Faianta bucatarie si hota

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dude1
    Incepator
    • 15.nov.2016
    • 23

    Faianta bucatarie si hota

    Salut,

    In noua bucatarie am deja instalat un "brau" de faianta in zona de deasupra blatului in latime de aproximativ 60cm (3 randuri x 20cm).
    Problema a intervenit cand am aflat ca hota se instaleaza la minim 65 cm de aragazul pe gaz.
    Tinand cont ca inca nu am comandat mobila de bucatarie cum imi recomndati sa procedez :

    - sa mai pun un rand de faianata?
    - sa comanda mobila cu corpurile suspendate la 60 cm de blat si hota sa o montez la 65-70 cm de blat
    urmand ca pe zona de lavabil ramasa (cei 5-10 c) sa instalez cateva bucati de faianta ?
    - sa nu iau in considerare recomandarile producatorului si sa instalez hota la 60 de cm ?

    Este oare usor sa instelzi corpurile supendate partial suprapuse pe lavabila si partial pe faianta ?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: Faianta bucatarie si hota

    Nu e bine nici asa , nici asa ....
    Hota este bine sa o pui mai sus , si in situatia ta , ajunge mobila mai jos , si hota mai sus . Este ok pt hota , dar total aiurea pt dulapuri .
    E ok ca sint jos , ajunge toata lumea , insa daca ai si deasupra spalatorului , dai cu capul in dulapuri ....
    Teoretic ar trebui degajat si spatiul de deasupra spalatorului .
    Partea fara faianta o poti masca cu niste pal , cu cant abs , cind fac aia mobila ...sau " ceva " . Nu pune petice din alta faianta , ca le faci varza .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1415

      #3
      Răspuns la: Faianta bucatarie si hota

      Postat în original de Dude1
      Salut,


      - sa mai pun un rand de faianata?
      - sa comanda mobila cu corpurile suspendate la 60 cm de blat si hota sa o montez la 65-70 cm de blat
      urmand ca pe zona de lavabil ramasa (cei 5-10 c) sa instalez cateva bucati de faianta ?
      - sa nu iau in considerare recomandarile producatorului si sa instalez hota la 60 de cm ?

      Este oare usor sa instelzi corpurile supendate partial suprapuse pe lavabila si partial pe faianta ?
      Indiferent de varianta pentru care veti opta, este bine sa respectati instructiunile de montaj ale hotei, (probabil plita e pe gaz), si sa tineti cont de Architectural_Standard_Ernst__Peter_Neufert_Archit ects_Data, care zice ca:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Corpuri_bucatarie..jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,4 KB 
ID:	628716

      Comentariu

      Procesare...