Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • expertparchet
    a răspuns
    Probl nu este de ce castiga un meserias zeci de milioane ,si un judecator sa zicem 50 mil? Sau domnule un mesrias nu are voie sa castige mai mult de xx milioane?Cred ca cel mai bine ar fi ca toti sa castigam din ce in ce mai mult........... Referitor la cat v-a cerut pt. spaleti si mie mi se pare mult ,din cate stiu pt. un geam suma este undeva sub 100 RON

    Lasă un comentariu:


  • nicolae.stavre
    a răspuns
    Strigator la cer!

    Cu respectul cuvenit expertilor in domeniu de pe acest site, preturile cerute de un zugrav, mi se par absurde (sa nu mai zic ca toti au lucrat in germania si italia.....de curiozitate, intrebati-va zugravul, ca poate este unul mai timid si nu incepe el singur sa povesteasca). De curand mi-am pus termopane si am chemat pe cineva sa-mi repare pe langa si sa-mi faca glafurile. Mi-a cerut 3 milioane de geam. Omul ala facea 3 geamuri intr-o zi si lua 9 milioane. Faceti altfel calculul....cat ia zugravul vostru intr-o luna. Nu stiu daca exista zugrav care sa ia mai putin de 50 de milioane pe luna. Mai mult decat salariul unui judecator. Fratilor, sau inversat rolurile? Pai atunci lasam naibii facultatea si ne apucam toti de zugravit. Si in ultimii doi - trei ani, preturile la zugravit au crescut groznic. Motivul zugravilor? Ca s-au scumpit apartamentele. La fel cum zicea un coleg de forum in prima pagina( ca ia cerut jumatate din pretul bateriei ca vezi doamne ca era de lux). Ca daca ne ducem la spalatorie cu un Bmw Seria 7 ne ia 15 ron. Iar daca ma duc cu Dacia??? Ce face, mi-o spala gratis? Sau ar trebui si aia sa ceara comision din valoare masinii....ca la casco. Parte urata este ca noi ii invatam asa. Noi le dam banii si noi acceptam chestia asta. Nu oare asta este motivul ptr care suntem toti aici? Ptr ca preferam sa le face cu mana noastra...ne costa si mai ieftin si pana la urma, iese si mai bine decat ar face cine stie ce trasnit de zugrav care toata viata lui numai prin germania si italia a lucrat....iar daca il intrebati de ce a revenit in tara......o sa se balbaie jumatate de ora.

    Deci, in concluzie.......acest topic este bine venit. Si am spus...cu scuzele de rigoare catre expertii de pe site (care mi-au dat si mie cateva sfaturi extraordinare.....dar cred ca si voi sunteti in mare parte de acord cu mine).

    Lasă un comentariu:


  • ra_ho_va
    a răspuns
    pret manopera

    cam cat ar fi pretul la tencuiala, vata minerala, folie, rigips, glet, vopsea, pe metru patrat?

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    Sa fie si sa lucre mai ieftin decat lucra si sa fie mai saraci decat sunt.......

    Lasă un comentariu:


  • gigibrici
    a răspuns
    Postat în original de expertparchet
    Ieftin ca braga..... Da de unde-s baietii aia?? Din vre-un satuc uitat unde se moare de foame.....
    Domnule expertparchet, eu cred ca nu e cazul sa fim rautaciosi! Mai exista si mesteri care lucreaza bine si nu-ti iau pielea de pe tine!

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    Traiasca Galatiul..... hip hip ura...

    Lasă un comentariu:


  • Liana_G
    a răspuns
    Mesterii sunt in Galati si eu zic ca a iesit bine baia.
    Manopera s-a impartit in doua: instalatorul a cerut 350 RON iar cei cu care au pus gresia si faianta (cca. 28 mp) au cerut 650 RON.

    Lasă un comentariu:


  • Liana_G
    a răspuns
    Mesterii sunt in Galati si eu zic ca a iesit bine baia.
    Manopera s-a impartit in doua: instalatorul a cerut 350 RON iar cei cu care au pus gresia si faianta (cca. 28 mp) au cerut 650 RON.

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    Ieftin ca braga..... Da de unde-s baietii aia?? Din vre-un satuc uitat unde se moare de foame.....

    Lasă un comentariu:


  • Liana_G
    a răspuns
    Pentru amenajat baia: indepartat gresie si faianta; darimat masca; scos cada de fonta; pus gresie si faianta; refacut masca; refacut instalatie; montat wc +chiveta si cada fonta am platit 1000 RON. Lucrarea s-a incheiat acum o saptamina. In plus echipa m-a ajutat si la carat gunoiul si carat toate materialele.

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de expertparchet
    MM nu au preturi si la masiv aceea firma?
    Nu.

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    MM nu au preturi si la masiv aceea firma?

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Preturi oferta de pe un site specializat.

    montaj parchet laminat = 8 lei/mp
    montaj parchet stratificat = 10 lei/mp
    montaj lambriuri laminate = 12 lei/mp
    turnare sapa autonivelanta = 5 lei/mp
    montaj parchet bambus = 15 lei/mp
    montaj parchet trepte = 15.0 lei/trapta
    montaj suport osb = 5.0 lei/ mp
    montaj parchet laminat 12 mm = 10 lei/mp

    (mentionez ca nu cunosc daca tariful include tva sau nu)

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de georgeb
    De curiozite, aveti idee de preturile de la echipa misiunea casa ? Si lucrarea apare in emisiune, ca in cazul asta din baia mea ies 3 emisiuni ?
    Vedeti aici :

    Lasă un comentariu:


  • georgeb
    a răspuns
    De curiozite, aveti idee de preturile de la echipa misiunea casa ? Si lucrarea apare in emisiune, ca in cazul asta din baia mea ies 3 emisiuni ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...