Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Moisa Constantin
    Incepator
    • 05.feb.2008
    • 17

    armarea; -lacasele de cult la care am lucrat cereau tencueli,var stins de cel putin 6 luni ,nisip , si par de capra-ear fresca[gletul] var stins la groapa decel putin 6 luni,si cinepa tocata si rezista sute de ani
    Postat în original de VYS
    Am si eu o intrebare: ce rol are plasa aceea langa glet?

    Comentariu

    • vigeak
      Membru Marcant
      • 22.oct.2007
      • 408

      Domnule Constantin, cu respect, sunt ceva exagerari acolo...
      3 mese, 70ron! nu mai zic de mester! pe zi!!! nu stiu pe nimeni care sa fi mers macar pe-aproape.
      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

      Comentariu

      • sriw
        Membru Marcant
        • 05.dec.2007
        • 524

        Caz concret,ieri am terminat o lucrare impreuna cu cineva.Am lucrat 14 zile,de la 9 dimineata la 7-8 seara.Nici eu,nici colegul nu fumam ,nu bem(conduc in fiecare zi),pauza una singura de masa la amiaza.Pretul lucrarii este de 3000 Ron in conditiile in care cele mai multe materiale necesare au fost aduse cu masina mea personala.Unele materiale au fost aduse de noi de la alte lucrari(autoforante,dibluri pentru bride,plasa crapaturi,TN-uri si altele).Lucrarea a inclus:zidarie cu BCA de 10,zidarie cu Nevada,tencuit,placat cu polistiren,hidroizolare si termoizolare pardoseala balcon,tavane din rigips,glet peste tot,zugravit lavabil,montat parchet laminat,montat usa,lacuit usa.Mp nu sunt relevanti avand in vedere ca noi ne-am inteles cu clientul la lucrare.

        Un calcul simplu arata ca am castigat cam 100 Ron pe zi fiecare.Eu consider ca 100 Ron pe zi e rezonabil pentru mine ca executant.

        Aviz domnului Moisa Constantin,eu nu cunosc zugrav sa castige 5000 Ron pe luna.Nici unul macar,zugrav,faiantar sau ce-o fi.

        Numa' bine
        If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          Cred ca ar trebui sa ne defalci preturile practicate pe mp, pentru fiecare tip de lucrare.
          Asa cum percep eu mesajul tau, este o realitate normala, decenta si presupun ca fara acte. E bine si pentru tine si pentru beneficiar.

          Poate ne bucuram si de ceva poze!
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • sriw
            Membru Marcant
            • 05.dec.2007
            • 524

            Cu placere,numai ca doamna si-a aranjat mobila deja si nu se vede mare lucru.

            Ps. Sa nu va insele data de pe poza,colegu n-avea setata data la camera
            Fișiere Atașate
            If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

            Comentariu

            • sriw
              Membru Marcant
              • 05.dec.2007
              • 524

              Arata mai bine fara icoanele alea
              Fișiere Atașate
              If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

              Comentariu

              • sriw
                Membru Marcant
                • 05.dec.2007
                • 524

                ...
                Fișiere Atașate
                If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                Comentariu

                • sriw
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2007
                  • 524

                  ...
                  Fișiere Atașate
                  If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                  Comentariu

                  • sriw
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2007
                    • 524

                    ...
                    Fișiere Atașate
                    If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                    Comentariu

                    • sriw
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2007
                      • 524

                      ...
                      Fișiere Atașate
                      If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                      Comentariu

                      • sriw
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2007
                        • 524

                        ...
                        Fișiere Atașate
                        If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                        Comentariu

                        • sriw
                          Membru Marcant
                          • 05.dec.2007
                          • 524

                          Imi pare rau ca n-a facut niste poze camerei pe ansamblu
                          Fișiere Atașate
                          If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                          Comentariu

                          • sriw
                            Membru Marcant
                            • 05.dec.2007
                            • 524

                            O mica rectificare la primul mesajlasa pentru imbinari,nu crapaturi
                            If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                            Comentariu

                            • Noamy_
                              Incepator
                              • 28.dec.2007
                              • 11

                              Florinf

                              acum in ianuarie mi-a luat instalatorul pt o baie complet refacuta (toata instalatia schimbata PPR, montat apometre ascunse intr-o debara, cada+toate obiectele sanitare demontate/montate, 3 calorifere de montat pe cupru, montat apometre bucatarie+ chiuveta noua, fix 950 Ron.
                              Cred ca si-a mai "luat" cam 10-20 Ron in plus din niste materiale pt care i-am dat banii sa le cumpere singur (la ultimele nu mi-a adus chitanta). In respt a fost impecabil, e instalatorul blocului nostru si nu as fi facut cu altcineva chiar daca imi lua mai putin. Ofera garantie, imi lucreaza in casa de 7 ani si tutuor vecinilor, inclusiv instalatia comuna a blocului.

                              Comentariu

                              • Moisa Constantin
                                Incepator
                                • 05.feb.2008
                                • 17

                                Postat în original de sriw
                                Caz concret,ieri am terminat o lucrare impreuna cu cineva.Am lucrat 14 zile,de la 9 dimineata la 7-8 seara.Nici eu,nici colegul nu fumam ,nu bem(conduc in fiecare zi),pauza una singura de masa la amiaza.Pretul lucrarii este de 3000 Ron in conditiile in care cele mai multe materiale necesare au fost aduse cu masina mea personala.Unele materiale au fost aduse de noi de la alte lucrari(autoforante,dibluri pentru bride,plasa crapaturi,TN-uri si altele).Lucrarea a inclus:zidarie cu BCA de 10,zidarie cu Nevada,tencuit,placat cu polistiren,hidroizolare si termoizolare pardoseala balcon,tavane din rigips,glet peste tot,zugravit lavabil,montat parchet laminat,montat usa,lacuit usa.Mp nu sunt relevanti avand in vedere ca noi ne-am inteles cu clientul la lucrare.

                                Un calcul simplu arata ca am castigat cam 100 Ron pe zi fiecare.Eu consider ca 100 Ron pe zi e rezonabil pentru mine ca executant.

                                Aviz domnului Moisa Constantin,eu nu cunosc zugrav sa castige 5000 Ron pe luna.Nici unul macar,zugrav,faiantar sau ce-o fi.

                                Numa' bine

                                Comentariu

                                Procesare...