Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    Si totusi, in lumea asta atat de diversificata, intotdeauna vor exista meseriasi si clienti, oameni care isi vor face singuri lucrarile (mai bine sau mai putin bine), parveniti, experti si asa mai departe.

    Dincolo de complexitatea unei lucrari, capabilitatea de executie a acestorar sau posibilitatea aprovizionarii cu diverse materiale trebuie sa existe ratiune si intelegere.

    Sa lasam omul nostru sa isi duca viata mai departe pentru ca ...

    La multi ani!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • sriw
      Membru Marcant
      • 05.dec.2007
      • 538

      nu-mi luati in seama interventia de mai devreme

      La Multi Ani si mult bine la toata lumea
      If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

      Comentariu

      • szasz andrei
        Incepator
        • 09.dec.2007
        • 30

        la noi in lupeni se practica tencuit 15ron perete 18 ron tavan glet 7 ron faianta 17ron parchet 18 ron

        Comentariu

        • onobeka
          Incepator
          • 29.aug.2007
          • 74

          Preturi actualizate 2008 pentru tencuieli, montare rigips, podit, termosistem avem?

          Mie mi-a cerut un constructor:
          -rigips tavan pe profile metalice -30 RON/mp, cu tot cu termoizolatie 2 straturi
          -tencuieli interioare 12 RON/mp,
          -tinci 4 RON/mp
          -tencuiala exterioara 16 RON/mp
          -podit 5RON/mp.

          Mi se par marisoare preturile, va rog daca aveti cunostinte sa ma sfatuiti, vineri ar putea sa inceapa la tavan.

          Comentariu

          • onobeka
            Incepator
            • 29.aug.2007
            • 74

            Chiar nimieni nu ma poate ajuta?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              Cu ce sa te ajutam? Nu putem avea nici o influenta asupra preturilor. Sicner, am vazut pe aici si preturi mai mari decat astea.

              Cauta alte oferte pe plan local daca pe acestea le consideri mari. Asa poti compara.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • onobeka
                Incepator
                • 29.aug.2007
                • 74

                Da, deja am facut. Am gasit oferte f diversificate. Media la rigips pt Brasov la gata, adica si gletuire si lavabil se siteaza in jurul valorii de 20RON/mp - sa vad insa daca si eu voi reusi sa fac la pretul acela, ca daca nu ma apuc singur

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  Si tu vrei sa lasi poporul fara servici?

                  Spor la lucru atunci!
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • onobeka
                    Incepator
                    • 29.aug.2007
                    • 74

                    Pai la preturile astea ma gandeam sa-mi schimb serviciul, ce atata scoala samd daca pun rigips si o fac cu maiestrie am sanse sa o duc bine - glumesc mai mult sau mai putin

                    Comentariu

                    • florinf
                      Incepator
                      • 07.iul.2007
                      • 2

                      salut

                      pentru o baie, de inlocuit wc, chiuveta, cada, plus schimbat tevi si montat masina de spalat e mult 1100 Ron?

                      Comentariu

                      • Moisa Constantin
                        Incepator
                        • 05.feb.2008
                        • 17

                        nu cred ca cine vrea calitate nu plateste , dar sa cauti si sa gasesti un meserias care se da rotund ca a lucrat afara ca la urma sa plingi cu vorbe

                        Comentariu

                        • Moisa Constantin
                          Incepator
                          • 05.feb.2008
                          • 17

                          gresie-faianta -20-25 lei mp;_amorsa+glet+plasa+amorsa+lavabil-20 lei mp_electrice-20 lei buc. aparat_polestiren+plasa+beton,6/10cm+sapa autonivelanta-35 lei mp_rigips montat pe profile+scafe+mobilier+arcade+glet+amorsa+lavabil-40-50lei mp

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13008

                            Am si eu o intrebare: ce rol are plasa aceea langa glet?
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Moisa Constantin
                              Incepator
                              • 05.feb.2008
                              • 17

                              Re: Strigator la cer!

                              eu platesc salahorul cu 3mese si70 lei zi-si meseriasul cu 3mese si150 lei zi sculele mele lucrarea mea transportul meu dar nu stau mult ,eu muncesc cot la cot cu ei de la ora 8 la 22 si cer ce cere clientul ;calitate -toti au fost si au lucrat afara dar si afara se cere tot calitate [quote="nicolae.stavre"]Cu respectul cuvenit expertilor in domeniu de pe acest site, preturile cerute de un zugrav, mi se par absurde (sa nu mai zic ca toti au lucrat in germania si italia.....de curiozitate, intrebati-va zugravul, ca poate este unul mai timid si nu incepe el singur sa povesteasca). De curand mi-am pus termopane si am chemat pe cineva sa-mi repare pe langa si sa-mi faca glafurile. Mi-a cerut 3 milioane de geam. Omul ala facea 3 geamuri intr-o zi si lua 9 milioane. Faceti altfel calculul....cat ia zugravul vostru intr-o luna. Nu stiu daca exista zugrav care sa ia mai putin de 50 de milioane pe luna. Mai mult decat salariul unui judecator.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6453

                                Postat în original de Moisa Constantin
                                eu platesc salahorul cu 3mese si70 lei zi-si meseriasul cu 3mese si150 lei zi sculele mele lucrarea mea transportul meu dar nu stau mult ,eu muncesc cot la cot cu ei de la ora 8 la 22 si cer ce cere clientul ;calitate -toti au fost si au lucrat afara dar si afara se cere tot calitate (quote="nicolae.stavre")Cu respectul cuvenit expertilor in domeniu de pe acest site, preturile cerute de un zugrav, mi se par absurde (sa nu mai zic ca toti au lucrat in germania si italia.....de curiozitate, intrebati-va zugravul, ca poate este unul mai timid si nu incepe el singur sa povesteasca). De curand mi-am pus termopane si am chemat pe cineva sa-mi repare pe langa si sa-mi faca glafurile. Mi-a cerut 3 milioane de geam. Omul ala facea 3 geamuri intr-o zi si lua 9 milioane. Faceti altfel calculul....cat ia zugravul vostru intr-o luna. Nu stiu daca exista zugrav care sa ia mai putin de 50 de milioane pe luna. Mai mult decat salariul unui judecator.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...