Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius_rg
    Incepator
    • 20.mar.2007
    • 28

    Azi am vb cu instalatorul si am renuntat la "ajutorul" din partea lui. Vreau sa caut alt mester.
    Ma puteti ajuta cu o recomandare sau....daca vreti sa ma ajutati??

    Comentariu

    • Moldovan Vasile Dan
      Membru Marcant
      • 15.nov.2006
      • 420

      ai grija la tevile din plastic care crapa usor si poti inunda vecinii
      inainte de a te apuca de treaba asigura-te ca poti opri complet alimentarea cu apa rece si calda chiar daca trebuie si la intreaga scara de bloc
      instalatorii sunt cei mai scumpi meseriasi din constructii

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        Re: pretiri sibiu

        Postat în original de jackpott
        rigips strucutura meatalica- perete 20 ron/m2
        - tavan 25 ron/m2 (includ si finisatul si lavabila)
        glet + lavabila 15 ron/m2
        tencuit 18 ron/m2
        lavabila 4 ron/m2
        parchet 7 ron/m2
        gresie, faianta 18 ron/m2
        Eu nu am putut sa aflu orasul unde sunt pretzurile astea!


        60 lei/mp la izolatia exterioara, inclusiv zugravitul.
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          Postat în original de marius_rg
          Azi am vb cu instalatorul si am renuntat la "ajutorul" din partea lui. Vreau sa caut alt mester.
          Ma puteti ajuta cu o recomandare sau....daca vreti sa ma ajutati??
          Cel mai ieftin e cind o faci singur!
          Dar ai dezavantajul ca daca nu iese, nu ai pe cine da vine!

          Sa'ltare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • jackpott
            Incepator
            • 21.mar.2007
            • 98

            Re: pretiri sibiu

            Postat în original de Baboo
            Postat în original de jackpott
            rigips strucutura meatalica- perete 20 ron/m2
            - tavan 25 ron/m2 (includ si finisatul si lavabila)
            glet + lavabila 15 ron/m2
            tencuit 18 ron/m2
            lavabila 4 ron/m2
            parchet 7 ron/m2
            gresie, faianta 18 ron/m2
            Eu nu am putut sa aflu orasul unde sunt pretzurile astea!


            60 lei/mp la izolatia exterioara, inclusiv zugravitul.
            preturile sunt in SIBIU

            Comentariu

            • marius_rg
              Incepator
              • 20.mar.2007
              • 28

              Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
              ai grija la tevile din plastic care crapa usor si poti inunda vecinii
              inainte de a te apuca de treaba asigura-te ca poti opri complet alimentarea cu apa rece si calda chiar daca trebuie si la intreaga scara de bloc
              instalatorii sunt cei mai scumpi meseriasi din constructii
              Am vb cu administratorul bocului si e OK sa opresc apa pe coloana.
              Problema mare e ca am nevoie de un instalator sa-mi modifice si mie pozitia apometrelor si sa mascheze mai bine tevile alea de alimentare.

              Chiar nu-mi recomanda nimeni un meserias?

              Comentariu

              • necsoi stelian
                Incepator
                • 11.iun.2007
                • 1

                Dragii mei, sunt din Pitesti si as fi interesat cat m-ar costa sa inchid un balcon de 4,20m/1.15. Jos trebuie zidit cu b.c.a., iar sus cu termopan pvc si geam low-e + gresie pe jos.
                Am primit o intreaga lista de materiale necesare care, sincer sa fiu , ma cam sperie.
                Ce m-ar interesa, ar fi pretul total (estimativ) al lucrarii.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  Chiar nu putem face o lista cat d ecat reala doar pe presupuneri insa banuiesc ca doar materialele (inclusiv tamplaria) vor fi la un minim de vreo 4000-5000lei.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • vezeanu
                    Incepator
                    • 31.aug.2006
                    • 11

                    Daca tot am avut rabdarea sa citesc atatea pagini imi permit sa fac un mic comentariu.
                    Cum vreau sa-mi amenajez apartamentul am facut un mic studiu de piata. Ce pot spune e ca preturile practicate in Bucuresti sunt exorbitante.
                    In cazul meu, am vorbit cu un meserias de bucuresti care mi-a "propus" 1500 RONI pe lavabil ( apartament cu 2 camere , pereti drepti , mici crapaturi pe la colturi ), 25 ron/m2 gresie . Tot respectul pt cei care muncesc , dar totusi trebuie sa ne cunoastem lungul nasului . Cum poate cineva sa-mi ceara pt 3-4 zile de munca 1500 ? Adica 375 /zi, in cel mai rau caz ,in momentul in care eu castig 150 /zi dupa 18 ani de scoala si terminarea celei mai prestigioase facultati tehnice din romania , dar unii sunt constienti de munca lor , si de locul in care se afla , pe cand altii inca mai cred ca se pot "imbogati" peste noapte . Eu as intra in pamant de rusine sa cer cuiva 15 mil pe 3 zile de dat cu bidineaua ... dar cred ca totul vine de la educatie .... plecati toti cu preturile voastre in italy ca poate or mai ramane si oameni onesti pe aici .


                    Pana una alta , am gasit niste mesteri din provincie constienti de valoare muncii lor :

                    zugravit 450 Roni
                    gresie 110 Roni /m2

                    Am vazut cateva lucrari facute de ei si nu sunt cu nimic mai prejos decat asa zisii meseriasi de bucuresti. Singurul inconvenient e ca trebuie
                    sa-i cazez la mine .


                    Sper ca nu am suparat pe nimeni ... dar sa incercam sa fim realisti !
                    Claudiu

                    Comentariu

                    • flo8200
                      Membru
                      • 01.nov.2005
                      • 253

                      110 RON/mp la gresie?
                      Cred ca ai vrut sa scrii 11 RON/mp.

                      Comentariu

                      • silviu_draghici
                        Membru
                        • 17.mai.2006
                        • 176

                        Postat în original de vezeanu
                        Daca tot am avut rabdarea sa citesc atatea pagini imi permit sa fac un mic comentariu.
                        Cum vreau sa-mi amenajez apartamentul am facut un mic studiu de piata. Ce pot spune e ca preturile practicate in Bucuresti sunt exorbitante.
                        In cazul meu, am vorbit cu un meserias de bucuresti care mi-a "propus" 1500 RONI pe lavabil ( apartament cu 2 camere , pereti drepti , mici crapaturi pe la colturi ), 25 ron/m2 gresie . Tot respectul pt cei care muncesc , dar totusi trebuie sa ne cunoastem lungul nasului . Cum poate cineva sa-mi ceara pt 3-4 zile de munca 1500 ? Adica 375 /zi, in cel mai rau caz ,in momentul in care eu castig 150 /zi dupa 18 ani de scoala si terminarea celei mai prestigioase facultati tehnice din romania , dar unii sunt constienti de munca lor , si de locul in care se afla , pe cand altii inca mai cred ca se pot "imbogati" peste noapte . Eu as intra in pamant de rusine sa cer cuiva 15 mil pe 3 zile de dat cu bidineaua ... dar cred ca totul vine de la educatie .... plecati toti cu preturile voastre in italy ca poate or mai ramane si oameni onesti pe aici .


                        Pana una alta , am gasit niste mesteri din provincie constienti de valoare muncii lor :

                        zugravit 450 Roni
                        gresie 110 Roni /m2

                        Am vazut cateva lucrari facute de ei si nu sunt cu nimic mai prejos decat asa zisii meseriasi de bucuresti. Singurul inconvenient e ca trebuie
                        sa-i cazez la mine .


                        Sper ca nu am suparat pe nimeni ... dar sa incercam sa fim realisti !
                        Nu inteleg de ce sunteti atat de suparat...

                        E adevarat ca preturile sunt mari... si e normal ca fieare sa ceara cat crede ca face munca lui. E vorpba pana la urma de prestari de servicii intr-o piata libera. Daca va revoltati dvs pe un forum nu cred ca o sa scadeti preturile... singura care poate face asta e concurenta... ce sa-i faci... asa funtioneaza economia.

                        Inca un aspect bun de luat in seama... va cred ca la suprafatza lucrarile arata la fel insa ce stiu meseriasii aia de la tzara despre noile materiale/noile tehnologii? Imi place sa cred ca unele firme de amenajari au oameni chiar bine pregatiti sau ca macar folosesc materiale de calitate. E adevarat ca sunt firme de amenajari "capusa" care se folosesc de preturile mari de pe piatza pentru a cere la fel de mult pentru niste lucrari de doi bani, dar de asta orice firma care se respecta are un portofoliu... si diferenta intre calitatea lucrarilor va face ca aceste firme "capusa" sa dispara... ca in orice domeniu de altfel.

                        Sunt de acord ca din pacate modul in care educatia si studiile sunt apreciate in Romania lasa de dorit. Insa daca "intelectualii" sunt platiti cum sunt platiti, nu inseamna ca si prestatorii de servicii (printre care va asigur ca se afla f multi intelectuali) sa faca bani mai putini si ca restul sa arunce cu noroi in ei pt ca se descurca. Asta e... poate se vor indrepta si la noi lucrurile odata si odata. Va asigur ca va inteleg perfect puctul de vedere ca si proaspat absolvent al celei mai prestigioase Universitati de Medicina si Farmacie din Romania.

                        Ca o alternativa... daca aveti timp, faceti ce am facut eu: documentati-va si faceti-va singur lucrarile care nu necesita o echipa autorizata. fveti fi surprins de ce puteti realiza chiar dvs.

                        Si ca un ultim aspect... va rog nu jigniti romanii plecati din tara in Italia sau oriunde altundeva sa faca un ban in mod onest. Aspectul asta ma atinge direct, asa ca daca nu aveti ceva frumos de zis, mai bine va abtineti.... nu stiti cine se va simti jignit de ceea ce citeste in posturile dvs.

                        O zi buna.

                        Comentariu

                        • Dumitru popa
                          Membru marcant
                          • 28.aug.2006
                          • 407

                          in toate cazurile este bine sa specificati daca se da o gustare, o cafea , apa minerala etc. Ca sa nu existe dubii.

                          Comentariu

                          • Ulysse
                            Incepator
                            • 30.aug.2006
                            • 16

                            Dar pentru sapa in Bucuresti - si normala, si autonivelanta - aveti idee cat este tariful? Multumesc mult.

                            Comentariu

                            • muale
                              Membru
                              • 06.ian.2006
                              • 156

                              buna ziua,as vrea un pret estimativ pt izolatie exterioara la o casa,polistiren si plasa de fibra de sticla. fara finisare cu lavabil sau alte nebunii. cam cat ar putea cere pe metru-patrat?

                              Comentariu

                              • expertparchet
                                Living Legend
                                • 16.iun.2006
                                • 1272

                                Din cate stiu eu vreo 20-25 ron m/p cu schela firmei respective!

                                Comentariu

                                Procesare...