Problema parchet stejar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #46
    Postat în original de FATHER
    Ca sa nu deschid topic nou, postez aici.
    Intre parchetul laminat dublu-click si izolatorul de polistiren ( verde, 5mm, termic, antifonic) se mai pune folie ?

    PS Eu as zice ca da, dar mai bine intreb...
    Care este structura actuala a stratului final :
    -sapa ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #47
      Postat în original de x-change
      Parchetul laminat de bambus se pune direct pe sapa autonivelanta sau se pune ceva sub el (folie sau polistiren)?Ce inseamna OSB?Daca la montare se zgirie usor inseamna ca in fiecare an trebuie dat cu lac.. Polistirenul roz se poate folosi la podele laminate?

      Nu reusiti sa va decideti

      -parchetul masiv se monteaza prin lipire pe o suprafata care poate sa fie : sapa sau pe placi OSB (placi lemn din fibre orientate).
      Cu stima.

      Comentariu

      • expertparchet
        Living Legend
        • 16.iun.2006
        • 1272

        #48
        x-change pot sa nu-l refaci niciodata cat treaiesti daca iti place si zgariat.... Sau poti sa-l ingrijesti corect si protejezi sa nu se zgarie niciodata.......

        Comentariu

        • x-change
          Incepator
          • 21.nov.2006
          • 28

          #49
          Vai ce ma certati.... .De decis m-am decis dar intrebam si eu in legatura cu parchetul masiv de bambus am intrebat asa pentru cultura mea generala.Este ceva nou fata de podelele laminate si nu prea stiam mare lucru despre ele.Daca se zgirie parchetul masiv de bambus sau daca nu asta depinde cum are fiecare grija de el si cum il intretine.Parerea mea...

          Comentariu

          • expertparchet
            Living Legend
            • 16.iun.2006
            • 1272

            #50
            Este net superior laminatului.Bambusul acesta fiind lemn masiv se poate si reconditiona in timp.Laminatul nu mai ai cum sa-l reconditionezi dupa ce se zgarie. Intre laminat si bambus clar bambu este mai superior dar la bambu sunt costuri mai mari de montaj si de materiale de montaj.

            Comentariu

            • Mesteru' Manole
              Incepator
              • 02.dec.2006
              • 2

              #51
              Si la mine scartaie parchetul, si am o idee pe care am s-o pun in practica:
              o gaura data in zona cea mai melodioasa si introduc spuma poliuretanica. Sper ca dozajul sa-l intuiesc astfel incat sa nu mai necesite si alte operatii
              Gaura se astupa cu un cep din aceeasi esenta de lemn. Slefuit, lacuit si in afara de faptul ca va aparea un pic inestetic cred ca ar fi o solutie.

              Comentariu

              • FATHER
                Incepator
                • 14.oct.2006
                • 58

                #52
                Postat în original de MaistrulMax
                Postat în original de FATHER
                Ca sa nu deschid topic nou, postez aici.
                Intre parchetul laminat dublu-click si izolatorul de polistiren ( verde, 5mm, termic, antifonic) se mai pune folie ?

                PS Eu as zice ca da, dar mai bine intreb...
                Care este structura actuala a stratului final :
                -sapa ?
                Ma iertati; abia acum am vazut intrebarea.. Podeaua este din beton. Eventualele imperfectiuni pot fi preluate de izolatorul de polistiren. Nu e nevoie sa torn sapa noua.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #53
                  Postat în original de Mesteru' Manole
                  Si la mine scartaie parchetul, si am o idee pe care am s-o pun in practica:
                  o gaura data in zona cea mai melodioasa si introduc spuma poliuretanica. Sper ca dozajul sa-l intuiesc astfel incat sa nu mai necesite si alte operatii
                  Gaura se astupa cu un cep din aceeasi esenta de lemn. Slefuit, lacuit si in afara de faptul ca va aparea un pic inestetic cred ca ar fi o solutie.
                  Si vei avea surpriza sa observi cum creste nivelul in camera sau stand pe fotoliu sa simti cum te ridici. Eu zic ca faci o greseala cu spuma poliuretanica.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #54
                    Postat în original de Mesteru' Manole
                    Si la mine scartaie parchetul, si am o idee pe care am s-o pun in practica:
                    o gaura data in zona cea mai melodioasa si introduc spuma poliuretanica. Sper ca dozajul sa-l intuiesc astfel incat sa nu mai necesite si alte operatii
                    Gaura se astupa cu un cep din aceeasi esenta de lemn. Slefuit, lacuit si in afara de faptul ca va aparea un pic inestetic cred ca ar fi o solutie.
                    Daca tot dati o gaura in parchet de ce nu folositi un adeziv pentru a lipi inapoi parchetul. Ar merge de ex.Moment Super Fix.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Mesteru' Manole
                      Incepator
                      • 02.dec.2006
                      • 2

                      #55
                      Postat în original de viorel.stanculescu
                      Postat în original de Mesteru' Manole
                      Si la mine scartaie parchetul, si am o idee pe care am s-o pun in practica:
                      o gaura data in zona cea mai melodioasa si introduc spuma poliuretanica. Sper ca dozajul sa-l intuiesc astfel incat sa nu mai necesite si alte operatii
                      Gaura se astupa cu un cep din aceeasi esenta de lemn. Slefuit, lacuit si in afara de faptul ca va aparea un pic inestetic cred ca ar fi o solutie.
                      Si vei avea surpriza sa observi cum creste nivelul in camera sau stand pe fotoliu sa simti cum te ridici. Eu zic ca faci o greseala cu spuma poliuretanica.
                      De acord, daca bag tot tubul de spuma ! Un dozaj atent si folosirea unei spume cu proprietati de deformare usoara, (la Cersit parca citisem pe un topic ca existsa pt tocuri de usi interioare), nu ar trebui sa deformeze orizontalitatea parchetului. La mine parchetul pare a fi montat pe un strat de rumegus peste care exista un fel de carton deci o parte din forta rezultata in urma expandarii poate fi preluata de acesta. Pentru siguranta s-ar putea pune o greutate pe parchet in zona operatiei pana la intarirea spumei.
                      Ma gandesc totusi cat o sa reziste in timp si daca folosirea unui silicon de montaj sau unei alte substante n-ar fi mai indicata.
                      Parerea dvs este corecta si de retinut in cazul in care cineva lucreaza pt prima oara cu asa ceva.
                      Am sa experimentez la mine si am sa va transmit rezultatul

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #56
                        La tocuri folosesti spuma poliuretanica dar se monteaza 2-3 profile in interiorul tocului pentru a nu il deforma - se scot dupa uscarea spumei cand expandarea s-a incheiat. La parchet nu poti controla apl;icarea spumei si ce faci cand spuma ajunge la nivelul parchetului - in rosturile dintre lamele? Cum o prelucrezi ? Cum finisezi rosturile? Eu zic ca te complici degeaba iar rezultatul va fi negativ.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • FATHER
                          Incepator
                          • 14.oct.2006
                          • 58

                          #57
                          Deci:
                          Intre parchetul laminat dublu-click si izolatorul de polistiren ( verde, 5mm, termic, antifonic) se mai pune folie ?

                          Podeaua este din beton. Planeitatea este satisfacatoare. Eventualele imperfectiuni pot fi preluate de izolatorul de polistiren. Nu e nevoie sa torn ºapa noua.

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #58
                            Parerea mea: nu este necesara folia expandata.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #59
                              Nu este nevoie si de folie PEE deoarece polistirenul extrudat ofera aceasi izolare fonica ca si folia.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • dantzq
                                Incepator
                                • 06.dec.2006
                                • 58

                                #60
                                Care-i modul corect de a monta dusumea de lemn masiv (de exemplu se gaseste la metro in pachete de 1.1 sau 2.2 mp). Are cam 2 cm grosime si-s drepte si foarte uniforme.

                                Se monteaza pe sipci sau lipit pe sapa sau pe OSB? Lipit sau batut in cuie?

                                Mai trebuie raschetat, daca aspectul dupa ce l-am pus este ok ? (scandurile sunt drepte si egale ca grosime, daca baza este dreapta si neteda..teoretic suprafata finala va fi si ea destul de ok).
                                Poate raschetarea ajuta la etapele urmatoare... de exemplu dupa lacuire sa fie mai putine rosturi ?

                                Comentariu

                                Procesare...