Tavan fals din gipscarton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1196

    manopera amenajari interioare

    Tarifele sint si in functie de zona tarii.
    De obicei cer mult acei ce au lucrat in afara .
    20 lei metru patrat normal cai mult ,chiar e exagerat.

    Comentariu

    • horia16
      Expert pardoseli
      • 25.mai.2010
      • 89

      Postat în original de hot
      mama isi pune gresie in bucatarie,pretul practicat este de 15-18 lei metrul in functie de dificultate.Alti meseriasi intrebati au spus 20 lei dar majoritatea fac pretul in functie de pretul materialului pus in opera.
      eu zic sa iti pui cit mai multa eventual toata casa si pereti si tavanele la banii astia.
      asta daca lucreaza bine sau macar acceptabil pt ca am vazut baii unde eu as fi cerut la meserias sa imi plateasca deranjul pt ca i-am pus la dispozitie spatiul meu ca sa incerce sa invete ceva.
      mie mi se pare un pret mai mult decit convenabil in cazul in care tipul stie cu ce se mananca meseria.
      pardoseala da valoare casei dvs

      Comentariu

      • mutilaila
        Membru Marcant
        • 11.oct.2006
        • 903

        Re: manopera amenajari interioare

        Postat în original de nicu78
        Tarifele sint si in functie de zona tarii.
        De obicei cer mult acei ce au lucrat in afara .
        20 lei metru patrat normal cai mult ,chiar e exagerat.
        e putin avand in vedere pretentiosi care apar la urma
        ptr ca daca nu iese bine zici ca nu sunt buni meseriasi,dar daca iese excelent e prea scump,E suntem romani vesnic nemultumiti

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1196

          manopera amenajari interioare

          Pai tocmai aici e problema , daca sintem meseriasi , nu trebuie sa exageram in preturi , adica sa jumulim omul de bani ca cunoastem meserie .
          Hai sa fim mai rezonabili fata de cei care cistiga un ban prin sudoare , ca oricum cind incepe o lucrare meseriasul isi da seama imediat cu cine are de-a face .
          Sa-i jumuleasca pe cei cu bani multi ,ca atunci meseriasul vede dupa casa , dupa masina care o are ,..daca-i parlamentar,...
          Si o alta categorie de meseriasi sin acei care au fost ospatari sau macelari si sau apucat sa puie gresie ,...si au pretentii sa ceara ca adevaratiii meserisi.
          Cam astai problema .

          Comentariu

          • mutilaila
            Membru Marcant
            • 11.oct.2006
            • 903

            Re: manopera amenajari interioare

            Postat în original de nicu78
            Pai tocmai aici e problema , daca sintem meseriasi , nu trebuie sa exageram in preturi , adica sa jumulim omul de bani ca cunoastem meserie .
            Hai sa fim mai rezonabili fata de cei care cistiga un ban prin sudoare , ca oricum cind incepe o lucrare meseriasul isi da seama imediat cu cine are de-a face .
            Sa-i jumuleasca pe cei cu bani multi ,ca atunci meseriasul vede dupa casa , dupa masina care o are ,..daca-i parlamentar,...
            Si o alta categorie de meseriasi sin acei care au fost ospatari sau macelari si sau apucat sa puie gresie ,...si au pretentii sa ceara ca adevaratiii meserisi.
            Cam astai problema .
            exact daca suntem meseriasi sa lucram la preturi mic^^
            sa lasam pe alti sa faca bani fara efort:P
            ptr munca care se depune este un pret ok,iar despre asa zisi meseriasi,asta este alta problema

            Comentariu

            • CRISTI 1978
              Incepator
              • 27.ian.2011
              • 20

              Re: Manopera amenajari interioare - socant!!!!

              Postat în original de V_75g
              Vreau sa-mi renovez in intregime apartamentul de doua camere si, ca orice om intelept, nedorind sa apelez la "meseriasi", am cerut oferte unor firme specializate. Am fost socata sa constat, ca doar manopera pentru un apartament de 50 mp variaza intre 2500 si 3000 euro! E adevarat, vreau sa-l renovez total, de la decopertat pereti, regletuit, lavabila, gresie, fainta pana la insalatii sanitare si electrice etc, insa mi se pare enorm ca doar manopera sa ajunga la aceste sume. Cand mi-am facut socotelile si am adaugat materialele, gresie, faianta, usile de interior, usa de la intrare, mobila, electrocasicele si decoratiunile, am constatat ca minunatul meu apartament de 2 camere, va "inghiti" aproape 15.000 euro, din care doar manopera pentru lucrari poate ajunge la 3000 euro! Voi ce parere aveti de aceste preturi pe manopera, vi se par realiste? Astept parerile voastre.
              Stimate membru, in anul 2007, cand preturile erau foarte ridicate, am renovat in regie proprie apartamentul meu de 44 mp.
              Renovarea a constat in: regletuirea peretilor interiori, izolarea peretilor exteriori din casa (captusire cu vata minerala intre zid si pretele de rigips), scafe in joc de linii cu spoturi, gresie, faianta, instalatie sanitara de la a-z, instalatie electica de la a-z, raschetat parchet (lacuit+baituit), termopane +jaluzele exterioare, mobilier la comanda in toata casa, calorifere noi si, in final, electrocasnicele.

              Pretul final (manopera, materiale, termopane, mobila, electocasnice) in jur de 9200 euro

              REZULTATUL!!! AVETI TOT DREPTUL SA INTEBATI "CAT E HALATUL? CAT E HALATUL?"

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                manopera amenajari interioare

                Pai, parerea mea pretul e corect , imi aduc aminte ca pe vremea aceea termopanele erau foarte scumpe, apoi mobila si electrocasnicele si se duc mai bine de jumatate ....

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 889

                  Nu zic ca nu exista deloc si dintr-astia (adica mesteri buni la pret mic), dar eu nu prea cred in munca de calitate platita putin. Eu am vazut foarte putine exceptii de la regula "ieftin si prost". Ieftin chiar este sinonim cu prost. Problema se pune atunci cand pretul cerut este mare dar calitatea nu este pe masura. Si sunt multi excroci (adica tot mesteri) care inteleg mult prea bine subtilitatile mentale ale clientilor si-i jumulesc fara mila oferindu-le o manopera cel putin indoielnica.
                  Aici intervine (sau cel putin ar trebui) adevaratul arbitru... clientul. Un client needucat si fara pretentii este o victima sigura pentru mesterul de romanica, specie foarte abila si oricand gata sa se arunce in lupta cu argumentele sale imbatabile, de tipul... lucrarea asta este boboc, parfum, v-am facut-o ca pentru mine... etc. etc.
                  Revenind la sume concrete, 30-40 de lei/mp pentru montatul faiantei poate sa fie chiar un pret corect, totul depinzand de ceea ce considera clientul ca fiind "de calitate". Marea majoritate a lucrarilor pe care le-am vazut in romanica (la altii, slava domnului, nu la mine) sunt insa la un nivel de calitate pentru care eu personal i-as pune pe mesteri sa-mi plateasca pentru favoarea de a le permite sa-si bata joc de materialele mele.
                  Cat despre preturile facute in urma "scanarii" clientului... doar inca o dovada a medievalismului nostru balcanic.

                  Comentariu

                  • pool67
                    Incepator
                    • 25.ian.2010
                    • 1

                    Re: manopera amenajari interioare

                    ,,Hai sa fim mai rezonabili fata de cei care cistiga un ban prin sudoare , ca oricum cind incepe o lucrare meseriasul isi da seama imediat cu cine are de-a face .
                    Sa-i jumuleasca pe cei cu bani multi ,ca atunci meseriasul vede dupa casa , dupa masina care o are ,..daca-i parlamentar,... "
                    Nu vad logica in pretul manoperei, conteaza cum cistiga banul beneficiarul?
                    Munca e aceeasi, indiferent de posibilitatile financiare a beneficiarului.

                    Comentariu

                    • sriw
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2007
                      • 538

                      O pereche de ghete de piele ,de firma, costa cateva sute de lei,o pereche de imitatie cateva zeci de lei.Si una si alta fac exact acelasi lucru,dar cu toate astea cine are bani cumpara mai scump,cine nu mai ieftin.

                      Cazul meseriasilor credeti ca e diferit? De ce cei care intreaba de pret prima data sunt si cei care se plang de calitate? Aleg intotdeauna meseriasul cel mai ieftin, se mai si targuiesc cu el ca la piata si se mira de rezultatul lucrarii.

                      Pretul va fi intotdeauna dupa client si pretentiile sale,sunt oameni care cumpara materiale de calitate si scumpe,au pretentii de lucrari executate perfect si nu comenteaza la pret.Sunt clienti constienti de faptul ca nici un meserias nu se va imbogati de la el si banii platiti de el se vor intoarce intr-un fel sau altul inapoi,baza unei economii functionale.Si mai sunt cei care umbla numai dupa ieftinaturi,se bucura la fiecare leut targuit,daca iasa lucrarea prost se plang la toate neamurile peste sapte mari si tari,ca "romanii este smekeri si lucra rau si scump",iar daca iasa lucrarea bine se lauda cat de destepti au fost ei si ce ieftin si-au facut o asa lucrare frumoasa.
                      If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                      Comentariu

                      • horia16
                        Expert pardoseli
                        • 25.mai.2010
                        • 89

                        @sriw.
                        subscriu,ai perfecta dreptate,si sunt exemple si mai crincene.
                        nu aruncati cu pietre dar sunt cazuri in care pretul incide si in functie de statutul social al clientului,si nu este gresit atita timp cit reflecta calitatea.
                        sa nu imi spuna mie cineva ca cere pe mp de orice acelsi pret la o vila de 2mil€ in primaverii ca si la o garsoniera pe zetari.
                        eu de exemplu intilnesc clienti care vor o lucrare de calitate dar in limita unui pret pe care si-l permit si aici nu este nimic anormal,sau clienti care pretind de la bun inceput o calitate exceptionala si nu accepta nici cea mai mica abatere de la aceasta si atunci normal ca pretul manoperei se modifica,nu substantial pt ca nu m-am inbogatit nici cind am lucrat la sirbu dar e normal sa ai iau 10-20% in plus pt ca totul trebuia facut pe virful degetelor si cu o cura maniacala,ceea ce implica mai mult timp.
                        intalnesc frecvent cazuri de clienti care isi cumpara singuri materialele si aici iti cam vine sa iti pui mainile in cap,pt ca habar nu au si sunt pacaliti de catre comercianti si le vind materiale care au design la moda si efect vizibil de lux dar in schimb calitatea materialului lasa foarte mult de dorit,si pt ca el plateste un material foarte scump are pretentia ca rezultatul final sa fie unul de exceptie si atunci munca ta in unele cazuri se tripleaza deci fata de un alt client ai fac un pret net superior.
                        ex.am facut la cineva o baie unde a platit faianta 28€/placa iar unele aveau o decoratie pe ele si costau 80€/placa,au fost alese de ei dupa ultimele cataloage in tendenta in anglia,italia,franta.
                        doar ca la ei in romania a ajuns cea ce au refuzat aia,dar pretentia era maxima iar materialul nu era perfect cum ar fi trebuit,rezultatul a fost ca in loc sa termin aceea baie in 5 zile am terminat in 15 zile deci pretul a fost mult superior,iar lumea care este in necunostiinta de cauza zice ca am fost escrorc ca am luat de 4 ori pretul cit se ia in mod normal dar si munca a fost de 5x mai multa.
                        pardoseala da valoare casei dvs

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1196

                          Postat în original de sriw
                          O pereche de ghete de piele ,de firma, costa cateva sute de lei,o pereche de imitatie cateva zeci de lei.Si una si alta fac exact acelasi lucru,dar cu toate astea cine are bani cumpara mai scump,cine nu mai ieftin.

                          Cazul meseriasilor credeti ca e diferit? De ce cei care intreaba de pret prima data sunt si cei care se plang de calitate? Aleg intotdeauna meseriasul cel mai ieftin, se mai si targuiesc cu el ca la piata si se mira de rezultatul lucrarii.

                          Pretul va fi intotdeauna dupa client si pretentiile sale,sunt oameni care cumpara materiale de calitate si scumpe,au pretentii de lucrari executate perfect si nu comenteaza la pret.Sunt clienti constienti de faptul ca nici un meserias nu se va imbogati de la el si banii platiti de el se vor intoarce intr-un fel sau altul inapoi,baza unei economii functionale.Si mai sunt cei care umbla numai dupa ieftinaturi,se bucura la fiecare leut targuit,daca iasa lucrarea prost se plang la toate neamurile peste sapte mari si tari,ca "romanii este smekeri si lucra rau si scump",iar daca iasa lucrarea bine se lauda cat de destepti au fost ei si ce ieftin si-au facut o asa lucrare frumoasa.
                          .......

                          Eu as prefera ultimele rinduri : "iar daca iasa lucrarea bine se lauda cit de destepti au fost ei si ce ieftin si-au o asa lucrare frumoasa ".....
                          Pai nui asa , in felul asta mai spun si eu la altiii si uite asa isi fac clientela..

                          Comentariu

                          • sriw
                            Membru Marcant
                            • 05.dec.2007
                            • 538

                            Aia nu e clientela,mor de foame cu ei de gat .Acum serios,am facut lucrari frumoase si pe bani putini,clientii nu erau plini de bani si materialele cumparate nu erau chiar calitatea intai.Dar oamenii erau sinceri si nu i-am putut refuza.
                            If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                            Comentariu

                            • horia16
                              Expert pardoseli
                              • 25.mai.2010
                              • 89

                              poate multi vor ride,dar va spun sigur ca mai e si dupa sufletul omului.
                              au fost oameni de nota 10 care nu au avut posibilitatea sa procure toate materialelle dar cu acordul lor si bineinteles instiintati de mine in prealabil sa renuntat la anumite chestii si sa mers la risc,la fel nu au avut pretentii si spunea simplu"fa ceea ce poti,ca si cum ar fi parchetul tau si nu ai avea destui bani sa il faci cum trebuie" totul a mers ca uns,a iesit o lucrare perfecta si se bucura si in ziua de azi de ea.
                              un caz contrar anul trecut,un client cu o garsoniera in bucuresti,a bagat o groza de bani in manopera si materiale el fiind un tip foarte de cuvint dar exact cum se spune "al dreaqului",aflati ca la acea lucrare nu a mers nimic cum trebuia si tot ce faceai azi maine trebuia refacut,pur si simplu nu iesea nimic fara sa iti bati rau capul si sa refaci.
                              la o discutie asociatul meu ia spus in gluma sa aduca un exorcist sau sa ai zidim nevasta intr-un perete ca si noi ca manole ca faceam ziua se ducea pe pustiuri dimineata urmatoare si trebuia reluat totul.
                              pardoseala da valoare casei dvs

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1196

                                amenajari interioare

                                Postat în original de sriw
                                Aia nu e clientela,mor de foame cu ei de gat .Acum serios,am facut lucrari frumoase si pe bani putini,clientii nu erau plini de bani si materialele cumparate nu erau chiar calitatea intai.Dar oamenii erau sinceri si nu i-am putut refuza.
                                ..........

                                Foarte frumos din partea ta , te felicit si iti apreciez gestul care lai facut ,...dar vezi tu , oameni ca tine sint foarte putini in tara asta ,....

                                Comentariu

                                Procesare...