Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ra_ho_va
    Incepator
    • 21.mai.2006
    • 22

    #31
    pret manopera

    cam cat ar fi pretul la tencuiala, vata minerala, folie, rigips, glet, vopsea, pe metru patrat?

    Comentariu

    • nicolae.stavre
      Incepator
      • 23.nov.2006
      • 18

      #32
      Strigator la cer!

      Cu respectul cuvenit expertilor in domeniu de pe acest site, preturile cerute de un zugrav, mi se par absurde (sa nu mai zic ca toti au lucrat in germania si italia.....de curiozitate, intrebati-va zugravul, ca poate este unul mai timid si nu incepe el singur sa povesteasca). De curand mi-am pus termopane si am chemat pe cineva sa-mi repare pe langa si sa-mi faca glafurile. Mi-a cerut 3 milioane de geam. Omul ala facea 3 geamuri intr-o zi si lua 9 milioane. Faceti altfel calculul....cat ia zugravul vostru intr-o luna. Nu stiu daca exista zugrav care sa ia mai putin de 50 de milioane pe luna. Mai mult decat salariul unui judecator. Fratilor, sau inversat rolurile? Pai atunci lasam naibii facultatea si ne apucam toti de zugravit. Si in ultimii doi - trei ani, preturile la zugravit au crescut groznic. Motivul zugravilor? Ca s-au scumpit apartamentele. La fel cum zicea un coleg de forum in prima pagina( ca ia cerut jumatate din pretul bateriei ca vezi doamne ca era de lux). Ca daca ne ducem la spalatorie cu un Bmw Seria 7 ne ia 15 ron. Iar daca ma duc cu Dacia??? Ce face, mi-o spala gratis? Sau ar trebui si aia sa ceara comision din valoare masinii....ca la casco. Parte urata este ca noi ii invatam asa. Noi le dam banii si noi acceptam chestia asta. Nu oare asta este motivul ptr care suntem toti aici? Ptr ca preferam sa le face cu mana noastra...ne costa si mai ieftin si pana la urma, iese si mai bine decat ar face cine stie ce trasnit de zugrav care toata viata lui numai prin germania si italia a lucrat....iar daca il intrebati de ce a revenit in tara......o sa se balbaie jumatate de ora.

      Deci, in concluzie.......acest topic este bine venit. Si am spus...cu scuzele de rigoare catre expertii de pe site (care mi-au dat si mie cateva sfaturi extraordinare.....dar cred ca si voi sunteti in mare parte de acord cu mine).
      Daca nu pui suflet, degeaba te chinui sa faci ceva....este o pierdere de timp, bani si probabil nervii tai si ai celor din jur!

      Comentariu

      • expertparchet
        Living Legend
        • 16.iun.2006
        • 1272

        #33
        Probl nu este de ce castiga un meserias zeci de milioane ,si un judecator sa zicem 50 mil? Sau domnule un mesrias nu are voie sa castige mai mult de xx milioane?Cred ca cel mai bine ar fi ca toti sa castigam din ce in ce mai mult........... Referitor la cat v-a cerut pt. spaleti si mie mi se pare mult ,din cate stiu pt. un geam suma este undeva sub 100 RON

        Comentariu

        • nicolae.stavre
          Incepator
          • 23.nov.2006
          • 18

          #34
          Aveti dreptate....nu ce suma este important, asta asa e, dar eu am uitat sa mentionez....ca raportul castig / calitate........lasa de dorit de foarte multe ori.....eh.....dar sa fim fericiti si sanatosi!
          Daca nu pui suflet, degeaba te chinui sa faci ceva....este o pierdere de timp, bani si probabil nervii tai si ai celor din jur!

          Comentariu

          • marusachi
            Membru
            • 26.nov.2006
            • 150

            #35
            hm, nu vreau sa intru in polemica cu d'nul stavre dar vreau sa'l intreb daca stie cam cat praf inghite unu' care tre sa decapeze o camera inainte de glet. Va asigur ca n'ati vrea sa'si sufle nasu' pe piciorul dvs
            Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

            Comentariu

            • marusachi
              Membru
              • 26.nov.2006
              • 150

              #36
              hm, nu vreau sa intru in polemica cu d'nul stavre dar vreau sa'l intreb daca stie cam cat praf inghite unu' care tre sa decapeze o camera inainte de glet. Va asigur ca n'ati vrea sa'si sufle nasu' pe piciorul dvs
              Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #37
                In orice caz mai putin ca un MINER!

                Asta nu justifica unele anomalii - preturile cerute de respectivii.

                P.S. Chiar stu ce inseamna sa inhalezi praf si nu numai de la glet.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • expertparchet
                  Living Legend
                  • 16.iun.2006
                  • 1272

                  #38
                  Sa nu ne fie ciuda pe uni ca castigam mai multi decat alti sau invers. Cat castiga un meserias profesionist in europa pe ora (instalator,zugrav,zidar etc.) in tari ca :anglia,danemarca,suedia,norvegia care lucra cu forme legale si este un cetatean al tarii respective?!Astept pareri????

                  Comentariu

                  • marusachi
                    Membru
                    • 26.nov.2006
                    • 150

                    #39
                    is de acord cu tine viorel. dar ficare munca tre' platita shi fiecare om tre' respectat. nu e mult sa ceri 12ron la zugravit. eu trag de'mi sar capacele shi nu pot sa zic ca ma dau banii afara din casa. nu-l vad pe ala care face bani din munca cinstita la zugravit. eu zic ca munca mea face banii ce'i cer shi calitativ. declar shi sustin
                    Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #40
                      Nu este bine sa facem comparatia cu EU, USA sau CANADA. Ori facem comparatie la toate preturile ori nu mai facem deloc.

                      Nu are nimeni ceva impotriva celor care muncesc si castiga dar nici jumuleala nu merge. La general, vorbim pana la pensie - concretul ne omoara.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • paduret alecu
                        Incepator
                        • 16.iul.2006
                        • 13

                        #41
                        eu lucrez legal si nu pot cistiga 50.000.000 pe luna la amenajari interioare iar preturile nu cred ca sunt exagerate.odata pe an trebuie sa inlocuiesc toate uneltele iar astea costa din ce cistig 40% dau la stat
                        gersie+faianta 15 lei
                        glet+var 12 lei
                        scafe 15 lei

                        Comentariu

                        • expertparchet
                          Living Legend
                          • 16.iun.2006
                          • 1272

                          #42
                          Dar de ce sa nu ne comparam cu tarile cu adevarat dezvoltate ca la preturi la utilitati ,alimente,alcool i-am cam ajuns.De ce unul care este producator de xxxxxx si vinde poate avea profit sa zicem de 10000euro pe luna si eu ca mic meserias cu o mica firma in domeniul pardoselilor de lemn sa nu castig sa zicem 800-1000euro pe luna .Ce conteaza ca un medic sa zicem castiga mai putin este liber sa-si deschida si el mica lui afacere legala si sa castige cat poate de mult.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #43
                            Vezi tu Robiser, ne place sa comparam preturile la utilitati, cafea, bauturi si alte maruntisuri cu cele din alte parti dar neglijam un aspect mult mai important: acolo exista un sistem de ierarhizare al castigurilor bine pus la punct si ceea ce se intampla la noi, acolo nu prea intalnesti.

                            Mai este mult pana tunurile romanesti vor fi iesite din cotidian, probabil si ei au avut situatia asta cu multi ani in urma.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • expertparchet
                              Living Legend
                              • 16.iun.2006
                              • 1272

                              #44
                              Viorele eu de exemplu am pe cineva din familie casatorit in ITALIA de cativ ani buni care acum este cetatean italian,are mica lui firma unde el este patron si muncitor mai precis monteaza ceramica si face mici lucrari de zugravit si castiga undeva la 4000-5000 euro pe luna in mana.Un parchetar angajat nu unul care are firma lui in UK castiga 18 pounds pe ora....Si in occident un meserias care are mica lui firma castiga mult. Oriunde in tarile dezvoltate meseriasii de acest gen cu mica lor firma castiga bani frumosi. Da ce Viorele noi meseriasii ar trebui sa castigam 3000000 mil lei pe luna?? Sau cat avem voie sa castigam oameni buni noi astia care lucram si platim taxe la stat?? Sa stim si noi nu de alta dar sa nu cumva sa castigam mai mult decat este voie... Ce sa mai vb in occident cat te taxeaza un instalator de exemplu care vine sa-ti inlocuiasca un robinet si o face in 20-30 minute... are idee cineva cat taxeaza?? La noi manopera de calitate inca este prea slab platita zic eu

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #45
                                Robi fiecare meserias castiga cat il tin puterile. Nu exista limita in acest sens.
                                Problema este ca sunt meseriasi si Meseriasi, uni care sunt in tema cu toate noutatile si uni care lucreaza (inca) dupa ureche si se mai si pricep la toate.

                                Am un amic care castiga f. bine cu firma lui de constructii dar sa nu-ti povestesc ce viata are (de rob) 14 ore pe zi (in sezon) pe la lucrari.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...