Placare balustrada din gips-carton cu lemn

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tmircea
    Incepator
    • 27.feb.2010
    • 8

    Placare balustrada din gips-carton cu lemn

    Buna ziua,

    Imi puteti da idei cu ce sa plachez o balustrada din gips-carton cu ceva in genul pozei atasate?
    Eventual si niste link-uri de unde pot achizitiona lemnul, mi-ar fi de mare ajutor.
    Deocamdata am gasit la hornbach : https://www.hornbach.ro/shop/Placa-l...73/produs.html , dar as vrea ca marignile sa fie rotunjite.

    Multumesc!
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 18.mar.2024, 13:29.
    Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Asa ceva nu se placheaza cu scindura ci cu un material mai gros , se face din dulap .
    Mai mult , suprafata inferioara nu este ok sa fie dreapta ci profilata , sa imbrace " umarul " zidului .
    Eu faceam asa ceva din dulap rotunjit pe cant , adaugam un profil pe dedesubt , slefuit si finisat .
    Nevoie de schema ?

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #2
      Asa ceva nu se placheaza cu scindura ci cu un material mai gros , se face din dulap .
      Mai mult , suprafata inferioara nu este ok sa fie dreapta ci profilata , sa imbrace " umarul " zidului .
      Eu faceam asa ceva din dulap rotunjit pe cant , adaugam un profil pe dedesubt , slefuit si finisat .
      Nevoie de schema ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • tmircea
        Incepator
        • 27.feb.2010
        • 8

        #3
        Postat în original de Mircea G
        Asa ceva nu se placheaza cu scindura ci cu un material mai gros , se face din dulap .
        Mai mult , suprafata inferioara nu este ok sa fie dreapta ci profilata , sa imbrace " umarul " zidului .
        Eu faceam asa ceva din dulap rotunjit pe cant , adaugam un profil pe dedesubt , slefuit si finisat .
        Nevoie de schema ?
        Daca este la indemana mi-ar fi utila schema.
        Multumesc

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #4
          ceva de genul asta :
          Un dulap profilat deasupra si jos lateral se prind doua baghete ( nu conteaza forma , ci sa acopere imbinarea zidului )

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20210305_160801.jpg 
Afișări:	331 
Mărime:	98,8 KB 
ID:	683510 ​​​​​​
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #5
            Exista si panouri de 27mm daca iti folosesc insa esenta moale nu te ajuta la o scara pentru ca se poate deteriora usor. Ar trebui un fag sau un stejar, sunt si astfel de panouri daca nu ai acces la alte materiale. Cele dous sipci profilate din schita lui Mircea se pot lipi, slefui si chitui pentru a fi un tot unitar. La final 2 maini de grund si 2-3 de lac.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #6
              Pt mana curenta nu e nevoie de esenta tare domnu VYS, ce spui dumneata e folosit la treptele scarii pe care se calca cu picioru...
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #7
                Postat în original de coby
                Pt mana curenta nu e nevoie de esenta tare domnu VYS, ce spui dumneata e folosit la treptele scarii pe care se calca cu picioru...
                Domnu' Coby,

                Fiecare alege ce doreste, Esenta moale se poate deteriora foarte usor, asta era ideea, nu am exclus nicio varianta, doar am dus discutia mai departe.
                Esenta tare nu se foloseste doar la scari, ci in multe alte aplicatii in domeniul rezidential. Fagul este o optiune medie, mult mai buna decat rasinoasele.

                PS. Daca ai o pasiune sa te ratoiesti la mine, poti spune direct (eventual in privat). Altfel, nu este nevoie sa imi raspunzi mie ci utilizatorului care a ridicat o problema. Merci pentru intelegere.
                Ultima editare de VYS; 06.mar.2021, 13:51.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #8
                  Sunt de acord ca are mai multe utilitati aplicabile in domeniul rezidentia. Insa ca mana curenta , bradul isi face datoria cu brio , doar de la sprijin cu mana/palma nu se deterioreaza asa cum sugerati
                  P.S. Nu am nimic cu dvs , daca nu suportati parerea altora , problema e la dvs .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #9
                    Prietene, nu este problema mea daca te deranjeaza faptul ca am o alta opinie decat alte persoane. Orice critica este constructiva, altfel devenim totalitari.
                    Progresul si solutiile se obtin dupa multe discutii si analize, chiar si acasa. "a suporta" ..ciudat cuvant...nu ma caracterizeaza.
                    Daca te limitezi la brad sau rasinoase, este alegerea fiecaruia. Eu iti spun doar ca este cea mai ieftina si slaba solutie, gasesti inclusiv in magazinele de bricolaj toate cele 3 variante, la dispozitia fiecaruia.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #10
                      Nu m-am limitat doar la sugestia oferita ci am spus ca rezista ca mana curenta , foarte bine , in timp si o esenta moale cum este bradul - testat de mine personal de 15 ani nu s-a dus nici macar lacul desi a fost folosita intens . In aceste conditii nu vad motivul sa cheltuie triplu pt un moft inutil . As intelege daca banii ar pica din cer dar nu cred ca este cazul .
                      Nu cred ca am gresit cu ceva oferindu-i aceasta alternativa la afirmatiile dvs .
                      Daca am deranjat , o sa incerc sa nu se mai repete .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      Procesare...