.

                      Intrebarea pe care mi-o pun este cum adera o vosea lavabila pe baza de apa pe o suprafata amorsata cu grund diluat cu white spirit ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • valeriu ciprian
                        Membru Marcant
                        • 09.feb.2006
                        • 895

                        #26
                        In concluzie nu te poti lua nici dupa ce scrie pe ambalaj nici dupa ce spune "nenea" de la magazin....Cu ce var lavabil sa dau in balcon pe interior?Recomandati-mi va rog ceva ce ati folosit si a iesit ceva...Va multumesc.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #27
                          Despre vanzator putem discuta dar ceea ce scrie pe ambalaj nu are cum sa fie gresit.

                          Ceva este aiurea, sigur ai respectat pasii asa cum trebuie?

                          Spre exemplu eu am folosit kober ecoplast - la interior - si nu am avut nici o surpriza.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • valeriu ciprian
                            Membru Marcant
                            • 09.feb.2006
                            • 895

                            #28
                            Timpii de uscare au fost supersuficienti si intradevar grundul a fost amestecet cu diluant.Multumesc.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #29
                              Asa scrie pe amorsa? Diluare cu diluant? Se pare ca aici este buba.
                              Diluantul este plin de grasimi si din aceasta cauza lavabila a ajuns in halul ala.


                              Apla Exprime
                              Grund pentru amorsarea suprafeþelor exterioare pe bazã de solvent
                              Utilizãri: în construcþii, pentru amorsarea suprafeþelor de beton, zidãrie, tencuieli, gleturi, precum ºi pentru suprafeþe gata vopsite. Se foloseºte diluat: 50 - 100% cu white spirit. Putere de acoperire: 15 - 20 mp / ltr. / strat pentru pereþi ºi 8 – 10 mp / ltr. / strat pentru terase.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6880

                                #30
                                Toma Necredinciosilor.

                                Nu am zis din prima ca este o necompatibilitate dintre amorsa si vopsea.
                                Pai eu ce tot spuneam pana acuma e greseala de fabricant sau de cei care au tiparit eticheta.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...