Scoaterea parchetului pus cu smoala si slefuirea betonului

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • MihaiBratulescu
    Incepator
    • 21.sep.2020
    • 2

    Scoaterea parchetului pus cu smoala si slefuirea betonului

    Buna seara,

    Tocmai mi-am luat apartament si am o dilema: am un parchet vechi pus cu smoala si ma intreb daca se poate scoate si turna sapa autonivelanta peste betonul existent?

    Din ce am vorbit/auzit smoala aia se infiltreaza in beton si ar fi cam greu de scos, nu stiu daca se poate slefui pana ajung la beton pur.
    Pe de alta parte nu-mi surade ideea sa pun laminatul peste pentru ca daca misca parchetul de sub imi strica podelele noi!

    Ce as prefera eu este sa nivelez totul foarte bine si sa pun laminat care stiu ca sta drept.
    Deci intrebarea este daca sa scot parchetul si sa slefuiesc betonul?

    Multumesc
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 22.mar.2024, 13:43.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    Totul depinde de nivelul existent, ce straturi scoti si cat trebuie sa completezi. De cele mai multe ori este aproape imposibil sa elimini bitumul. Sunt variante de acoeprire, poti integra un strat de polistiren, turna o sapa de egaziare, OSB sau alte variante. Cheia este planeitatea suportului si spatiul disponibil, cat de groase sa fie straturile ce vor compune noua pardoseala. Va fi putin deranj si decizia o poti lua dupa ce decopertezi tot si masori.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #2
      Totul depinde de nivelul existent, ce straturi scoti si cat trebuie sa completezi. De cele mai multe ori este aproape imposibil sa elimini bitumul. Sunt variante de acoeprire, poti integra un strat de polistiren, turna o sapa de egaziare, OSB sau alte variante. Cheia este planeitatea suportului si spatiul disponibil, cat de groase sa fie straturile ce vor compune noua pardoseala. Va fi putin deranj si decizia o poti lua dupa ce decopertezi tot si masori.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...