Sapa mecanizata (elicopterizata) peste incalzire pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ursulcarpatin
    Incepator
    • 28.mar.2016
    • 16

    Sapa mecanizata (elicopterizata) peste incalzire pardoseala

    La casa mea noua sunt foarte aproape de finalizare cu sistemul de incalzire prin pardoseala. Am pus polistiren extrudat verde de 5 cm, apoi polistirenul acela special de care se prind conductele cu agrafe. Polistirenul a fost prins de podea cu dibluri tip ciuperca.
    Peste tot acest strat doresc sa trag o sapa mecanizata care va contine nisip, ciment, solutie de sapa ce a venit de la producator, fibre si apa.
    Ati putea sa imi raspundeti la urmatoarele nelamuriri:
    1. Este diferenta de cum trebuie lasata sapa acolo unde pun gresie si acolo unde pun parchet? Cineva mi-a zis ca daca pun gresie, nu trebuie sa lustruiesc sapa asa de bine (ma gandesc ca se referea la lustruirea-elicopterizarea suprafetei).
    2. Sunt probleme cu imbinarile dintre 2 suprafete diferite - daca de exemplu in bai am gresie iar in sufragerie am parchet?
    3. Cum se alege gresia/parchetul/adezivul pentru ca sa nu am probleme ulterioare.


    Multumesc tare mult
    Dă-i, Doamne, românului .... mintea de pe urmă
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2239

    #2
    Răspuns la: sapa mecanizata (elicopterizata) peste incalzire pardoseala

    Nu este nici o problema, sapa se poate finisa la fel peste tot. La imbinari se poate aplic aun profil de trecere si deasemenea nu sunt probleme, mai ales daca nu este diferenta de nivel.
    Alegeti gresia si apoi alegeti adezivul gresiei. Parchetul de care va fi?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • ursulcarpatin
      Incepator
      • 28.mar.2016
      • 16

      #3
      Răspuns la: sapa mecanizata (elicopterizata) peste incalzire pardoseala

      Postat în original de PowerMC
      Nu este nici o problema, sapa se poate finisa la fel peste tot. La imbinari se poate aplic aun profil de trecere si deasemenea nu sunt probleme, mai ales daca nu este diferenta de nivel.
      Alegeti gresia si apoi alegeti adezivul gresiei. Parchetul de care va fi?
      Nu stiu inca de care parchet voi lua- din auzite stiu ca trebuie sa fie unul special ca sa permita trecerea caldurii - deci probabil ca va fi mai subtire ca de obicei. Orice sugestie e binevenita.
      La fel, am fost la hornbach si am intrebat de gresie si mi-au spus ca gresia trebuie sa fie de exterior .

      Referitor la imbinari- cum se pune profilul de trecere daca se stie ca nu avem voie sa punem suruburi in pardoseala?

      Multumesc
      Dă-i, Doamne, românului .... mintea de pe urmă

      Comentariu

      Procesare...