Probleme desfacere usa intrare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • driverx
    Incepator
    • 16.apr.2006
    • 9

    Probleme desfacere usa intrare

    Hi all,

    Am o problema nasoala. Nu imi vine sa cred ca m-a facut o yala. Am incercat sa o desfac si nu am reusit.

    Sa ma explic. Este vorba de o usa de intrare in apartament si tot ce am vrut a fost sa schimb cilindul. Pentru asta am desfacut cele doua suruburi mari de pe interior care tin clanta. Cu toate astea, clanta din interior nu a vrut sa iasa deloc. Dupa aia am inceput sa desfac si piesele accesibile de pe cantul usii. N-am gasit nimic care sa blocheze culisarea clantei ca sa o pot da jos.

    Modelul de usa este 100% sau asemanator cu:


    Ce trebuie sa fac ca sa pot schimba cilindrul??? Vreau sa schimb cheile.

    Thanks.
  • horia16
    Expert pardoseli
    • 25.mai.2010
    • 89

    #2
    si eu am patit asa la o usa de 2 lei(china sau turcia)clanta nu iese din usa,la mine s-a rupt clanta.m-am tot uitat poate poate este ceva si nu vad eu dar nu am gasit nimic sa se desfaca si sa pot demonta clanta cum se procedeaza la 99,99%din usi,sunt doar niste plastice care placheaza clanta pt a o face mai putin taioasa pt ca este din tabla si pt ceva design si sunt prinse in suruburi am desfacut si acele plastice si tot degeaba nu este nimic.
    sunt bagate prin ambutisare si date si cateva afturi de sudura,la mine singurul mod este sa pun flexul pe clanta si sa o tai,dar este vb de o magazie si ami astept sa se incalzeasca vremea.
    nu am mai intalnit asa porcarie.
    sunt pe piata niste usi de tot rahatul,cand le cumperi de uiti doar la design si pret dupa care nu faci altceva decat sa iti bati cuie in talpa cu aceste usi.
    Ultima editare de horia16; 13.feb.2012, 10:44.
    pardoseala da valoare casei dvs

    Comentariu

    • driverx
      Incepator
      • 16.apr.2006
      • 9

      #3
      Pun link-ul din nou, ca nu stiu ce s-a intamplat cu postul initial:



      Usa pare solid facuta. Totusi sper sa nu fie rugina intre clanta si axul din usa....

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        De ce trebuie sa desfaci clanta si restul pieselor?
        Butucul se desface prin scoaretea surubului de pe cant usa apoi cu cheia in butuc, pe o pozitie inclinata se scoate butucul. Sidurile si manerul raman pe pozitie.
        Cam asta e procedura standard, are ceva special butucul tau?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • driverx
          Incepator
          • 16.apr.2006
          • 9

          #5
          Well, asta incerc sa aflu....cumva.

          Prea special nu are ce sa fie, desi cred ca cilindrul nu e simplu, ci modelul asta: http://www.hsl.ro/upload/details-ima...erlock_954.jpg. De ce cred asta? Pentru ca m-am uitat cu lanterna de pe cantul usii, am miscat cheia si pare sa se roteasca ceva acolo cu o forma asemanatoare cu roata dintata din poza de mai sus.

          Daca am dreptate, e clar ca nu o sa pot extrage clindrul fara sa scot si clanta. Si asta doar din cauza dintilor. Surubul ala lung l-am scos, dupa ce am scos surubul cilindrul a inceput sa culiseze usor in usa, dar nici macar 1 cm nu iesea dupa care simteam ca se agata in ceva.

          Deci problema mea, incredibil...nu e cum se scoate cilindrul, ca teoretic stiu, problema e ca nu pot scoate clanta interioara de pe usa, ca sa expun cilindrul si sa vad de ce agata in yala si nu vrea sa iasa. E incredibil, nu credeam ca o sa ma lovesc de asemenea problema....

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Ups.. nu stiam ca sunt cilindri din astia cu caneluri.
            Bun ce nu merge la desfacere manere?
            Poti pune poze reale cu sildurile si clanta?
            Sigur ai desfacut tot ce trebuie?
            Ultima editare de VYS; 13.feb.2012, 11:25.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • driverx
              Incepator
              • 16.apr.2006
              • 9

              #7
              Asa am crezut si eu, ca am desfacut tot ce era de desfacut. Ba chiar mai mult decat trebuia, ca sa pot sa trag un ochi prin usa sa inteleg ce anume nu lasa cilindrul sa iasa.

              Am inceput sa studiez clanta de interior din toate unghiurile. Am gasit o gaura fileteta pe interiorul clantei, dar nu era nici un surub acolo, deci teoretic nu este nimic care sa nu permita culisarea clantei pe ax.

              Ce ii sild?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Sildurile sunt partile ce acopera pe fiecare parte zona de yala pentru mascare gauri. Pot fi cu tot cu manere sau distincte.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 889

                  #9
                  o poza face cat mie de cuvinte...

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #10
                    Postat în original de driverx
                    problema e ca nu pot scoate clanta interioara de pe usa
                    ai demontat sildul interior de pe usa? clanta poate fi prinsa de sild cu o siguranta pe interior sau poate este fixata pe axul patrat care intra-n zar cu o siguranta din tabla care permite sa introduci clanta pe ax dar nu s-o scoti, in cazul asta trebuie sa fortezi

                    Comentariu

                    Procesare...