Idee instalatie electria

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BMC
    Incepator
    • 04.sep.2020
    • 2

    Idee instalatie electria

    Salutare! Sunt proaspatul proprietar al unui apartament cu 3 camere In zona berceni din 1965. Trebuie sa schimb instalatia electrica si trebuiesc facut trasee noi. Optiunea ar fi pe sub parchet. Ma gandeam. Sa scot parchetu din lemn masiv, dar nu sunt sigur daca sub parchet este direct placa sau am sapa. Eu am scos cateva placi si nu pot sa mi dau seama daca e sapa sau nu. Ideea e ca suna gol daca bat in podea, am batut cu dalta si ciocanu si am facut o gaura mica (nici nu am insistat) cert este ca mi se pare dura (posibil ca asa sa se fi facut atunci).
    Aveti vreo idee despre acest subiect in special daca exista sapa sau este direct placa? N as vrea sa sparg placa...

    Multumesc mult!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Este posibil sa fie montata pe o pardoseala oarba, gen placa lemn. Placa nu ai cum sa o spargi nici daca vrei. Desfa o lamela de a parchet si fa o poza dupa ce cureti, eventual incearca sa dai o gaura sa vezi ce span iese, praf de ciment, rumegus, etc...?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • BMC
      Incepator
      • 04.sep.2020
      • 2

      #3
      Am scos usile si sub a ramas o gaura. Vine parchetu dupa o bucata cam de 2 3 4 cm de beton si dupa este o bucata de lemn pe care states tocul usii. Posibil sa fie sapa aia pana la lemnul pe care statea tocul usii

      Comentariu

      Procesare...