Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sriw
    a răspuns
    Caz concret,ieri am terminat o lucrare impreuna cu cineva.Am lucrat 14 zile,de la 9 dimineata la 7-8 seara.Nici eu,nici colegul nu fumam ,nu bem(conduc in fiecare zi),pauza una singura de masa la amiaza.Pretul lucrarii este de 3000 Ron in conditiile in care cele mai multe materiale necesare au fost aduse cu masina mea personala.Unele materiale au fost aduse de noi de la alte lucrari(autoforante,dibluri pentru bride,plasa crapaturi,TN-uri si altele).Lucrarea a inclus:zidarie cu BCA de 10,zidarie cu Nevada,tencuit,placat cu polistiren,hidroizolare si termoizolare pardoseala balcon,tavane din rigips,glet peste tot,zugravit lavabil,montat parchet laminat,montat usa,lacuit usa.Mp nu sunt relevanti avand in vedere ca noi ne-am inteles cu clientul la lucrare.

    Un calcul simplu arata ca am castigat cam 100 Ron pe zi fiecare.Eu consider ca 100 Ron pe zi e rezonabil pentru mine ca executant.

    Aviz domnului Moisa Constantin,eu nu cunosc zugrav sa castige 5000 Ron pe luna.Nici unul macar,zugrav,faiantar sau ce-o fi.

    Numa' bine

    Lasă un comentariu:


  • vigeak
    a răspuns
    Domnule Constantin, cu respect, sunt ceva exagerari acolo...
    3 mese, 70ron! nu mai zic de mester! pe zi!!! nu stiu pe nimeni care sa fi mers macar pe-aproape.

    Lasă un comentariu:


  • Moisa Constantin
    a răspuns
    armarea; -lacasele de cult la care am lucrat cereau tencueli,var stins de cel putin 6 luni ,nisip , si par de capra-ear fresca[gletul] var stins la groapa decel putin 6 luni,si cinepa tocata si rezista sute de ani
    Postat în original de VYS
    Am si eu o intrebare: ce rol are plasa aceea langa glet?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de Moisa Constantin
    eu platesc salahorul cu 3mese si70 lei zi-si meseriasul cu 3mese si150 lei zi sculele mele lucrarea mea transportul meu dar nu stau mult ,eu muncesc cot la cot cu ei de la ora 8 la 22 si cer ce cere clientul ;calitate -toti au fost si au lucrat afara dar si afara se cere tot calitate (quote="nicolae.stavre")Cu respectul cuvenit expertilor in domeniu de pe acest site, preturile cerute de un zugrav, mi se par absurde (sa nu mai zic ca toti au lucrat in germania si italia.....de curiozitate, intrebati-va zugravul, ca poate este unul mai timid si nu incepe el singur sa povesteasca). De curand mi-am pus termopane si am chemat pe cineva sa-mi repare pe langa si sa-mi faca glafurile. Mi-a cerut 3 milioane de geam. Omul ala facea 3 geamuri intr-o zi si lua 9 milioane. Faceti altfel calculul....cat ia zugravul vostru intr-o luna. Nu stiu daca exista zugrav care sa ia mai putin de 50 de milioane pe luna. Mai mult decat salariul unui judecator.

    Lasă un comentariu:


  • Moisa Constantin
    a răspuns
    Re: Strigator la cer!

    eu platesc salahorul cu 3mese si70 lei zi-si meseriasul cu 3mese si150 lei zi sculele mele lucrarea mea transportul meu dar nu stau mult ,eu muncesc cot la cot cu ei de la ora 8 la 22 si cer ce cere clientul ;calitate -toti au fost si au lucrat afara dar si afara se cere tot calitate [quote="nicolae.stavre"]Cu respectul cuvenit expertilor in domeniu de pe acest site, preturile cerute de un zugrav, mi se par absurde (sa nu mai zic ca toti au lucrat in germania si italia.....de curiozitate, intrebati-va zugravul, ca poate este unul mai timid si nu incepe el singur sa povesteasca). De curand mi-am pus termopane si am chemat pe cineva sa-mi repare pe langa si sa-mi faca glafurile. Mi-a cerut 3 milioane de geam. Omul ala facea 3 geamuri intr-o zi si lua 9 milioane. Faceti altfel calculul....cat ia zugravul vostru intr-o luna. Nu stiu daca exista zugrav care sa ia mai putin de 50 de milioane pe luna. Mai mult decat salariul unui judecator.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Am si eu o intrebare: ce rol are plasa aceea langa glet?

    Lasă un comentariu:


  • Moisa Constantin
    a răspuns
    gresie-faianta -20-25 lei mp;_amorsa+glet+plasa+amorsa+lavabil-20 lei mp_electrice-20 lei buc. aparat_polestiren+plasa+beton,6/10cm+sapa autonivelanta-35 lei mp_rigips montat pe profile+scafe+mobilier+arcade+glet+amorsa+lavabil-40-50lei mp

    Lasă un comentariu:


  • Moisa Constantin
    a răspuns
    nu cred ca cine vrea calitate nu plateste , dar sa cauti si sa gasesti un meserias care se da rotund ca a lucrat afara ca la urma sa plingi cu vorbe

    Lasă un comentariu:


  • florinf
    a răspuns
    salut

    pentru o baie, de inlocuit wc, chiuveta, cada, plus schimbat tevi si montat masina de spalat e mult 1100 Ron?

    Lasă un comentariu:


  • onobeka
    a răspuns
    Pai la preturile astea ma gandeam sa-mi schimb serviciul, ce atata scoala samd daca pun rigips si o fac cu maiestrie am sanse sa o duc bine - glumesc mai mult sau mai putin

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Si tu vrei sa lasi poporul fara servici?

    Spor la lucru atunci!

    Lasă un comentariu:


  • onobeka
    a răspuns
    Da, deja am facut. Am gasit oferte f diversificate. Media la rigips pt Brasov la gata, adica si gletuire si lavabil se siteaza in jurul valorii de 20RON/mp - sa vad insa daca si eu voi reusi sa fac la pretul acela, ca daca nu ma apuc singur

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Cu ce sa te ajutam? Nu putem avea nici o influenta asupra preturilor. Sicner, am vazut pe aici si preturi mai mari decat astea.

    Cauta alte oferte pe plan local daca pe acestea le consideri mari. Asa poti compara.

    Lasă un comentariu:


  • onobeka
    a răspuns
    Chiar nimieni nu ma poate ajuta?

    Lasă un comentariu:


  • onobeka
    a răspuns
    Preturi actualizate 2008 pentru tencuieli, montare rigips, podit, termosistem avem?

    Mie mi-a cerut un constructor:
    -rigips tavan pe profile metalice -30 RON/mp, cu tot cu termoizolatie 2 straturi
    -tencuieli interioare 12 RON/mp,
    -tinci 4 RON/mp
    -tencuiala exterioara 16 RON/mp
    -podit 5RON/mp.

    Mi se par marisoare preturile, va rog daca aveti cunostinte sa ma sfatuiti, vineri ar putea sa inceapa la tavan.

    Lasă un comentariu:

Procesare...