Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tavan fals din gipscarton

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Salut, vata minerala este caserata, nu am luat folie separata bariera de vapori. Profilele sunt puse la 40cm distanta centru, practic 34cm sunt intre profile iar sulul de vata de 120cm l-am taiat in 3 la 40 cm distanta. Vata minerala se sustine singura in profile si am verificat si se suprapune bine, adica fiecare fasie are contact cu cealalata deasupra profilelor, ce am facut in plus a fost sa lipesc cu banda de aluminiu toate fasiile de vata minerala de profile pentru a creea o suprafata continua a barierei de vapori, dar banda nu statea lipita de profil orice ii faceam. Folia de aluminiu nu are rupturi, iar unde am facut completari am lipit din nou cu banda de aluminiu. Pe viitor nu o sa mai cumpar vata minerala caserata, am facut la fel in toate cele 3 camerele, dar nu sunt convins 100% ca partea de aluminiu asigura etanseitatea, cred ca cel mai bine este cu bariera de vapori separata. Eu sper sa nu se faca condens prea mult deasupra avand un pod destul de ventilat, iar peste vata este folie anticondens si scandura, practic are posibilitatea sa respire si sa se uste
    Best to do it yourself...

Comentariu

• Postat în original de ionut.tepeneu Vezi post
      .... cred ca cel mai bine este cu bariera de vapori separata...
      Aveti dreptate. Daca nu ati montat placile de gipscarton atunci putei sa intindeti o folie de polietilena mai groasa, pentru sere, pe partea inferioara a profilelor astfel incat folie sa fie intre placile de gipscarton si profile. Fixarea foliei se poate face cu bucati de banda dublu adeziva.

Comentariu

Procesare...
      X