Sapa mecanizata si elicopterizata se faramiteaza

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • kno3
    Incepator
    • 18.oct.2019
    • 27

    Sapa mecanizata si elicopterizata se faramiteaza

    Buna ziua,

    Acum 2 zile am turnat si eu sapa mecanizata si elicopterizata cu grosime de 5cm peste extrudat de 3cm si folie polietilena, ieri dupa o zi de la turnare am observat ca incepand sa se usuce intr o singura zona din living s a albit destul de mult iar la simpla frecare cu degetul pe acea suprafata se faramiteaza usor nisipul.

    Ce e de facut, voi avea probleme pe viitor(cand pun gresia sau..)? Este normal? Dupa ce se va usca complet se va remedia? Sa mai ud superficial suprafata?(cei cu care am turnat au zis ca nu e nevoie sa mai ud)
    reteta a fost urmatoarea nisip 0-4mm spalat si ciment holcim structo plus 42.5R + apa la fiecare mc de nisip s au folosit 6 saci de ciment

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	D0C20F30-A9F5-4EF9-A8CE-535FBCC83B9F.jpeg  Afișări:	302  Mărime:	228,9 KB  ID:	684455
  • Răspunsul selectat de către Gabriel Dobrin la 18.mar.2024, 11:56.
    Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    Poate fi si vremea , modul cum se usuca , dar acolo nu pare " nisip " .
    Cert este ca daca dupa uscare vi se pare a fi in neregula si pe suprafata mare , ar trebui folosit un intaritor pt sapa . Este singura lucrare care se poate face personal , fara deranj si timp pierdut .

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #2
      Nu este nevoie sa uzi sapa. Nu lasa ferestrele deschise la maxim, doar pe oscilo. Nu este normal sa albeasca asa. Lasa sa se usuce si vezi apoi. Daca a fost o problema de reteta nu ai ce sa ii faci acum. Asteapta 2 saptamani sa se usuce.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #3
        Poate fi si vremea , modul cum se usuca , dar acolo nu pare " nisip " .
        Cert este ca daca dupa uscare vi se pare a fi in neregula si pe suprafata mare , ar trebui folosit un intaritor pt sapa . Este singura lucrare care se poate face personal , fara deranj si timp pierdut .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...