Coltare pentru faianta si imbinarea pe colt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sb
    Incepator
    • 08.iul.2006
    • 13

    Coltare pentru faianta si imbinarea pe colt

    necesare, utile sau doar decorative?
    as vrea sa aflu parerile dvs.

    multumesc,
    sorina
  • Bobby
    Incepator
    • 26.iun.2006
    • 45

    #2
    sunt pur decorative si te ajuta sa scoti coltul drept, defapt ascund micile imperfectiuni daca nu stii sa pui faianta cum trebuie... parerea mea personala e ca sunt mult prea grosolane (trebuiau sa fie ceva mai mici si mai fine) . Daca pui numai coltul pe exterior arata aiurea , iar daca le pui si pe cele pe interior arata prea incarcat, daca mai pui (cum am vazut la unii) si la margine la cada si la imbinarea cu gresia .... iese o mare porcarie. oricum pana la urma e chestie de gust ... unora le place
    NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 750

      #3
      Buna Sorina!
      Sunt
      NECESARE celui care executa placarea peretilor,pentru muchii si imbinari perfecte.
      UTILE celui care nu va mai avea grija sa nu sparga muchiile placilor de faianta,care astfel vor fi mai bine protejate.
      DECORATIVE pentru cei carora nu le place sa vada cantul placilor,care pentru culori mai pretentioase dau un contrast urat.
      Deci au si ele rolul lor!

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1108

        #4
        Ceea ce nu-mi place la aceste baghete este faptul ca ne sunt niciodata la aceeasi culoare cu faianta si se zgarie foarte usor. Daca se poate recomand imbinarea la unghi a faiantei (astfel nu se vede acel cant inestetic al faiantei), este mai greu de realizat (iti trebuie un meserias adevarat cu scule bune), dar rezultatul este excelent.

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 750

          #5
          Buna!
          E deja arta!Munca de chinez batran!Te rog mult nu da idei clientilor!

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1108

            #6
            Eu am vazut si arata super, super. Mi-a spus clientul ca a platit mult, dar merita pentru asa un rezultat. Scuze Danhome, nu am vrut sa-ti fac viata amara!

            Comentariu

            • inginer_aut
              Incepator
              • 17.iul.2006
              • 17

              #7
              Postat în original de Mina
              Eu am vazut si arata super, super. Mi-a spus clientul ca a platit mult, dar merita pentru asa un rezultat. Scuze Danhome, nu am vrut sa-ti fac viata amara!
              bagheta aceea de plastic este pt cei care nu stiu meserie...si o fura cu bagheta aia...
              daca esti meserias si pui o faiantza de calitate nu te incursi cu prostii dastea...tencuiesti baia ....si daca ai tencuit drept si plan...nu mai ai nevoie de nici o bagheta....sau de chinezi.....
              cea mai buna dem este baia lu' Viorel...sa vedetzi acolo zeci de metri de bagheta.....gusturile si indemanarea omului......

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13005

                #8
                Scurt si la obiect: o bagheta nu se poate aseza perfect pe un colt prost realizat.
                Asta pentru prietenul meu cel mai bun care zice ca stie meserie.

                Bagheta are o parte care intra sub faianta si alta care este aplicata peste faianta.

                Daca AntiViorel, reuseste sa aseze o bagheta, perfect, pe un colt neconform atunci eu plec de pe forum.

                P.S. Acea bagheta a fost montata doar din considerente estetice (asa imi place mie).

                In rest nu mai am comentarii.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • danhome_52
                  Membru Marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 750

                  #9
                  De ce vrei tu DGN sa fii iarasi mai catolic decat Papa?
                  Vrei sa spui ca tu refuzi sa montezi cu baghete?
                  Sau ca pot ascunde orice neregularitati?
                  Sau ca priceperea unui meserias se masoara in metri de bagheta?
                  Sunt accesorii disponibile si hotaraste fiecare daca le foloseste sau nu!

                  Comentariu

                  • ido0100
                    Incepator
                    • 15.apr.2006
                    • 94

                    #10
                    Dupa parerea mea, coltarii respectivi din plastic nu sunt adecvati oricarui tip de placaj ceramic. Ar arata cel putin bizar montati pe o faianta cu pretentii si cu un pret pe masura. Acelasi lucru il afirm legat si de accesoriile de baie din plastic: suporturi pt sapun, prosoape etc. De asemenea, afirm ca o faianta ieftina nu merita efortul de a imbina colturile exterioare la 45 gr. Cred ca, in final, este o chestiune de gust, educatie si putere financiara.

                    Comentariu

                    • popescu daniela
                      Incepator
                      • 21.sep.2006
                      • 11

                      #11
                      coltare pentru faianta

                      Cum sa aleg si cum se monteaza coltarele pentru faianta ?
                      noroc bun

                      Comentariu

                      • popescu daniela
                        Incepator
                        • 21.sep.2006
                        • 11

                        #12
                        Coltare pentru faianta

                        Cum se aleg si cum se monteaza coltarele pentru faianta ?
                        noroc bun

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6882

                          #13
                          Re: coltare pentru faianta

                          Postat în original de popescu daniela
                          Cum se aleg si cum se monteaza coltarele pentru faianta ?
                          Se aleg in functie de nuanta faiantei si de modelul de pe faianta.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13005

                            #14
                            Re: coltare pentru faianta

                            Postat în original de popescu daniela
                            Cum se aleg si cum se monteaza coltarele pentru faianta ?
                            Evident ca alegerea culorii se face dupa gustul dvs.

                            Montarea acestora se face in momentul placarii cu faianta, cu ajutorul aceluiasi adeziv.

                            Eu le consider utile si dau un efect deosebit. Partea neplacuta este ca nu se gasesc elementele de racordare in cazul imbinarilor (90° ; 45°).

                            Atasez o poza pentru a va face o idee.
                            Fișiere Atașate
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • popescu daniela
                              Incepator
                              • 21.sep.2006
                              • 11

                              #15
                              Va multumesc pentru raspunsuri .
                              noroc bun

                              Comentariu

                              Procesare...