Faianta decor lucioasa data cu chit de rosturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MarcuMarin
    Incepator
    • 11.oct.2014
    • 29

    Faianta decor lucioasa data cu chit de rosturi

    Salut,

    Imi renovez baia si am folosit ca element de decor o faianta lucioasa cu niste randuri care stralucesc sau mai bine zis straluceau la lumina. Am dat vreo 76 de lei pe o bucata din asta de decor ca dimensiune 25 pe 75. Am pus vreo 15 bucati. Modelul faiantei este "dec stone flowers multicolour" din Dedeman, numai au pe stoc.

    Am pus poze cum arata de departe fix din baie si ceva de genul de aproape de pe net. Poza din baie este inainte de a le da complet cu chit de rosturi.

    Problema este ca doreii mei au dat cu chit de rosturi si peste stratul lucios, care avea ceva insertii gen sticla care straluceau la o lumina puternica (nu se vede cum stralucesc in poze asa bine insa se vad straturile respective). Acum dupa ce au dat cu chitul de rosturi (ca la carte pe tot ce inseamna faianta ) straturile alea numai stralucesc asa bine, pe alocuri deloc, par matuite.

    Le mai pot salva ? Exista vreo solutie magica care sa le curete fara sa afecteze in vreun fel faianta ? As incerca cumva cu apa, sau abur de apa insa chitul de rosturi e rezistent la apa.

    Aveti ceva idei cum as putea sa remediez situatia ? Doreii inca imi lucreaza... va dati seama ca mi s-a urcat tensiunea insa nu ajuta cu nimic, imi inchipui ca trebuie sa fi tare prost ca sa faci asa ceva.... insa nu pot sta toata ziua dupa fundul lor...

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	images.jpg 
Afișări:	239 
Mărime:	5,1 KB 
ID:	678301 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20200227_121048.jpg 
Afișări:	219 
Mărime:	192,1 KB 
ID:	678302
    Ultima editare de MarcuMarin; 08.mar.2020, 02:56.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Chitul de rosturi se curata la cateva minute de la aplicare. Vor ramane urme dpa curatare pe toata faianta si acestea se curata cu o carpa umeda ulterior, nu mai tarziu, dupa ce trage bine chitul de rosturi. Dupa cateva ore ar trebui sa se curete corect suprafata, cu apa dar nu din abundenta, cu carpa umeda, cu un burete etc. Ce a raman pe faianta sunt este un strat de praf nuanta chitului, dar nu este rezistent ci se poate curat ausor. Spor la curatare si fara substante chimice ce ot ecolora chitul de rosturi.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • MarcuMarin
      Incepator
      • 11.oct.2014
      • 29

      #3
      Mersi pentru raspuns ! Chitul a fost aplicat vineri dupa masa, iar eu mi-am dat seama sambata seara de problema. Nu stiu daca au curatat chitul de rosturi dupa aplicare ca nu am fost de fata. Sambata seara am dat cu degetul pe faianta in vreo 3 locuri si de fiecare daca am tras cate un strat gros de "praf" pe deget, deci presupun ca nu au curatat deloc, o sa vb cu ei luni dimineata.

      Ar merge curatat si dupa vreo 2 zile de la aplicare ? O sa incerc azi ceva eu cu apa.

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2237

        #4
        Da, curatati in mod repetat cu o carpa umeda. Probabil au sters prima mana si ulterior este treaba dvs..
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Solutie acida pt curatat ciment . Cititi bine si lucrati cu precautie .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...