Adezivi gresie si faianta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Prick
    Incepator
    • 12.apr.2023
    • 12

    Va rog frumos o lămurire... Am luat primus macro pe care scrie că proporțiile sunt de 25 kg / 6-6.5 l de apa, dar nu se potrivește absolut deloc cantitatea de apă, se fac niste bulgărași și nu am de ales decât să mai adaug apa. Vouă vă iese bine cu cantitatea specificata pe ambalaj?

    Am pus la bucătărie niste placi de 30 cu 60 cm, cu adeziv atat pe perete, cu piaptăn de 8 mm, cât și pe spatele plăcii. Spre surprinderea mea a trebuit să refac lipeala la o placa după 24 ore, fiindcă nu s-a prins. Am amorsat înainte suportul (tencuiala pe baza de ipsos) cu grd05 de la primus. Problema nu ar fi fost că nu s-a prins de tencuiala, ci de placa, am dezlipit-o ca noua. Unde am greșit? Adezivul rămânea pe deget, a fost folosit fresh.

    As vrea sa pun și gresie cu același adeziv și amorsa (pe o sapa mai veche), însă trebuie sa elucidez unde am greșit, să nu mă trezesc că nu îmi prinde gresia.

    Mersi!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Adezivul nu se pune pur si simplu pe placa ci se intinde si se " freaca " pe placa ...
      Cantitea de apa este variabila dar tyrebuie bine mixat materialul .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        Apa nu are nicio vina. Cantitatea de apa mai mare face adezivul mai moale, apa mai putina il face mai tare. Daca este mai putin decat reteta nu se amesteca,, daca este exagerat de multa, adezivul nu trage si curge.
        Recomandat sa amesteci adezivul turnat in apa cu mixerul.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Agbl
          Incepator
          • 31.aug.2019
          • 10

          Recomandati-mi, va rog, o amorsa si un adeziv pt placi gresie 40x40 de interior. Pe jos am sapa CM68.

          ​​

          Comentariu

          • danielH
            Incepator
            • 21.oct.2015
            • 22

            Postat în original de Agbl
            Recomandati-mi, va rog, o amorsa si un adeziv pt placi gresie 40x40 de interior. Pe jos am sapa CM68.

            ​​
            Recomand AF-I, se lucreaza usor si are pret bun

            Comentariu

            Procesare...