Glafuri interior montare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alindata
    Incepator
    • 23.sep.2018
    • 49

    Glafuri interior montare

    Buna,in urma cu 2 luni am montat ferestre termopan.Dezastrul(datorat și stării proaste a zidăriei in zona menționata) in jurul ferestrei in urma montajului a fost destul de mare.Ulterior pervazul a fost reconstruit însă nu știu cum și cu ce...La ciocănit suna a gol ....asta e acum ..arata rezonabil și doresc sa montez eu glafurile interioare (ce au venit la pachet cu termopanele ).Insa ..nu știu nimic despre asta:
    -Am citit ca se fixează cu spuma poliuretanică , conteaza de care?(am una cu aplicare manuala pt umplut goluri)
    -Se pregătește suprafața in vreun fel?
    -Se mai pun și alte materiale (hidroizolatie etc)?
    Orice sfat e binevenit și va Multumesc .Am reușit sa fac multe doar cu sfaturi primite aici 👍😀
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Dupa cate se vede nu este spatiu pentru pervaze.Cine a retusat glaful de jos trebuia sa lase spati pentru spuma si montarea pervazului.Ca si sfaturi pentru montaj inainte de a pune spuma umeziti zona cu un pulverizator si asezati niste pene sub pervaz pentru a fi asezat in nivel apoi dati spuma si asezati pervazul dupa care puneti cateva greutati pe el.Acum daca glafurie dreapta si stanga au un unghi mai mare de 90 grade trebuie taiat pervazul cat de cat dupa laterale.Masurati spatiul de la interior apoi cu un unghi de 90 grade aplicat pe rama geamului la colt masurati distanta pana la coltarul glafului. notati ambele dimensiuni pe glaf apoi taiati in unghi. Tineti cont ca acele ornamenta capat au cativa milimetri.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15022

      #3
      Montati glafurile utilizand un adeziv de montaj (il gasiti la tub similar siliconului), de exemplu de la TYTAN.

      Comentariu

      • alindata
        Incepator
        • 23.sep.2018
        • 49

        #4
        Multumesc.O sa caut acel adeziv .

        Comentariu

        Procesare...