Cat Cer Mesterii Pe Manopera, sa ne facem o idee despre pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • expertparchet
    a răspuns
    i96nds nu orice faianta merge usor jos de pe perete!!! Depinde cu ce a fost lipita?! eu am avut o faianta veche care si cu percutorul mi-a scos peri albi....

    Lasă un comentariu:


  • i96nds
    a răspuns
    Postat în original de Roxana_D
    Postat în original de bop_78
    A procedat cineva la indepartarea gresiei si a faiantei? Stiti cumva cam cat iau mesterii pentru o astfel de operatiune pe mp?
    Pretul este intre 50-70/mp(Craiova) si este o munca foarte dificila...
    Mi se pare un pret exagerat. Eu stiam ca decoperatul varului de pe pereti e pe la 2.5 lei noi / metru patrat iar la faianta e pe la 3.5 lei/mp. Cu ciocanul rotopercutor dai jos toata faianta dintr-o bucatarie in cateva ore. Deci chiar nu e asa de greu.. Daca mesterul e pampalau si pierde timpul aiurea, fiind ineficient, va cere un pret mare pe mp pentru ca nu stie sa munceasca cum trebuie.

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Postat în original de Roxana_D
    Pretul este intre 50-70/mp(Craiova) si este o munca foarte dificila...
    Nu in toate cazurile. La mine faianta s-a dat foarte usor jos. La gresie nu mi-a venit sa cred cat de dificil a fost. Dar presupun ca gradul de dificultate difera in functie de adezivul folosit si de suprafata suport.
    In concluzie eu zic ca merita efortul, un altul poate nu si-ar da interesul cu atat mai mult cu cat urmeaza sa fie acoperit din nou cu adeziv.

    Lasă un comentariu:


  • Dorio
    a răspuns
    Revin cu un update de pret pt Ploiesti, pana la urma am cazut de acord cu alti mesteri:

    Gresie/Faianta - 18Ron/mp
    Rigips+vata (la gata) - 15Ron/mp
    Zidarie BCA - 15Ron/mp
    Parchet laminat click - 10Ron/mp
    curatat peretii glet si zugraveala - 12Ron/mp
    piatra aplicata - 18Ron/mp
    sapa autonivelanta cu polistiren extrudat - 10Ron/mp
    sapa simpla autonivelanta - 8Ron/mp

    La un calcul preliminar pt bucatarie de 7mp sufragerie de 18mp si balcon de 11mp sunt 2400 Ron

    Lasă un comentariu:


  • Roxana_D
    a răspuns
    Postat în original de bop_78
    A procedat cineva la indepartarea gresiei si a faiantei? Stiti cumva cam cat iau mesterii pentru o astfel de operatiune pe mp?
    Pretul este intre 50-70/mp(Craiova) si este o munca foarte dificila...

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Ca sa il completez pe ilustrul coleg - Traian, ar fi mai util un rotopercutor - daca ai faianta pusa cu adaos mare de material in spatele placii treaba merge extrem de repede (cateva ore in functie de suprafata placat).


    P.S. Tot din propria experienta!

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Postat în original de bop_78
    A procedat cineva la indepartarea gresiei si a faiantei? Stiti cumva cam cat iau mesterii pentru o astfel de operatiune pe mp?
    Este o operatie pe care mai bine o faceti singur chiar daca dureaza de doua ori mai mult. Folosind un ciocan de 800gr. o dalta si ochelari de protectie veti reusi sa duceti lucrarea la bun sfarsit. Va spun din proprie experienta.
    Mult succes!

    Lasă un comentariu:


  • danez
    a răspuns
    Eu pot sa va spun cat ma costa acum, apartamentul de 4 camere, 100 mp, doua gr. sanitare, doua balcoane.
    3.300 euro.
    Vorbim de urmatoarele: scos gresie+ faianta veche din hol, bucatarie, bai
    scos perete despartitor rigips + 2 usi
    scos toate usile vechi
    scos linoleum
    adus peretii la beton
    gletuit in 3 straturi ( cu indreptat pereti si tavane incredibil de strambe )
    gresie, faianta bai
    scafa rigips la baia mare ( WC ingropat ) + scafa pentru conducte
    amenajat ambele balcoane: taiat fierul forjat, pus BCA, rigips, tencuieli, sapa egalizare, gresie, zugraveli...
    gresie pe hol si bucatarie ~ 33 mp
    turnat spa de egalizare si sapa autonivelanta ( aici au cam dat-o in bara, nu s-au priceput )
    zugravit apartamentul superlavabil
    montat scafe de rigips in tot apartamentul pentru a ascunde conductele de retur din apartament ( stau la ultimul nivel ).

    Cam atat, in mare.A fost mult de munca, dar in medie sunt multumit.Apartamentul arata foarte bine!

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    260 RON m/p parchet de stejar cu intransii nuc si materiale pret corect."Avioanele" costa .......

    Lasă un comentariu:


  • bop_78
    a răspuns
    A procedat cineva la indepartarea gresiei si a faiantei? Stiti cumva cam cat iau mesterii pentru o astfel de operatiune pe mp?

    Lasă un comentariu:


  • Manuela
    a răspuns
    Postat în original de expertparchet
    Doamna Manuela de curiozitate a fost firma care v-a montat si finisat parchetul masiv?Ce tip de parchet si cu ce lacuri a-ti finisat parchetul?Multumesc
    Parchetul este din stejar , montat in solzi de peste.Am apelat la o firma pentru montaj , dar m-au refuzat pe motiv ca suprafata era prea mica si nu ii intereseaza ( era vorba de un birou de 15 mp).Ulterior am fost contactata de un angajat al firmei respective care s-a oferit sa-mi faca lucrarea fara stirea patronului.Despre lacurile folosite , nu stiu sa va spun prea multe , doar ca erau produse italiene ( asa mi-a spus mesterul ).Marturisesc ca lucrarea arata bine deocamdata si are un an de la montaj.

    Apropos de parchet masiv , am primit o oferta de 260 RON/mp pentru parchet masiv din stejar cu intarsii de nuc +montaj si accesorii. Mi s-a parut enorm , dvs. ce credeti?

    Lasă un comentariu:


  • camellia
    a răspuns
    Sapa a fost turnata pe o suprafata de 13 mp.

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    Aici depinde si cati m/p aveti.Dac aveti pana in 20-25 m/p merge si 10 RON m/p daca aveti mai mult 8RON m/p

    Lasă un comentariu:


  • Dorio
    a răspuns
    Postat în original de expertparchet
    Daca este laminat ti-au cerut f mult daca este multistrat sau triplustrat pretul este ok.Sau poate au cerut asa mult pt. a aduce pe altcineva sa-l monteze iar ei sa-i ia partea de castig.Parerea mea cauta pt. parchet pe altcineva nu este neaparat sa-ti aduca ei pe cineva.
    Parchetul pe care vreau sa-l pun l-am vazut la Piritex si costa in jur de 33 RON/mp este din acela cu click.
    Sincer daca ma chinui putin i-l pun si eu
    Nu intentionez sa le dau mai mult de 8 RON/MP

    Lasă un comentariu:


  • expertparchet
    a răspuns
    Daca este laminat ti-au cerut f mult daca este multistrat sau triplustrat pretul este ok.Sau poate au cerut asa mult pt. a aduce pe altcineva sa-l monteze iar ei sa-i ia partea de castig.Parerea mea cauta pt. parchet pe altcineva nu este neaparat sa-ti aduca ei pe cineva.

    Lasă un comentariu:

Procesare...