Instalare cadita dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Grigore D.
    Incepator
    • 29.iul.2020
    • 1

    Instalare cadita dus

    Inlocuiesc cada veche de fonta cu o cadita de dus caci se apropie varsta la care nu mai pot sa ma catar peste marginea cazii.
    Noua cadita, din compozit are circa 3 cm grosime, 150 cm lungime si 80 cm latime ca sa ocupe locul vechii cazi.
    Pentru instalarea ei sunt nevoit sa ridic nivelul pardoselii cu circa 10 cm pentru a fi deasupra tevilor de la instalatia de incalzire , tevi care treceau pe sub vechea cada.
    Trebuia sa am oricum minim 5 cm spatiu pentru sifon.
    Va rog sa im scrieti ce solutie recomandati.
    Eu ma gandesc la variantele :
    1. strat de nisip 5 cm (folie, sapa de egalizare)
    2. polistiren extrudat 5 cm, sapa de egalizare
    3. 20-30 caramizi plasate pe cant, fixate cu adeziv pentru gresie peste care fixez cadita cu alt strat de adeziv .

    Va multumesc in avans pentru orice sugestie utila.
    Grigore D.
  • Alex 2020
    Incepator
    • 11.aug.2020
    • 1

    #2
    Din cele 3 variante as alege clar var. nr 3.
    Nu sunt necesare caramizi , am gasit la hornbach bca Ytong de 7.5 cm peste care am aplicat o mana de cm 9.
    Sa ai grija sa lasi cat mai putine spatii sub cadita fara sustinere , deoarece aceste cadite de compozit , mai ales daca au multa piatra in compozitie sunt destul de casante.
    Eu pentru mine am ales si montat un model din compozit plastic si sunt foarte multumit . Cadita de dus este foarte mare , are 170x70 deoarece am inlocuit cada cu ea .

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2494

      #3
      Daca nu ati cumparat cadita, cautati o varianta ''autoportanta'' care are 14 cm inaltime.
      Cadita de 3 cm grosime este in varianta ''de zidit''.

      Daca ati cumpart-o, mergeti pe varianta 3, dar aveti grija sa intariti/consolidati si mijlocul caditei (cu un cadru sau bucati de BCA/caramida)

      Comentariu

      Procesare...