Probleme cu furnizorii de produse si servicii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pit82us
    Incepator
    • 30.iun.2005
    • 24

    Probleme cu furnizorii de produse si servicii

    In atentia celor care vor sa isi acopere casa cu tabla tip tigla in Constanta.
    Exista sau 2 sau 3 firme patronate de niste cetateni de etnie roma , care se ocupa cu inselaciuni in acest doeniu .
    Eu stiu numele doar a uneia dintre ele : SC VIKING MONTAJ SRL cu sediul pe strada Atelierelor si pe strada Nicolae Iorga .
    Eu a fost inselat de ei in felul urmator /:
    Am fost incantat de un pret mic de 20 ron pe mp montaj inclus si am dat un avans de 2000 de ron din 15000, toate bune si frumoase dupa care sunt contactat telefonic de patronul firmei care imi cere sa achit inca 11000 de lei la livrarea materialelor ( ca asa scrie in contract ), zic oka, vin materialele tabla plus cateva din accesorii ( nu toate ) .
    Am achitat suma crezand ca materialele sunt toate si ca ziua urmatoare vor incepe montajul , am deja 3 luni de cand sunt mintit ca vor venii restul d materiale si va incepe montajul .
    Sun la firma imi spun ca maine sau sa il sun pe sef , seful zice ca saptamana viitoare si tot asa ....
    Am fost deja de 3 ori la opc fara nici un rezultat deja nu mai stiu ce sa fac .
    Prin vizitele mele la sediul firmei am intalnit inca 20 de cazuri care stau si pazesc usa firmei ,toti au probleme asemanatoare bani luati lucrari incepute .....
    Deci am contract , am factura , chitanta ..... si a fost si televiziunea la ei dar tot fara acoperis sunt .
    Ce pot face ?
    Mester Manole
    ( in devenire )
  • ovideli
    Incepator
    • 26.sep.2012
    • 3

    #2
    Usi casa bella

    nu cumparati sunt tepari nr.1.
    am comandat in vara 4 usi din lemn stratificat pt interior, "meseriasul", cel care a masurat golul in zid, mi-a pus pe comanda una din usi cu mina pe dreapta in loc de stinga, comanda bineinteles ca nu am semnat-o nici eu si nici nevasta de fapt nu e semnata de nimeni. Au venit sa monteze usile (alti meseriasi care au constatat ca o usa nu e pe mina stinga) si am refuzat montarea ei, dupa care am luat legatura cu patronul firmei sa schimbe usa. asa a ramas pana in ziua de azi, cred ca am sa-i dau in judecata sa-mi recuperez bani pe usa.

    Comentariu

    • ovideli
      Incepator
      • 26.sep.2012
      • 3

      #3
      Răspuns la: Usi casa bella

      o sa pun ceva poze, cu micile defectiuni de la peretii de rigips, atat cat se mai vad dupa montarea celorlalte trei usi, cea de-a patra usa inca nu am reusit sa o schimb, cu toate ca v-am spus eu am spus pe mana stinga, meseriasul trece pe comanda drapta,firma nu-mi da comanda la semnat si o lanseaza asa, nesemnata.
      Cei care faceti ca mine, ca mine sa patiti, cu plata integrala (asa beneficiam de reducere 10%) in avans, cea mai mare teapa pe care poti sa o iei, parca am fost legat la ochi.

      Comentariu

      • mvbl
        Incepator
        • 27.sep.2012
        • 13

        #4
        Sc bogart tehnology srl

        Stimati cititori ai acestui forum.
        As vrea sa avertizez pe toti cei ce vor sa isi construiasca o casa sa aiba grija ce oameni si ce firma isi aleg.
        Eu am patit-o si as vrea ca altii sa nu se pacaleasca.
        Daca veti intalni firma SC BOGART TEHNOLOGY SRL ( a nu se face confuzie cu SC BOG'ART SRL una din firmele mari de constructii din romania) fugiti cat puteti de firma amintita de mine , sa nu luati plasa.
        Folosesc muncitori care au o situatie materiala precara si nu au nici un fel de meserie, soferi de taxi carora li s-a ridicat permisul pentru consumul de alcool, copii necajiti din zone defavorizate din Moldova.
        "Patronul" firmei este un malac mare si prost, care nici nu stie sa vorbeasca, nu vorbesc de scris (pentru el, unele din elementele care se folosesc in constructii se numesc SURUPURI , care sustine ca are 16 ani de scoala, dupa parerea mea cred ca tipul are dreptate ca 4x4 = 16 iar daca a terminat 4 clase in 16 ani si nu era mai incult.
        Promite ca face lucru de calitate dar face lucru de cea mai joasa sau mai bine zis proasta calitate.

        Si fiindca se apropie Craciunul si anul nou, as vrea sa urez SARBATORI FERICITE SI UN AN NOU CU BUCURII administratorilor acestui intersant si util forum precum si tuturor cititorilor
        LA MULTI ANI!

        Comentariu

        • margas
          Incepator
          • 25.ian.2013
          • 1

          #5
          Răspuns la: Incalzire in pardoseala, feriti-va !

          Postat în original de Ionelissy
          Aveti mare grija sa nu va puneti incalzire in pardoseala sau instalatii sanitare cu firma www.MARGAS.ro sau www.IncalzireInPardoseala.com ca nu ofera garantie la lucrare si la sfarsit va cer mai mult decat face!!!

          Eu am avut o lucrare cu ei de 15.000 euro si mi-au blocat nr de telefon sa nu ii mai deranjez!! Aveti mare grija cu ei.

          Sa nu ii lasati sa va cumpere materialele necesare pt ca nu va dau factura si va umfla la pret!!

          De asemenea sa nu turnati sapa cu firma care o aduc ei, ca va baga adaos in plus la final, vor cota parte din turnarea sapei care o fac altiil!!!

          Stimate domn, este usor sa arunci cu noroi in munca din ultimi 8 ani a unor oameni. Este si mai usor sa acuzi fara sa demonstrezi ca ai macar un gram de dreptate.
          Cum este posibil ca o firma care a facut peste 250 de instalatiii de incalzire in pardoseala; peste 350 de instalatii solare si mai bine de 40 de lucrari cu pompe de caldura geotermale (fara sa le mai pun la socoteala pe cele de tratarea apei, centrale termice si grupuri de pompare) , sa aiba doar un client nemultumit???
          Dupa cum se observa, Dvs. sunteti singurul care a deschis pe forum o asemenea discutie, dupa care, nu ati facut decat “copy” “paste” pe toate forumurile de specialitate, actiune la care nu a mai participat niciun alt client nemultumit. Ce sa intelegem din acest lucru: ca sunteti de la o companie concurenta sau ca aveti dvs o problema?
          Este binecunoscut faptul ca producatorul cu care colaboram acorda garantie clientului final, cu conditia ca, la montaj, sa fie respectate specificatiile tehnice ale producatorului iar acest lucru sa fie constatat de un technician al acestui producator.
          Dvs. ati avut un asemenea curaj sa platiti 15.000 euro fara sa obtineti cel putin o factura??? Exista “Protectia consumatorului”, “garda financiara” organisme care ar fi tare incantate sa vina la “unul” care lucreaza fara factura, dupa cum sustineti dvs. Era suficient sa faceti o sesizare la ei si ar fi facut mai mult rau…
          Un om echilibrat isi da seama imediat ca ceea ce spuneti dvs este o miciuna, dar, pana la urma, fiecare are dreptul la o opinie, iar dreptul la libera exprimare il are oricine. Traim intr-o democratie in care mai intalnim si oameni care nu sunt de acord si nu impartasesc aceleasi idei cu noi...
          As vrea sa spun mai multe dar nu vreau sa fiu acuzat ca imi fac reclama desi nu acesta a fost scopul acestui mesaj....ci mai degraba un drept la replica.
          Multumesc moderatorilor care au sesizat imediat neconcordanta postarii, facut de "ionelissy" si daca situatia o impune pot aduce dovezi graitoare in ceea ce priveste credibilitatea noastra.

          Comentariu

          • Admin.MC
            Membru Marcant
            • 05.dec.2005
            • 973

            #6
            Re: Probleme cu furnizorii de produse si servicii

            Postat în original de mvbl
            Stimati cititori ai acestui forum.
            As vrea sa avertizez pe toti cei ce vor sa isi construiasca o casa sa aiba grija ce oameni si ce firma isi aleg.
            Eu am patit-o si as vrea ca altii sa nu se pacaleasca.
            Daca veti intalni firma SC BOGART TEHNOLOGY SRL ( a nu se face confuzie cu SC BOG'ART SRL una din firmele mari de constructii din romania) fugiti cat puteti de firma amintita de mine , sa nu luati plasa.
            Folosesc muncitori care au o situatie materiala precara si nu au nici un fel de meserie, soferi de taxi carora li s-a ridicat permisul pentru consumul de alcool, copii necajiti din zone defavorizate din Moldova.
            "Patronul" firmei este un malac mare si prost, care nici nu stie sa vorbeasca, nu vorbesc de scris (pentru el, unele din elementele care se folosesc in constructii se numesc SURUPURI, care sustine ca are 16 ani de scoala, dupa parerea mea cred ca tipul are dreptate ca 4x4 = 16 iar daca a terminat 4 clase in 16 ani si nu era mai incult.
            Promite ca face lucru de calitate dar face lucru de cea mai joasa sau mai bine zis proasta calitate.


            Si fiindca se apropie Craciunul si anul nou, as vrea sa urez SARBATORI FERICITE SI UN AN NOU CU BUCURII administratorilor acestui intersant si util forum precum si tuturor cititorilor
            LA MULTI ANI!

            Aveti un avertisment pentru acest mesaj, la urmatoarea abatere o sa va exclud de pe forum.


            Postat în original de Ionelissy
            Aveti mare grija sa nu va puneti incalzire in pardoseala sau instalatii sanitare cu firma www.MARGAS.ro sau www.IncalzireInPardoseala.com ca nu ofera garantie la lucrare si la sfarsit va cer mai mult decat face!!!


            Eu am avut o lucrare cu ei de 15.000 euro si mi-au blocat nr de telefon sa nu ii mai deranjez!! Aveti mare grija cu ei.


            Sa nu ii lasati sa va cumpere materialele necesare pt ca nu va dau factura si va umfla la pret!!


            De asemenea sa nu turnati sapa cu firma care o aduc ei, ca va baga adaos in plus la final, vor cota parte din turnarea sapei care o fac altiil!!!

            Pentru ca nu ati fost in stare sa aduceti argumente cu care sa sustineti cele afirmate, aveti un avertisment, la urmatoarea abatere, o sa va exclud de pe forum.

            Comentariu

            • blitzzz
              Incepator
              • 13.dec.2013
              • 11

              #7
              firma de tamplarie pvc PRESTAREA

              Paziti-va de firma de tamplarie pvc PRESTAREA !!! SUNT CEI MAI LACOMI OAMENI PE CARE I-AM INTALNIT!!am dat comanda de 3 bucati de geam si profil de la ei si mi le-a adus cu o sumedenie de defecte:GEAMURILE CIOBITE,PROFILUL NEIZOLAT CORESPUNZATOR,nu sunt imbinate bine capetele de profil SI-MI INTRA VANTUL SI APA IN CASA!!! sunt total dezamagit,MI-AU CERUT O CARUTA DE BANI,si m-am asteptat sa-mi aduca cel mai bun profil de prima calitate. atentie:NU VOR NICI IN RUPTUL CAPULUI SA SCHIMBE PROFILUL,SUB PRETEXTUL CA EI IES IN PIERDERE,...MDA!!! oferta o face in euro.am vrut sa platesc cu euro dar a zis ca trebuie sa-i schimb la cursul de vanzare BRD deci am mai scos din buzunar cateva sute de lei. dar am tacut atunci,crezand ca important e cum imi aduce profilul. i-am reclamat la OPC iar acolo....surpriza:erau chiar prieteni cu comisarul sef adjunct Leonte Ioan. mi-au clasat cazul spunand ca ei nu se pricep la tamplarie pvc,sa ma duc in instanta. am dus la opc actele,le-am aratat ca m-au mintit la calcule,ca mi-au adus comanda de pe o data anterioara semnarii contractului...degeaba.DUMNEZEU SA VA FEREASCA DE OAMENI ASA DE NESIMTITI SI LACOMI!!!

              Comentariu

              Procesare...