Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adezivi gresie si faianta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Adezivi gresie si faianta

Citind site-ul ceresit pentru documentare, am dat de informatii contradictorii:
    Pe de o parte,la sistemul de hidroizolatie, se spune (referitor la CL51 Express)

Hidroizolatia aplicata constituie dupa uscare un strat impermeabil, ceea ce inseamna ca pe acea suprafata trebuie aplicat numai un adeziv flexibil cum ar fi Ceresit CM16 sau Ceresit CM17.

Apoi, pe pagina produsului (CL51 Express) scrie:

Dupa aproximativ 4 h de la aplicarea celui de-al doilea strat, este posibila placarea cu gresie sau faianta utilizand adezivii Ceresit CM 11 PLUS, Ceresit CM 12, Ceresit CM 15 + Ceresit CC 83, Ceresit CM 16, Ceresit CM 17

Deoarece CM12 e mai ieftin decat CM17 (CM16 nu se gaseste nicaieri) mi-ar conveni mai mult sa il pot folosi.
    Un consultant de la Dedeman mi-a zis sa folosesc CM12.

Intrebarea e: se poate folosi CM12 sau nu ? Sau in ce conditii se poate folosi CM12?

Comentariu

Adezivul Ceresit CM12 este un adeziv flexibil, cu consistenta plastica fluida. In fisa tehnica se specifica' ca : "este potrivit pentru placari pe pardoseli incalzite si pe suprafete hidroizolate in prealabil cu hidroizolatii pe baza de ciment." Pentru produsul Ceresit CL51 fisa tehnica specifica ca este un produs pe baza de "dispersie de rasini sintetice" in schimb pentru produsul Ceresit CL50 fisa tehnica specifica ca produsul este o "combinatie de ciment cu substante minerale naturale si dispersie de rasini sintetice".

Din motive de siguranta fie montati placile ceramice cu un adeziv Ceresit CM16 fie inlocuiti hidroizolatia cu produsul Ceresit CL50.

Comentariu

multumesc pentru clarificari
        probabil voi folosi CM17 in zona hidroizolata, si CM12 in rest (peretii care nu ajung in contact cu apa

Comentariu

Postat în original de wizake Vezi post
          multumesc pentru clarificari
          probabil voi folosi CM17 in zona hidroizolata, si CM12 in rest (peretii care nu ajung in contact cu apa
          Poti folosi linistit si produsul CM12 peste CL51.
          VYS Blog - 100 % D I Y
          Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

Postat în original de VYS Vezi post
            Poti folosi linistit si produsul CM12 peste CL51.
            Eu nu as fi asa de sigur in afirmatie. Detineti date suplimentrare despre componenta produsului Ceresit CL51 ?

Comentariu

Conform experientei personale, am utilizat CM12 pe vremea cand era recomandat ca adeziv semiflexibil. Eu am placat gresie portelanata pe o suprafata din mozaic.
              Daca analizam fisele tehnice ale materialelor prezentatem gasim CM12 in toate fisele care au legatura cu discutia noastra, indiferent de natura lui CL50/CL51. Atentie, nu in prezentarea generala de pe siteul producatorulu unde sunt anumite paragrafe mai mult sau mai putin exacte.
              Chiar daca sunt diferite, sigur un mozaic este suficient de dificil din pdv. al aderentei, probabil similar cu hidroizolatia.
              VYS Blog - 100 % D I Y
              Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

Da asa este, gasim mentiuni despre produsul Ceresit CM12 in toate referirile facute la hidroizolatia executata sub o placare ceramica numai ca exista o referire in fisa tehnica care ne indeamna la a ne lua masuri de siguranta in alegerea stratului hidroizolant.

Comentariu

• placari ceramice ext

buna ma poate ajuta cineva si pe mine ? a-si dori sa stiu daca adezivul cm 11 plus de la ceresit se poate folosi pentru placarea peretilor in exterior cu gresie portelanata .

Comentariu

• Răspuns la: placari ceramice ext

pentru placari exterioare folositi CM 17 sau alt adeziv flexibil.

Comentariu

asta spune si producatorul in pagina de prezentare a cm11plus

•In cazul suprafetelor critice sau deformabile, pardoseli incalzite, placari anterioare, balcoane, terase sau la montarea de placi portelanate la exterior, se recomanda utilizarea adezivilor Ceresit CM 16, Ceresit CM 17, Ceresit CM 25 sau Ceresit CM 29 in functie de conditiile existente.

Comentariu

• Răspuns la: placari ceramice ext

Postat în original de euro Vezi post
                        buna ma poate ajuta cineva si pe mine ? a-si dori sa stiu daca adezivul cm 11 plus de la ceresit se poate folosi pentru placarea peretilor in exterior cu gresie portelanata .
                        Da, produsul se poate utiliza pentru placarea peretilor din exterior cu placi ceramice portelanate. Montati placile ceramice pe o termoizolatie ?

Comentariu

• Cc 83

Stie cineva o alternativa la CC 83? Am niste CM9 si vreau sa pun cu el gresie portelanata. CC 83 este prohibitiv si nu se gaseste. Am vazut ceva despre aracet - de "uns" pe gresie inainte de lipire - dar n-am prea inteles de ce nu este o varianta agreeata de multi.

merci pt raspuns

Comentariu

Inainte de montare placile de gresie nu se "ung" cu nici un produs in afara de adeziv. Gresia portelanata se poate monta cu CM9 daca adaugati aditiv CC83 ori achizitionati adeziv flexibil Ceresit CM16 (CM17).

Comentariu

Am si eu nevoie de niste pareri de la cunoscatori. Am achizitionat gresie de marimea 90 X 22,5 cm in vederea placarii unei sape incalzite. Insa gresia prezinta ceva probleme in sensul ca prezinta niste fisuri pe cant pe alocuri. Cat de sigura credeti ca este ? Ar putea crapa, sau propaga fisura in masa ei ? Ceva metode de rectificare sau inlaturare a portiunii cu fisura respectiva prin inlaturarea portiunii de dedesubt pe suprafata fisurata ? Cam jumatate din gresie prezinta probleme asemanatoare
                              Fișiere atașate

Comentariu

Parerea mea este sa returnati gresia achizitionata comerciantului deoarece este slaba calitativ. Placarea cu o asemenea gresie pe o instalatie de incalzire prin pardoseala nu o sa reziste in timp. Nu achizitionati pentru placare pe instalatie de incalzire prin pardoseala placi mari.

Comentariu

Procesare...
                                X