Renovare apartament 3 camere de la zero

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ecko72t
    Membru
    • 02.aug.2008
    • 198

    Renovare apartament 3 camere de la zero

    Buna ziua,

    Cum in trecut am cerut sfaturi pentru renovari aici, am decis sa revin cu aceleasi ganduri si totodata sa fie un mic jurnal de renovare apartament.
    Am cumparat un apartament cu 3 camere in Bucuresti, fara nicio imbunatatire.
    Pentru inceput am facut comanda pentru geamuri (Bluevuoution 92, 4 Seasons4 - Fl4 - Lowe4 - argon (52mm), feronerie Roto Nx. (revin cu poze dupa montaj).
    Doresc sa incep prin a renova una din bai, bucatarie, hol, si 1-2 dormitoare, restul din mers.
    In mare parte voi face eu, unde nu am posibilitate, voi apela la persoane competente.
    Am atasat si releveul apartamentului, este unul clasic, bloc din elemente structurale prefabricate din beron armat, an 1988, et 3/8 (nereabilitat momentan).
    Peste pardoseala este montat linoleum peste tot, putina gresie si faianta veche in bai, peretii vopsiti cu lavabila.
    Termoficarea este de la radet, calorifere din fonta in camere (doresc sa le reconditionez).
    In camere parchet laminat, in bucatarie si hol acelasi tip de gresie, in bai gresie si faianta.
    Balconul in prefer deschis pentru inceput.
    Revin cu poze cu starea initiala.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image_2021-04-29_192928.png 
Afișări:	313 
Mărime:	48,3 KB 
ID:	684087

    Intrebari:
    1. In baie sunt 2 tevi, tur-retur, nu imi plac estetic, vreau sa le mut in debara, urmand ca din ele sa plec cu tur si retur pentru calorifer in baie. (este usor realizabil? Voi apela la un sudor pentru aceasta operatiune). Sugestii?
    2. Usile vreau sa le schimb cu usi din stejar masiv din magazinele gen Leroy M., Bricod. Pareri pro/contra?
    3. Peretii fiiid prebafricati, nu par a avea tencuiala, ci putin glet si se simt/vad denivelari. Pentru o lucrare mai rapida m-am gandit la placi de gips carton aplicate cu adeziv Rifix (suplimentar am mai pus 4-5 dibluri/placa). Facand asta, pot adauga conductor electric de tip CYY-F pentru prize/intrerupatoare suplimentare mai usor. Pareri pro/contra?

    Ultima editare de ecko72t; 03.mai.2021, 19:00.
    Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Salut,
    Pozele ar fi de mare ajutor in a intelege situatia, le asteptam.

    1. Depinde ce inseamna mutare, cum va arata traseul dupa operatiune. La ce etaj esti? Daca vrei sa racordezi calorifer de baie, incearca sa montezi o piesa "T" de unde sa legi noul calorifer din baie, racorduri pe cupru.
    2. Le-am vazut dar nu stiu cum se comporta in timp. Exista riscul sa scartaie in timp, depinde cat de bine sunt imbinate.
    3. Se poate placa cu gipscarton fara probleme, lipirea cu ipsos adeziv nu necesita dibluri suplimentare. Evident ca nu te opreste nimeni sa le utilizezi, trebuie sa fie suficient de lungi si montate exact pe zona unde este adezivul aplicat pe placa.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ecko72t
      Membru
      • 02.aug.2008
      • 198

      #3
      Am urcat pozele, apareau intoarse, am vrut sa editez si s-a dus editarea catre moderator.
      Urc din nou pozele.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210422_153355.jpg  Afișări:	230  Mărime:	133,7 KB  ID:	684104 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210422_153418.jpg  Afișări:	220  Mărime:	220,4 KB  ID:	684105 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210422_153358.jpg  Afișări:	220  Mărime:	123,4 KB  ID:	684106 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	20210422_153428.jpg  Afișări:	211  Mărime:	258,1 KB  ID:	684107
      Observ ca tot intoarse le afiseaza....
      Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Tevile tale au un cot jos, intra in baie si apoi se reintorc in camara?
        In acest caz mutarea lor in camara este o solutie mai buna pentru ca elimina coturile, racordezi caloriferul prin strapungere perete in zona tur-retur. Sfatul meu este sa inlocuiesti intregul traseu, tevile sunt vechi si partial colmatate/ruginite..
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • ecko72t
          Membru
          • 02.aug.2008
          • 198

          #5
          Multumesc VYS,

          Revin asupra postarii anterioare.

          Am contactat un sudor pentru aceasta lucrare, ma gandeam ca pretul va fi format din 3 cifre, mi s-a cerut un pret 4 cifre. Nu sunt dispus sa ofer acea suma pentru 4 suduri si 2 m de teava.

          Imi puteti spune daca pot sa ma bazez pe metoda de mufa rapida tip Gebo? As pune sus si jos cate 2 mufe, iar la mijloc TEU, de unde pot pleca cu 2 tevi spre calorifer. Tevile vor fi de 1/2.

          Nu am mai folosit aceasta mufa pana acum, insa de curiozitate am cumparat una si am facut testul pe apa curenta, vreau sa vad cum se comporta.
          Presiunea de apa curenta, este mai mare sau mai mica decat cea de la termoficare?

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	194348733_2608338206136519_1792402721839650422_n.jpg 
Afișări:	190 
Mărime:	186,3 KB 
ID:	684304
          Ultima editare de Gabriel Dobrin; 18.mar.2024, 12:02.
          Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

          Comentariu

          Procesare...