Izolare interior balcon cu polistiren si rigips datorita condensului

Adună
Acest subiect a fost rezolvat.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasi3300
    Incepator
    • 22.nov.2011
    • 7

    Izolare interior balcon cu polistiren si rigips datorita condensului

    Buna ziua,

    Am cumparat apartamentul cu bucataria deja amenajata intr-un fost balcon. Doresc sa fac singur renovarea acestui spatiu si cel mai important rezolvarea unor probleme, cu care sper sa ma ajutati cu niste sfaturi.

    In perioada de iarna, este foarte mare condensul, si chiar balteste apa in coltul de jos al bucatariei (evidentiat cu galben), iar de mucegai nu mai zic, se extinde foarte tare, mai ales la imbinarile zidului exterior. Doresc sa izolez pe interior balconul, pentru ca pe exterior nu este posibil.

    As putea sa lipesc polistiren direct peste faianta aceea alba veche ? Cu ce ar fi mai bine sa izolez ? Cineva imi zicea de polistiren extrudat, altii de polistiren cu rigips gata lipit, ce se poate finisa usor, care e mai bun?


    Cum rezolv cu problema apei din colt ce-mi balteste? Pardoseala este din gresie, peste care eu am pus folie si podele laminate, dar bineinteles ca in acel colt s-au umflat podelele.

    Orice sfat e binevenit, va multumesc anticipat
  • Răspunsul selectat de către gabriel.dobrin la 18.mar.2024, 09:31.
    VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    Postat în original de vasi3300
    Deci neaparat gresia veche trebuie data jos. Vreau sa precizez ca apa se se aduna de la condensul foarte mare, doar pe timpul iernii, vara nu am probleme, este uscat. Dupa ce hidroizolez tot voi avea condens?
    Nu trebuie hidroizolatie, doar izolatie cu bariera de vapori pentru a elimina condensul produs iarna.

    Comentariu

    • danielH
      Incepator
      • 21.oct.2015
      • 22

      #2
      Postat în original de vasi3300
      Buna ziua, am cumparat apartamentul cu bucataria deja amenajata intr-un fost balcon. Doresc sa fac singur renovarea acestui spatiu si cel mai important rezolvarea unor probleme, cu care sper sa ma ajutati cu niste sfaturi.
      In perioada de iarna, este foarte mare condensul, si chiar balteste apa in coltul de jos al bucatariei (evidentiat cu galben), iar de mucegai nu mai zic, se extinde foarte tare, mai ales la imbinarile zidului exterior.
      Doresc sa izolez pe interior balconul, pentru ca pe exterior nu este posibil. As putea sa lipesc polistiren direct peste faianta aceea alba veche ? Cu ce ar fi mai bine sa izolez ? Cineva imi zicea de polistiren extrudat, altii de polistiren cu rigips gata lipit, ce se poate finisa usor, care e mai bun?
      Cum rezolv cu problema apei din colt ce-mi balteste? Pardoseala este din gresie, peste care eu am pus folie si podele laminate, dar bineinteles ca in acel colt s-au umflat podelele.
      Orice sfat e binevenit, va multumesc anticipat
      Nu puteti acoperi pur si simplu cu un alt material pana nu va asigurati ca apa nu mai patrunde. Aveti nevoie mai intai de o hidroizolatie si abia apoi aplicati gresia si faianta. Recomand mortarul de hidroizolare,Sikalastic 152 pe care eu l-am folosit la terasa si peste care am placat cu gresie.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #3
        Izolatia interioara ajuta daca este facuta astfel incat sa izolezi toate elementele cu rezistenta termica redusa. Este o provocare si poate fi facuta dar nu peste finisajele actuale.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • vasi3300
          Incepator
          • 22.nov.2011
          • 7

          #4
          Deci neaparat gresia veche trebuie data jos. Vreau sa precizez ca apa se se aduna de la condensul foarte mare, doar pe timpul iernii, vara nu am probleme, este uscat. Dupa ce hidroizolez tot voi avea condens?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #5
            Postat în original de vasi3300
            Deci neaparat gresia veche trebuie data jos. Vreau sa precizez ca apa se se aduna de la condensul foarte mare, doar pe timpul iernii, vara nu am probleme, este uscat. Dupa ce hidroizolez tot voi avea condens?
            Nu trebuie hidroizolatie, doar izolatie cu bariera de vapori pentru a elimina condensul produs iarna.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • vasi3300
              Incepator
              • 22.nov.2011
              • 7

              #6
              In perioada urmatoare ma apuc de treaba, as vrea doar sa mai stiu ceva. Vreau sa dau jos faianta si apoi in locul ei vreau sa pun placi de gipscarton cu polistiren lipit, ca sa iasa frumos peretele. In acest caz mai am nevoie de izolatie cu bariera de vapori?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #7
                Postat în original de vasi3300
                In perioada urmatoare ma apuc de treaba, as vrea doar sa mai stiu ceva. Vreau sa dau jos faianta si apoi in locul ei vreau sa pun placi de gipscarton cu polistiren lipit, ca sa iasa frumos peretele. In acest caz mai am nevoie de izolatie cu bariera de vapori?
                Nu ai nevoie de bariera de vapori.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #8
                  Postat în original de vasi3300
                  In perioada urmatoare ma apuc de treaba, as vrea doar sa mai stiu ceva. Vreau sa dau jos faianta si apoi in locul ei vreau sa pun placi de gipscarton cu polistiren lipit, ca sa iasa frumos peretele. In acest caz mai am nevoie de izolatie cu bariera de vapori?
                  Poate de alta bucatarie , deoarece se pierde spatiu ...
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...