Con etalon tencuiala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • srl
    Incepator
    • 21.iul.2006
    • 3

    Con etalon tencuiala

    Am o echipa de 3 meseriasi, cam betivi, dar mi-au fost recomandati, si vreau sa imi tencuiasca bucataria de vara.
    Am aflat de la un maistru care lucreaza la vecinu' ca exista un "con etalon" pentru verificarea consistentei materialului.
    Acest masitru mi-a zis ca este foarte importanta consistenta materialul pentru ca ma scapa de crapaturi si de alte necazuri.
    Vreau ca lucrurile sa iasa bine si nu am incredere in "meseriasi". Stiti cumva unde pot gasi asa ceva?
    Cel care mi-a dat sfatul avea unul, dar era de la firma pe care il tot baga intr-un vas de tabla cu materialul pentru tencuit. Daca nu era bine, ii lua pe aia la draci... avea o injurtura de mama pe care mai bine nu o spun.
    Oricum, mi-a zica nu mi-l poate da.
    Stiti de unde pot face rost de asa ceva?
    Pentru ca trebuie sa il am cu mine toata ziua sa ii verific pe oameni.

    ps: aveti un forum foarte bun pacat ca nu am avut timp sa citesc mai mult
    Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:08. Motiv: corectare
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 750

    #2
    Salut!
    Conul etalon este folosit pentru verificarea consistentei mortarelor, care depinde de continutul de nisip, ciment, var si apa, in dozaj corect.
    Este un con in greutate de 300 g, cu diametrul bazei de 75 mm, generatoarea de 150 mm, gradata in cm.
    Se lasa sa se scufunde liber in masa de mortar, citindu-se apoi gradatia de pe generatoare.
    In functie de consistenta, mortarele pot fi vartoase, plastice sau fluide.
    Folosind un tabel, se interpreteaza citirea de pe con, stabilindu-se tipul mortarului in functie de felul lucrarii.
    Pe langa acest test se mai folosesc teste pentru stabilirea greutatii specifice aparente, tendinta de segregare, plasticitatea si lucrabilitatea, durata intariri, contractia, aderenta si rezistenta la compresiune.
    Acestea fiind teste specifice statiilor de betoane si mortare, cred ca nenea nu putea vedea prea multe doar pe con! Stia el mai multe...
    In principiu, un meserias trebuie sa stie compozitiile mortarelor si daca cei pe care-i ai nu-ti inspira incredere mai bine lasa-i!
    Risti sa cumperi materiale degeaba, sau mai rau sa-i mai si platesti si dupa aceea sa inceapa problemele!
    Bafta!
    Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:09. Motiv: corectare

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3526

      #3
      dane, cred ca ti-ai spalat pacatele in fata lui srl......
      oare nu se mai gasesc meseriasi seriosi? de ce majoritatea apeleaza la astfel de "meseriasi"? pentru a costa mai putin?

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1681

        #4
        srl a scris:
        ....aveti un forum foarte bun pacat ca nu am avut timp sa citesc mai mult....

        D-le srl,
        Dupa mesajul Minei mi-a cazut net-ul si am pierdut cea ce va scrisesem initial... asa ca m-am linistit!
        Meseriasii v-au simtit ca nu cunoasteþi nimic despre ceea ce fac ei si au facut un mic spectacol (inclusiv maistrul), un show, ca sa va arate importanta muncii lor care nu are seaman... si eventual sa va cresca pretul initial! Acordati-va timp si cititi tot ceea ce este despre tencuiala pe acest forum si dupa ceea ce ati aflat din el sa mai vorbiti cu meseriaºii Dvs. Pana atunci nu mai vorbiti sau sa puneti intrebari. Va vor privi cu alti ochi si cu respectul cuvenit, datorat unuia care are "orientare turisticã"!

        Rasul este propriu rasei umane si daca reactionati conform stilului "constipat" nu va va fi bine. Povestile pe care v-au fost indrugate de meseriasi nu le-ati sesizat ca o ironie, dar ceea ce ati citit ca raspuns la intrebarea Dvs. v-a ofensat si ayi catalogat acest forum pe cale de consecintã.
        Cititi!!!
        Succes!
        Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:12. Motiv: scoatere diacritice
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 750

          #5
          Seni, daca intrebi meseriasii buni, care trateaza cu seriozitate lucrarile, vei afla ca au de lucru pana peste cap, mai ales in perioada calda!
          Nu numai atat, dar sunt pusi in situatia de a refuza lucrari pe care nu au timp sa le faca.
          Ce meserias ramane fara lucru acum!?
          Apeleaza de nevoie cred...
          Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:19. Motiv: corectare

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1681

            #6
            Fã-þi milã ºi pomanã naþionalã, Dl Dan ºi dã-ne ºi tabele ºi geometria conului! Dacã ai!
            Nu cã trebe, da' sã fie!
            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3526

              #7
              baboo, ai de gand sa angajezi maseriasi sa-ti tencuiasca uscatoria si vrei sa-i verifici?
              pana una alta, apuca-te singur de treaba, iese mai bine....

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1681

                #8
                Lasamaaaa! Ca numa' eu stiu ce am aici! Uscatoria nu e goala, e plina si trebuie sa fac "balet" printre ele! Permutari de infinit luate de cate infinite ori!
                Acolo trebuie glet dupa ce dau huma jos, nu tencuiala!
                Ceau!
                Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:13. Motiv: scoatere diacritice
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • danhome_52
                  Membru Marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 750

                  #9
                  Cu dedicatie speciala pentru Baboo,sa traiasca!!!
                  MORTARE DE ZIDARIE
                  -zidarie cu blocuri pline 8-13
                  -zidarie cu goluri 7-8
                  -zidarie de piatra sau beton compact 4-7
                  -zidarie blocuri BCA 11-12
                  MORTARE DE TENCUIALA EXECUTATE MANUAL
                  -APLICATE PE BCA
                  -pentru stratul de sprit 12-13
                  -pentru grund 9-11
                  -pentru stratul vizibil 13-14
                  -APLICATE PE CARAMIDA SI ALTE MATERIALE
                  -pentru stratul de sprit 11-13
                  -pentru grund 8-9
                  -pentru stratul vizibil 12-14
                  Cam asta ar fi consistenta!La cat am scris,merit o tastatura noua!
                  Despre "geometria conului"....Babooo

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1681

                    #10
                    Las' c'ai inteles, diametrul bazei, inaltime con...
                    Oricum raman dator pana la adanci batranete!
                    Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:14. Motiv: scoatere diacritice
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • danhome_52
                      Membru Marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 750

                      #11
                      Salut!
                      Eu folosesc mortare foarte rar si de aceea conul respectiv l-am retinut ca o curiozitate dintr-o carte de prin 1980 (tabelul tot de acolo e).Am considerat ca avand diametrul cercului si generatoarea nu mai trebuie altceva pentru con.Daca vrei sa faci unul cred ca trebuie sa fie fix 300g,pentru a putea folosi citirea consistentei marcata pe el.
                      Goleste uscatoria si....la treaba!Huma merge mai bine data jos putin umeda!
                      Bafta!

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1681

                        #12
                        A! Deci generatoarea este de 14cm cît reiese maximul din tabel! Asta doar cu tilu informativ. Am un balcon cãptuºit cu BCA ºi pe colþ a crãpat tencuiala cu BCA cu tot. Au fost crãpãturi, s-a infiltrat apa ºi iarna a plesnit! Treuie sã-l repar ºi pe acesta pânã dã frigul.
                        Pânã la uscãtorie mai e! Acum pun colþare în holul nou construit ºi am douã mâini stângi! Da' mã fac eu bine!
                        Mersi!
                        Ceau!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • danhome_52
                          Membru Marcant
                          • 26.dec.2005
                          • 750

                          #13
                          Nu,generatoarea este de 15 cm (un post anterior) iar inaltimea conului de 14.5cm.Pentru a monta mai usor coltarii te poti ajuta de un dreptar,si daca nu reusesti sa-l asezi din prima,incarca prima oara pe o parte si dupa intarire cealalta.

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1681

                            #14
                            Dreptar nu am, i-am pus fãrã. Unul din ei l-am pus pe fostãna de lemn, datã cu chit de cuþit înainte,dacã-þi mai aminteºti! ªi i-am dat în continiuare ºi pe lemn cu fibrã de sticlã! Gletul folosit a fost un Superrigips de Knauf la sac de 5kg. Mai am douã colþare orizontale unde a fost vechea uºã de la apartamentÎn unele locuri zidul iese în afarã din planul colþarelor ºi cred cã va trebui sã-l ,,sculptez"
                            Mersi!
                            Ceau!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3526

                              #15
                              baboo, vad ca ai serios de munca, vin cu o propunere: venim la sibiu sa te ajutam....
                              sa-l intrebam si pe dan daca isi face timp, mai asteptam pe cineva de la mare....., ce bine o fi la soare...

                              Comentariu

                              Procesare...